Tlačiť

Video

Sklenený poklad Európy

16.10.2009 09:34:15 | | | Počet zobrazení: 871x

Maľované sklo je kľúčovým prvkom európskej gotickej architektúry. Múry boli z kameňa, medzery medzi nimi vypĺňalo farebné sklo. Výjavy najmä v cirkevných stavbách obsahujú množstvo symbolov s významom pre veriaceho človeka.

 

Tieto historicky cenné umelecké kusy sú však veľmi krehké a postupne sa vytrácajú. Hlavne stredoveké sklo napáda vlhkosť a iné faktory počasia. Nie je totiž tak kvalitné ako sklo vyrábané v súčasnosti. Zachrániť hodnotné maľby si dali za cieľ nemeckí a belgickí vedci, ktorých spája projekt Constglass. Zameriava sa na nájdenie nových techník zakonzervovania a obnovy malieb na skle. Vedci zapojení do projektu analyzujú vzorky skla modernými technológiami, napríklad infračervenou spektroskopiou. Najskôr overia poškodenie spôsobené hrdzou, vlhkosťou, chemikáliami alebo plesňami.


Sklenený poklad Európy


 

Projekt Constglass je skvelou príležitosťou na analýzu spôsobov reštaurovania skla za posledných 30 rokov. Vedci získajú cenné informácie, ktoré im pomôžu predísť problémom v budúcnosti. Zároveň na skle skúšajú nové metódy jeho ochrany. Na univerzite v belgickom Gente používajú fyzici tomografiu na odhalenie štruktúry skla z 13. storočia, ktoré obnovili pred 20 rokmi. Vidia tiež, ako sa jednotlivé spôsoby ochrany skla správajú medzi jeho jednotlivými vrstvami. Ich merania poskytujú nesmierne cenné informácie reštaurátorom. Vitráže sú odrazom umenia remeselníkov 13. a 14. storočia a sú dôkazom európskej kultúrnej integrácie. Vedci sľubujú, že spravia všetko pre ich záchranu.