Tlačiť

Video

Uskladnenie uhlíka

11.1.2010 17:35:20 | | | Počet zobrazení: 1352x

Keď sa z uhlia vyrobí elektrická energia, do atmosféry sa dostane veľké množstvo oxidu uhličitého, čo má na klimatické pomery veľmi nepriaznivý vplyv. Je však možné tento plyn zachytiť ešte pred uniknutím do atmosféry a uložiť ho do skalných útvarov pod povrchom zeme. Ukazuje sa to ako vhodné riešenie do chvíle, kým nedokáže ľudstvo fungovať len z obnoviteľných zdrojov energie.

 

V Ketzine pri Berlíne je jediné miesto v Európe, kde vedci testujú geologické možnosti uloženia oxidu uhličitého. Je to testovacie miesto európskeho projektu CO2SINK, kde vedci vyvíjajú monitorovacie techniky. 100 ton CO2 vedci umiestnia do dvoch masívnych kontajnerov a potom ich pretlačia do vrstvy pieskovca 630 metrov pod povrchom. Správne miesto pre umiestnenie plynu nie je ľahké nájsť. Musí to byť skalný masív, v ktorom je pieskovec obklopený nepreniknuteľnou vrstvou (napríklad vrstvou ílovca). Vedci dnes považujú uskladnenie oxidu uhličitého za vhodné krátkodobé a strednodobé riešenie problému zníženia uhlíkových emisií. Sergio Persoglia, koordinátor európskej siete odborníkov na uskladnenie oxidu uhličitého CO2GeoNet, podporuje myšlienku návratu uhlíka na pôvodné miesto, odkiaľ ho ľudia zobrali vo forme uhlia. Vedci skúmajú geologické procesy, v ktorých sa objavuje oxid uhličitý, napríklad unikanie plynu z vyhasnutej sopky. Sledujú migráciu plynov pod zemou a hľadajú možné riziká úniku plynu z miesta uloženia. Jedným z vedľajších účinkov prítomnosti CO2 v pôde je totiž neschopnosť rastlín vyrásť kvôli nedostatku kyslíka.


Uskladnenie uhlíka


 

Na jednom z výskumných miest geológov v blízkosti Ríma je napríklad vyschnutá zem dôkazom veľmi vysokej hladiny oxidu uhličitého v pôde. Je to spôsobené tlakom pod vplyvom vulkanickej aktivity, ktorý pretláča plyn štrbinami v skale. To teda nebude podľa vedcov vhodné miesto na uskladnenie CO2. Takéto miesto musí spĺňať veľmi prísne kritéria stability tlaku a nepriepustnosti. Ketzin skúmajú vedci od júna 2008. Počas tejto doby neustále pracujú na zlepšení techník pozorovania a merania prúdenia plynu. Chcú mať čo najlepšiu záruku, že z úložného miesta neuniklo ani najmenšie množstvo plynu. Vhodné miesta uskladnenie oxidu uhličitého sú vo väčšine európskych krajín. Vedci odhadujú, že kapacita takýchto miest v celom svete stačí na Ďalších 80 až 100 rokov. NA taký čas by sa teda dalo zabrániť unikaniu CO2 do atmosféry. Je to však len dočasné riešenie. Tým trvalým je jedine využívanie obnoviteľných zdrojov energie.