Odborná literatúra

Časopisy / Informatika / PC REVUE 09/2009

picture

PC REVUE 09/2009

 

Po období dovoleniek a školských prázdnin sme tu opäť so septembrovým vydaní PC REVUE. Zo začínajúcim sa novým školským rokom určite uvažujete nad kúpou notebooku, ktorý by sa vám hodil pri štúdiu. Prinášame vám veľký test Mininotebookov a subnotebookov, ktoré sú praktické a poohliadnuť sa môžete aj po Notebookových novinkách.

Povieme vám, ako je to s nelegálnym šírením súborov na internete. Nie každý vie, odkiaľ a akým spôsobom sa na internet tieto súbory dostávajú. V článku Odhaľte tajomstvá pirátskej scény sa dozviete o tomto trestnom šírení súborov. V teste IONizujeme ATOM si ukážeme, ako sa prejavujú počítače s prívlastkom Ion, a porovnáme si ich výkon s výkonom „bežného“ stolového počítača. Demaskujeme marketingové reči o brutálnom náraste výkonu a uvedieme skutočné výhody.

Poradíme aj s výberom dizajnovo prepracovaného domáceho monitora, na výber máte až zo siedmich noviniek. Pripravili sme pre vás cyklus „Čo prinesie Microsoft Office 2010?“, v prvej časti cyklu recenzií o tomto kancelárskom balíku sa zameriame na desktopové aplikácie pre najširší okruh používateľov.
v Schuti sme otestovali telefón, ktorý je vyslovene stavaný do nepohodlia. Mobil sme vystavili vysokým a nízkym teplotám, hádzali sme ho o zem, polievali vodou, prechádzali terénnym automobilom, to sú veci, na ktoré ste už z nášho magazínu zvyknutí. Ako mobil v teste obstál sa dozviete v článku Mobil aj pre Ramba.

V septembrovom čísle sa venujeme aj navigátorom GPS a navigácii v mobile, či mixovaniu hudby a udržiavaniu systému v kondícii. To však ani zďaleka nie je všetko. Septembrové vydanie PC REVUE je nabité informáciami ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti!


Septembrové DVD REVUE vás upúta inovovaným dizajnom. Tentoraz sme pripojili aj enormné množstvo obsahu. Aplikácie na DVD REVUE sme pre vás zoradili do štyroch hlavných tematických okruhov. Prvý z nich obsahuje všetko, čo sa týka vesmíru. Medzi aplikáciami nájdete vesmírne simulátory, softvérové planetáriá a pod. Druhý tematický okruh je vyladenie výkonu počítača. Nikde inde nenájdete toľko testovacích aplikácií pokope ako práve u nás. Môžete si zmerať výkon počítača, jeho komponentov, ale hlavne vyladiť.

Z úplných aplikácií vám odporúčame do pozornosti programy Ashampoo UnInstaller 3, ktorý zabezpečí dlhodobú stabilitu systému najmä v prípade, že často inštalujete rôzne programy. Ak máte záujem o vytváranie hudby na vlastnom počítači, určite vyskúšajte program MAGIX Samplitude SE 9. Uvádzame aj najnovšiu verziu programu MOBILEdit! v úplnej verzii, ktorý príde vhod pri správe mobilného telefónu.

Pozrite sa spolu s nami, čo všetko vám prináša septembrové vydanie PC REVUE :-)

Novinky
V novinkách v tomto vydaní predstavujeme zariadenie pre hráčov, uvádzame mobilné telefóny, výbavu pre kameramanov, prenosné disky. Špeciálnu pozornosť sme venovali multimediálnym centrám a projektorom. Predstavujeme ale aj reproduktory a tlačové systémy.

Odhaľte tajomstvá pirátskej scény
Takmer každý počul o nelegálnom šírení súborov na internete. Nie každý však vie, odkiaľ a akým spôsobom sa na internet tieto súbory dostávajú, a na podobné otázky odpovedá vetou: „Niekto ich tam nahral.“ Táto jednoduchá odpoveď však len ťažko vystihuje komplexný svet nelegálneho softvéru a multimédií, teda warezu. Ide o skupiny ľudí, ktorí dobrovoľne a bez akéhokoľvek finančného zisku využívajú svoje znalosti a prostriedky na šírenie komerčného softvéru, filmu a hudby zadarmo. Hnacím motorom pre tieto skupiny pritom nie sú peniaze, ale len reputácia a rešpekt v rámci virtuálneho priestoru s názvom Scéna. O svete Scény bude aj tento článok.

Mininotebooky a subnotebooky
Vlastný model mininotebooku už má azda každý výrobca notebookov. Mininotebooky (s menej výkonnými procesormi, bez optickej mechaniky, orientované na cenu) spôsobili zásadnú zmenu vo vnímaní notebooku – stáva sa z neho jednoducho spotrebný tovar. Na trhu sa však objavujú aj nové subnotebooky (s plnohodnotnou hardvérovou výbavou, optickou mechanikou, orientované na funkcie a technológie), ktoré majú neľahkú úlohu – konkurovať cenovo neporovnateľne lacnejším mininotebookom. V tomto článku predstavíme rovných dvanásť noviniek, niektoré exkluzívne iba v PC REVUE.

