Tlačiť

Video

Nový bojovník proti chrípke

30.11.2009 16:36:52 | | | Počet zobrazení: 1078x

Na následky chrípky zomierajú ročne stotisíce ľudí. To má vplyv na milióny ďalších. Hospodárske straty sa odhadujú v miliardách. Vakcína je známa, ale vyrábajú ju pomocou starej technológie a nemôžu ju poskytovať v masovom množstve.

 

Preto vedci vo Viedni pracujú v rámci európskeho výskumného projektu FluVac na vývoji nosovej vakcíny. Nosové spreje uľahčia očkovanie proti chrípke. Eliminujú faktor strachu, zvlášť u detí, ktoré sa boja ihly. Takéto očkovanie si môže každý človek aplikovať sám v pohodlí svojho domova. Testy vzoriek krvi navyše ukázali, že tento spôsob očkovania je efektívnejší. Zdá sa teda, že takto môžeme byť pred chrípkou lepšie chránení než pri klasickom prístupe vpichovania očkovacej látky do svalu. Ďalšou výhodou tohto spôsobu očkovania je, že očkovaciu látku možno vypustiť do prostredia, ktoré je zdrojom nákazy. Na výrobu očkovacích látok využívajú vedci jedinečný prístup. Do niekoľkých dní dokážu vytvoriť akýkoľvek typ chrípky. Vedci najskôr identifikujú bielkovinu, ktorá je hrozbou pre ľudský organizmus a potom ju vymažú. To pomôže imunitnému systému vidieť vírus.


Nový bojovník proti chrípke


 

Bežne sa očkovacie dávky vyrábajú infikovaním vírusu do slepačích vajec. Takto ale nemožno vytvoriť dostatok dávok pre prípad vypuknutia epidémie. Vajíčka dnes vo vývoji nahrádzajú bunkové kultúry, pomocou ktorých vedia veci vytvoriť dostatok vakcín pre celú populáciu. V slovinskej Ľubľane zasa vedci zapojení do projektu hľadajú spôsoby čistenia vakcíny, čo je posledný krok pred jej aplikáciou do organizmu človeka. Pomocou chemickej reakcie odstraňujú zo vzniknutej zmesi obsahujúcej aj liečivú látku zložky, ktoré by mohli byť pre ľudský organizmus nebezpečné. Podľa odborníkov zapojených do projektu je jedinou možnou cestou boja proti chrípke očkovanie. Dúfajú, že nový spôsob očkovania ľudí motivuje použiť ho.