ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
 
Tlačiť

Video

Digitálne kino

3.2.2010 15:47:39 | | | Počet zobrazení: 1190x

Digitálna revolúcia prišla už aj do sveta filmu. Úvod do stereo kina a možnosť živého prenosu aktuálnych udalostí by mohli opäť návštevu kina spopularizovať. Aby však koná naplnili požiadavky multikultúrneho a mnohojazyčného publika v Európe, musia prevýšiť hollywoodske štandardy.

 

IP-RACINE je medzinárodný výskumný projekt, do ktorého sa zapájajú organizácie z ôsmich európskych krajín. Jeho cieľom je lacnejšie, jednoduchšie a spoľahlivejšie vybavenie pre európsky filmový priemysel, čo by malo poskytnúť infraštruktúru pre uplatnenie digitálnych kamier v Európe. Technológia je stále lacnejšia, preto si môžu mnohé, aj menšie, štúdiá dovoliť digitálne vybavenie. Jeho použitie pri natáčaní vedie k novým možnostiam efektov videa a zvuku. Medzi jeden z efektov patrí aj použitie niekoľkých kamier okolo objektu, ktoré poskytnú informáciu o trojrozmernej štruktúre scény. Pomocou špeciálnych algoritmov na výpočet pozície kamier a rekvizít možno v počítači vytvoriť virtuálny 3D priestor reprezentujúci scénu.


Digitálne kino


 

Vysoký potenciál má s použitím digitálnej produkcie aj stereoskopické kino. V posledných rokoch odstránili vedci mnohé vedľajšie efekty sledovania 3D produkcie ako napríklad bolesti hlavy či morská choroba. A do trojrozmerných filmov dnes nemalé finančné prostriedky investujú aj veľké filmové spoločnosti ako napr. Disney. Trojrozmerné kiná používajú špeciálne „strieborné plátno“, ktoré je ale veľmi drahé. Preto je na pohodlné pozeranie trojrozmerných filmov vo vlastnej obývačke potrebný ďalší vývoj. Technológiu zlepšujú vedci zapojení do európskeho projektu „3DTV - Network of Excellence“. Základný koncept 3D televízie je rovnaký ako pri spektroskopickej kamere - zobrazenie mierne posunutého obrazu do pravého a ľavého oka. Vedci odhadujú, že do roka by sa mohli na trhu objaviť stereo televízory. Tie by nevyžadovali bežné farebné okuliare, mali by však tiež niekoľko obmedzení. Človek bude musieť sedieť od obrazovky v primeranej vzdialenosti - ani blízko, ani ďaleko. Ďalším krokom pri poskytnutí trojrozmerného obrazu je vytvorenie pohybujúcich sa holografických obrazov. Holografické obrazy by nenašli svoje využitie len v oblasti zábavy a video hier, ale tiež v medicíne alebo muzeálnych expozíciách. Levent Onural, koordinátor projektu, si myslí, že takýto obraz dokáže ľudstvo získať do 8 až 10 rokov. Budú pravdepodobne vyzerať ako malé stolíky, z ktorých budú vychádzať obrazy podobné duchom. Ľudia sa okolo nich budú môcť hýbať a sledovať televíziu z ktorejkoľvek strany. S príchodom digitálnej techniky do filmárskeho sveta pomaly zanikajú aj filmové kotúče, ktoré postupne nahrádzajú pevné disky. S digitálnymi kópiami filmov dokážu kiná privítať viac ľudí, pretože im poskytnú množstvo jazykových verzií a titulkov. Digitálne formáty majú okrem nesporných výhod aj nevýhody. Jednou z nich je, že ich možno jednoducho skopírovať na ceste medzi štúdiom a kinosálou. Preto sa pri prenose využíva armádne kódovanie, ktoré vie dekódovať len projektor kina. Distribúcia digitálnych filmov je tiež lacnejšia a v budúcnosti sa uvažuje o ešte efektívnejšej možnosti, ktorou je priamy prenos signálu do kina prostredníctvom satelitov či optických káblov. V roku 2008 bolo v Európe len 350 kín, ktoré mohli premietať digitálne filmy. Do roku 2013 by však ich počet mal narásť na 8000. Vedci si myslia, že nové technológie privedú masy späť do kín. Využívanie živých prenosov by popularitu kín mohlo ešte zvýšiť, do kina by sa chodilo sledovať koncerty alebo športové podujatia na veľkom, kvalitnom plátne.

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.