ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
 
Tlačiť

Video

Víno ako zdroj paradoxov

11.2.2010 18:36:15 | | | Počet zobrazení: 1205x

Ak sa niečo osvedčilo v histórii ako dobrý zdroj inšpirácie, tak je to víno. Poznali ho starovekí Gréci a Rimania, píše sa o ňom v Biblii a do dnešných dní je považované za zdroj radosti a dokonca šťastia.

 

Víno je v správnej miere dobré ako čokoľvek iné. Pohár vína denne je v poriadku, liter by však už nejakú zlobu narobil. Hovorí sa dokonca, že šupka hrozna pomáha predchádzať rakovine. Vedci už vedia, že vlastnosti vína priaznivo ovplyvňujúce naše zdravie, určujú antioxidanty. Pomáhajú predchádzať niektorým chorobám ničením voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie buniek. To môže byť jeden z dôvodov, prečo má v krajinách s častou konzumáciou vína tak málo ľudí problém s kardiovaskulárnym systémom. Hoci majú Francúzi približne rovnakú kuchyňu, než všetky ostatné európske národy, žijú dlhšie a zdravšie, pretože pravidelne pijú červené víno. Víno, zvlášť to červené, obsahuje mnoho polyfenolových antioxidantov, alebo tiež tanínov - približne tri gramy na liter. Víno ale nedokáže absorbovať všetky dobré látky nachádzajúce sa v hrozne, väčšina z nich ostáva v drvine - zvyšku ovocia bez šťavy. Vedci skúmajú, či by sa nedali tieto zvyšky hrozna využiť v kozmetike. Antioxidanty totiž tiež priaznivo vplývajú aj na ochranu ľudskej pokožky. Mnohé výskumy ukázali, že polyfenoly môžu pomôcť pri predchádzaní rôznym druhom rakoviny a liečbe zápalových ochorení posilnením imunitného systému. Európski vedci sa teraz spojili a pracujú na projekte koordinovanom rakúskymi odborníkmi, ktorého cieľom je získanie polyfenolov z drviny získanej pri výrobe vína a ktorý ma príznačný názov - PARADOX, „Problémom vína je, že obsahuje etanol, ktorý nie je dobrý pre pečeň,“ vysvetľuje Paolo Grassi. „Navyše je návykový. S našimi produktmi sa snažíme z vína dostať len priaznivo pôsobiace polyfenoly.“


Víno ako zdroj paradoxov


 

Vedci skúmali drvinu z hrozna pochádzajúceho z rôznych podnebných pásiem, rôznych odrôd a vypestovaných rozličným spôsobom, aby tak našli najefektívnejší a najekologickejší spôsob izolácie antioxidantov z hrozna. Na projekte spolupracovalo 16 partnerských organizácii z celej Európskej únie. Zo šupky a semien hrozna sa dajú polyfenoly získať tradičnými metódami v laboratóriu pomocou vody a alkoholu, tento spôsob však nie je možné uplatniť v širokom meradle. Preto vedci odporúčajú použiť separačnú techniku využívajúcu CO2, ktorá je ekologickejšia a ekonomicky výhodnejšia. Polyfenoly musia byť chránené pred kontaktom s kyslíkom alebo svetlom, aby sa zachovali ich antioxidačné vlastnosti. Vedci preto museli vedci častice obaliť do polymérových kapsúl aby ich mohli pridať do surovín na výrobu potravín. Zmiešali polyfenoly s olejom a polymérmi, výsledkom čoho boli mikroskopické balóniky ukrývajúce tanín. V našom tele potom kyslé prostredie zničí polymérový obal a antioxidanty sa môžu dostať do krvi. Potravinári však tiež varujú, že je treba dať veľký pozor na dávky antioxidantov prichádzajúce do nášho tela. Pretože ich nadmerné množstvo môže škodiť. Prídavok do stravy nemá žiadnu chuť a nijako kvalitu, vzhľad ani chuť potravín neovplyvní. V Biblii sa píše: „Nepi už viac vodu, ale pre svoj žalúdok a časté choroby požívaj trochu vína.“ O dvetisíc rokov neskôr zistili, že z pitia vína profituje nielen žalúdok.

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.