Tlačiť

Video

Test redakcie - Robotický vysávač Samsung Navibot Silence

2.11.2011 17:39:10 | | Redakcia Quark | Počet zobrazení: 2194x

Druhá generácia robotického vysávača sa právom hrdí prídomkom tichý, 62 dB v praxi skutočne znamená tiché vysávanie. S robotom sa ľahko manipuluje, so svojou hmotnosťou 3,5 kg patrí k tým ľahším. Vysávač si vďaka zabudovanej kamere a inteligencii pamätá miesta, ktoré už povysával a nevracia sa na ne.

 

Nádobka na prach je dostatočne veľká (0,6 l) a dobre sa čistí, takisto výmena filtra je jednoduchá. Vysávač má dve zberacie kefy, ktoré však rotujú relatívne pomaly. V balení je okrem samotného vysávača nabíjacia stanica, dva konektory na virtuálnu stenu, diaľkové ovládanie, dva textilné nadstavce s funkciou mop, podstavec, jedna náhradná kefa a jeden filter. Čo odlišuje Navibot od konkurenčných výrobkov, je koncepcia postavená na operačnom systéme Windows CE a navigačnom systéme Visionary Mapping. Zabudovanou kamerou zaznamenáva 30 snímok za sekundu a vytvára virtuálnu mapu miestnosti. Jeho pohyb je efektívny a predvídateľný, má však jednu nevýhodu. Vďaka inteligencii si pamätá, ktoré miesta už povysával, a nevracia sa. Problém je to hlavne vtedy, keď je už mierne znečistený (napríklad namotané vlasy), pretože za sebou zanecháva chumáče, pre ktoré sa už nevráti. Je to pravdepodobne spôsobené nižším sacím výkonom, kvôli ktorému nedokáže odstrániť väčšie nečistoty cez namotávajúce sa vlasy na kefe, čím sa znižuje jeho výkon udávaný výrobcom. Veľkým plusom je orientácia na šetrnosť k okoliu, ktorá je badateľná po prvé pogumovaným okrajom vysávača, po druhé jeho schopnosťou spomaliť pred prekážkou a vytočiť sa do inej strany. S tým súvisí aj senzor pádu, ktorý na schodoch funguje stopercentne. S výdržou vysávača sme nedostatky nezaznamenali, naozaj sa nabije za dve hodiny a vydrží vysávať 90 minút. Ak ho necháte v otvorenom priestore, presúva sa z izby do izby vtedy, keď usúdi, že vysávaný priestor je dostatočne čistý. Ak ho do izby zatvoríte, povysáva ju a vypíše hlásenie end. Má niekoľko režimov upratovania: auto, ktorým vysáva podľa virtuálnej mapy, vysávanie rohov určené špeciálne na menej dostupné miesta, ručný režim, ktorý sa ovláda pomocou diaľkového ovládania a turbo funkcia pre najdôkladnejšie vysávanie. Najlepšie fungoval práve turbo režim, ktorý sa najviac priblížil k maximálnemu výkonu udávanému výrobcom.


Video


 

Domácnosti s deťmi či domácimi zvieratami zas určite ocenia ručne navigované vysávanie, ktoré využijú pri náhodnom vysypaní smetí, omrviniek a podobne. Samozrejmosťou je aj odložený štart či vysávanie v nastavených intervaloch. Vysávač sa nám viac osvedčil na parketách a rovných povrchoch, v prípade nízkovlasového koberca sa síce pokúsil o jeho upratanie, výsledkom však bolo len zhrnutie nečistôt do väčších chumáčov. V prípade, že si nevie poradiť s prekážkou, začne signalizovať problém, ak ho však nadvihnete, automaticky sa vypne. Na menší okrúhly koberček sa dokonca namotal tak, že sme ho museli vypnúť a niť z koberca ručne vytiahnuť.

Zhrnutie 

Navibot spraví časť práce za vás a ušetrí čas, ktorý ste vysávaniu venovali doteraz. Technológia je však vo fáze vývoja, stále je čo vylepšovať, a preto si pôvodný vysávač určite nechajte v zálohe.