Tlačiť

Video

Samočistiace budovy

1.3.2012 08:02:47 | | | Počet zobrazení: 1901x

Znečistenie miest je stále väčší problém. Preto vedci vyvíjajú materiály ľahko aplikovateľné na fasády, ktoré majú zlepšiť kvalitu vzduchu v mestách a prispieť k ich skrášleniu.

 

v husto obývaných oblastiach sú budovy pokryté látkami ako oxidy dusíka či benzén. Na jednej strane sú zdraviu škodlivé, na druhej strane neprospievajú budove. Cieľom európskeho projektu PICADA (Photocatalytic Innovative Covering Applications for De-pollution Assessment) bolo vyvinúť niekoľko samočistiacich materiálov a vyhodnotiť ich efektívnosť vo veľkom rozsahu. Vedci chceli vytvoriť materiály, ktoré by na budovách mali podobné vlastnosti ako stromy. Posledných desať rokov sa vedci snažili nájsť metódu, ktorá by zmenila cement a betón na samočistiaci a odstraňujúci znečistenie. Použili oxid titaničitý, ktorý sa v prírode vyskytuje v mineráli rutile. Je to veľmi fotokatalytický oxid, čo znamená, že biely pigment funguje ako polovodič. Keď je ožiarený dostatočným množstvo fotónov, začína chemická reakcia. Elektróny oxidu sa nabijú a reagujú s molekulami vody vo vzduchu. Vznikajú pri tom voľné radikály, ktoré rozkladajú organický materiál na fasáde budovy a nečistoty v okolitej atmosfére.


Video


 

Prvé skúšky nových fotokatalytických materiálov ukázali, že kvalitu vzduchu možno zlepšiť. V roku 2002 potreli týmto materiálom vedci v Miláne plochu 7000 metrov štvorcových. Výsledkom bolo znížene koncentrácie oxidu dusičnatého o 60 %. Hoci to nemusí pripomínať strom, ukázalo sa, že určitú podobnosť s funkcionalitou stromu materiály majú a sú rovnako neškodné.