Tlačiť

Video

Spojenie virtuálneho sveta a reality - projekt PRESENCCIA

18.11.2009 16:03:25 | | | Počet zobrazení: 1250x

Virtuálna realita sa dnes stáva čoraz bežnejšou súčasťou nášho zorného poľa. Postupne vstupuje aj to oblasti dotykovej interakcie s človekom a má potenciál poskytovať podrobné animácie. Európski vedci zapojení do projektu Presenccia skúmajú možnosti obohatenia reality o virtuálny aspekt úzko determinovaný interakciou človeka s okolím.

 

Španielski odborníci z barcelonskej Univerzity Pompeu Fabra vytvorili priestor, v ktorom dochádza k interakcii pohybu ľudí s obrazom na stenách miestnosti. Nie je to jednoduchá úloha, pretože vedci museli vytvoriť animácie tak, aby boli v súlade s videním, ktoré podvedome očakáva náš mozog. Navyše obraz musia prispôsobiť viacerým pozorovateľom v rovnakom čase. Spolu so svojimi európskymi kolegami sa chcú vedci odpútať od klávesnice, myši a obrazovky počítača. V Rakúsku sa vedci snažia riadiť pohyb vo virtuálnom svete na základe myšlienok. Virtuálna realita je lacné a bezpečné riešenie testovania možností pacienta, ktorý by mohol v budúcnosti len svojimi myšlienkami ovládať pohyb invalidného vozíka.


Spojenie virtuálneho sveta a reality - projekt PRESENCCIA


 

Rakúski vedci tiež skúmajú možnosť záznamu reakcií mozgu na blikanie ikon na obrazovke, ktoré by mohli pomôcť pri komunikácii s počítačom bez pohnutia prstom. Výzvou pre vedcov ostáva vytvárať realistické prostredia virtuálnych svetov, ktoré by v hlave človeka vytvárali ilúziu skutočnosti a tak prispievali k obohatenie jeho okolitej reality.