Tlačiť

Video

Virtuálna pitva

30.10.2009 15:07:29 | | www.medgadget.com | Počet zobrazení: 1261x

Vedci zo švédskeho Centra pre vizualizáciu v Norrköpingu vytvorili v spolupráci s Centrom pre lekársku vizualizáciu systém, ktorý pri pitve nahradí manuálnu prácu dotykmi na plochej obrazovke.

 

Skúmané telo vedci najskôr snímajú pomocou techník CT a funkčnej magnetickej rezonancie. Výsledok spracujú pomocou softvéru, ktorý vie filtrovať obraz na základe hustoty tkanív, množstva svetla a iných kritérií.

V nasledujúcom videu možno vidieť praktickú ukážku práce s dotykovou obrazovkou. Len pomocou dotykov je možné vyberať zobrazenie jednotlivých vrstiev ľudského tela, približovať sa k telu alebo ho ľubovoľne otáčať podľa potrieb lekára či vyšetrovateľa.

The Virtual Autopsy Table from NorrköpingsVisualiseringscenter on Vimeo.

Druhé video ukazuje, akou pomôckou môže byť virtuálna pitva pre vyšetrovateľov trestných činov. Príčinu smrti dokážu odborníci pomocou nej určiť do 15 minút. Bez nej je určenie príčiny komplikované a vyžaduje trvalé zásahy do tela obete.

Dnes sa vizualizácia používa ako doplnková technika ku klasickej pitve, je však veľmi nápomocná v prípadoch, kedy je telo obete znetvorené dlhodobým pôsobením vlhkosti alebo rozsiahlymi popáleninami.

Virtual Autopsies from NorrköpingsVisualiseringscenter on Vimeo.