Tlačiť

Video

Objavenie druhej Zeme

15.5.2012 12:52:16 | | | Počet zobrazení: 1418x

Takmer každý týždeň objavia astronómovia planétu mimo našej Slnečnej sústavy. Vo februári 2012 ale vedci potvrdili existenciu veľmi zvláštnej planéty, na ktorej môžu byť ideálne podmienky pre život.

 

Planéta podobná Zemi obieha okolo trpasličej hviezdy každých 28 dní a má správnu vzdialenosť pre miernu klímu. To znamená, že ak by bola na planéte voda, bola by v tekutom skupenstve a teploty na povrchu sú podobné ako teploty na Zemi. Planéta, nazvaná Gliese 667Cc, je od Zeme vzdialená približne 22 svetelných rokov. Obývateľnú planétu objavil medzinárodný tím astronómov analýzou údajov z teleskopu HARPS. Je to jedno z najlepších zariadení na vyhľadávanie extrasolárnych planét. Nachádza sa v južnej časti čílskej púšte Atacama.


Video


 

Zachytiť takúto planétu je dlhý proces. Planétu dokážu vedci nájsť len nepriamo pomocou metódy radiálnej rýchlosti. Tá je tiež známa ako Dopplerova spektroskopia a zahŕňa meranie malých kmitov obežnej dráhy planéty, ktoré sú reakciou na jej gravitáciu. Vedie to k zmenám rýchlosti, ktorú možno vytušiť zo zmien v spektrálnych čiarach hostiteľskej hviezdy, čo sa označuje ako Dopplerov jav. Súčasné teleskopy tieto zmeny dokážu zachytiť a pomocou nich odhadnúť prítomnosť planét. HARPS je 3,6-metrový pozemný teleskop, ktorý v posledných rokoch neustále zdokonaľujú, aby dokázal hľadať planéty, na ktorých je možný život. Je schopný merať odchýlky radiálnej rýchlosti, ktoré sú menšie ako rýchlosť chôdze. Len za jeden mesiac pomocou neho astronómovia z Európskeho južného observatória ESO objavili viac ako 50 nových planét. Astronómovia z ESO odhadujú, že každá hviezda v našej galaxii má aspoň jednu planétu, z ktorých sa mnohé nachádzajú v obývateľnej zóne. S novou generáciou nástrojov dokážu vedci analyzovať mnoho podobných hviezd s obývateľnými planétami a hľadať známky života v niektorom z týchto svetov.