Tlačiť

Video

Veľké hrozby a mikroskopické riešenia

3.1.2010 12:58:06 | | | Počet zobrazení: 1165x

V krajinách pri Stredozemnom mori predstavujú lesné požiare v letných mesiacoch každoročnú hrozbu. Preto vyvíjajú európski vedci riešenie týchto situácií - lietajúceho robota, ktorý vie rýchlo vystúpiť do výšky 100 až 150 metrov a preskúmať situáciu z výšky. Systém možno využiť ako varovný prostriedok pre záchranné jednotky.

 

Lietajúci roboty, ktorý nazývajú „mikrotrúd“ využíva sofistikované kamery na pozorovanie centra požiaru, ktoré ľudia často nevidia. To požiarnikom umožní sledovať miesta, ktorých pozorovanie by bolo pre ľudí príliš nebezpečné. V noci majú roboty ešte väčší význam, pretože nad lesom nesmú lietať lietadlá ani helikoptéry. „Mikrotrúd“ váži menej ako jeden a pol kilogramu a unesie približne dvesto gramov nákladu. Využíva štyri rotory, vďaka ktorým dokáže stráviť vo vzduchu asi hodinu. Možno ho diaľkovo ovládať, pričom robot na kontrolu svojej pozície využíva technológiu GPS. Cieľom projektu, v rámci ktorého vznikol „mikrotrúd“, je získať spoľahlivý lietajúci nástroj na pomoc pri riadení kritických situácií. Okrem pomoci hasičom by mohol robot pomôcť aj pri prírodných katastrofách alebo veľkých pouličných oslavách. Vedci potrebujú vyriešiť ešte niekoľko technických problémov spojených s technológiou GPS. Napríklad ak sa robot priblíži k prekážke, nedokáže svoju pozíciu určiť úplne presne a hrozí kolízia s objektom a zničenie robota.


Veľké hrozby a mikroskopické riešenia


 

Ďalšou výzvou pre vedcov je zvýšenie autonómie robota, čo by umožnilo operátorom venovať sa viac spracovávaniu informácií než ovládaniu robota. Chunrong Yuan, informatik z Tübingenskej univerzity, preto pracuje na tzv. „nástroji na vnímanie prostredia“. Ten zahŕňa algoritmické výpočty, ktoré robotu dovolia rozhodnúť, či sa prekážka pod ním hýbe alebo nie. Identifikácia pohybujúcich sa objektov je komplikovaná, pretože kamery robota sa tiež pohybujú. O väčšiu samostatnosť robota sa snažia aj vedci z Francúzskej komisie pre atómovú energiu (CEA). Naprogramovali „mikrotrúda“, aby si pamätal cestu, ktorú vykoná. Bude sa tak môcť vrátiť do miesta svojho štartu zopakovaním tej istej trasy, čo odbremení operátora od starostí o jeho bezpečný návrat. Vedci tiež vytvorili softvér na simuláciu množstva letových scenárov (napr. veľký vietor alebo náročný terén). Simulácia vedcom umožní vidieť, či aj v náročných podmienkach dokáže „mikrotrúd“ plniť svoju úlohu. Hasiči už príchod tohto pomocníka očakávajú. Veria, že im pomôže v budúcnosti lepšie, efektívnejšie a bezpečnejšie zasahovať.