IONizujeme ATOM
Intel Atom sa všeobecne považuje za lacný procesor, určený pre málo výkonné počítače. To chce zmeniť spoločnosť NVIDIA. Procesor Atom je podľa nej schopný predviesť plnú silu, stačí, ak mu k tomu dopomôže správna čipová súprava. Tou by mal byť Ion – bežná čipová súprava, ktorá však vleje multimediálnu krv do inak slabého počítača. V tomto teste sa pozrieme na to, ako sa prejavujú počítače s prívlastkom Ion, a porovnáme si ich s výkonom „bežného“ stolového počítača. Demaskujeme marketingové reči o brutálnom náraste výkonu a uvedieme skutočné výhody. Pritom máme v teste rôzne zariadenia – ucelené počítače, ale aj samostatnú základnú dosku.

Čo prinesie Microsoft Office 2010?
Zatiaľ čo predchádzajúca verzia kancelárskeho balíka Office 2007 znamenala doslova revolúciu v dizajne a filozofii používateľského rozhrania a ponúkla aj nový formát dokumentov, verzia 2010 prináša okrem niekoľkých užitočných funkcií a množstva zlepšení reagujúcich na skúsenosti používateľov s predchádzajúcou verziou hlavne koncepciu „práca odkiaľkoľvek“ a tímová spolupráca. V prvej časti cyklu recenzií o tomto kancelárskom balíku sa zameriame na desktopové aplikácie pre najširší okruh používateľov.

Mobil aj pre Ramba
V našom magazíne sme vám predstavili už niekoľko odolných notebookov, ktoré sme testovali v takmer neskutočných podmienkach. Pred pár rokmi sme realizovali sme aj crash test mobilov, keď sme predstavili bežné mobilné telefóny v extrémnych podmienkach. Teraz nastal čas na predstavenie telefónu, ktorý je však vyslovene stavaný do nepohodlia. A testovali sme schuti, ako sme zvyknutí. Mobil sme vystavili vysokým a nízkym teplotám, hádzali sme ho o zem, polievali vodou, prechádzali terénnym automobilom, to sú veci, na ktoré ste už z nášho magazínu zvyknutí. Ako na to Sonim XP3 reagoval? Dočítate sa v septembrovom PC REVUE.

Navigátory GPS a navigácia v mobile
V tomto vydaní sme sa pozreli na mimoriadne zaujímavé navigátory. Prvý je nüvi 1350 od firmy Garmin, ktorý je vybavený viacerými technickými novinkami. Druhý je TomTom White Pearl, skutočne elegantný kúsok, špeciálne konštruovaný pre nežné pohlavie. Navigátory GPS ako samostatné zariadenia sa podľa nášho názoru najlepšie hodia na navigáciu v meste, ale na druhej strane pripúšťame, že mobil máte vždy so sebou. Ak je vybavený prijímačom GPS, potom je fajn mať nainštalovaný navigačný softvér. V tejto časti osobitne rozoberáme výborný nástroj Sygic mobile maps 2009 a bližšie sa venujeme možnostiam navigačného softvéru v novom mobilnom telefóne Apple iPhone 3GS. K tejto téme máme natočenú aj špeciálnu videoreportáž.

Monitory pre domácnosť i kanceláriu
Monitor určený na nasadenie do domácnosti musí spĺňať niekoľko základných kritérií. Dnes je podstatný dizajn daného modelu, ktorý máva pri rozhodovaní koncového zákazníka o kúpe najvyššiu váhu. Je totiž rozdiel, ak je monitor dizajnovo prepracovaný a v podstate sa stane ozdobou miestnosti alebo ide o esteticky nevyvážený model, ktorý celkový vzhľad miestnosti skôr narúša. Rozhodne však treba do úvahy zobrať aj technické parametre monitora; hoci v súčasnosti nie sú rozdiely v kvalite zobrazenia natoľko markantné ako kedysi, i dnes sa nájde model, ktorý ponúka viac ako tie ostatné. V tomto teste predstavujeme sedem noviniek a sú medzi nimi minimálne tri mimoriadne zaujímavé kusy, ktoré si z nášho testu odniesli ocenenie.

Microsoft Windows7 vs. Linux
Tradične s pripravovaným príchodom nového operačného systému zaplavili internet aj papierové médiá polemiky na rôzne témy. Niekto tomu hovorí polemiky, niekto propaganda, niekto reklama. K brilantným ťahom patril titulok Will Windows 7 kill desktop Linux? (vo voľnom preklade Zabijú Windows 7 Desktop Linux?). Čo si o tom myslí používateľ Linuxu a či je hrozba opodstatnená, to sa dozviete práve v našom článku. A ak sa to aj náhodou nedozviete, určite budete mať príležitosť zamyslieť sa, čo od operačného systému očakávate, koľko vás bude stáť a čo vám môže dať.

Notebookové novinky
Horúce leto prinieslo aj horúce letné novinky. Hoci obdobie prázdnin patrí k mesiacom menej úrodným na nové modely, tri veľmi zaujímavé kúsky vám predstavujeme medzi prvými na Slovensku. Začneme štýlovým notebookom HP Pavilion dv6-1270ec s integrovaným TV tunerom, určeným primárne na zábavu, môžete ho však využiť aj na prácu. Potom zamierime do čisto pracovného prostredia a pozrieme sa na Lenovo T400s, ktorý je vyzbrojený modulom 3G/HSDPA a dokonca aj čipom GPS. No a nakoniec sa prostredníctvom ultratenkého 15,6-palcového modelu MSI X600 opäť vrátime k domácemu používateľovi. Širokouhlé displeje ovládli súčasný svet notebookov, takže ak máte radi filmy a zábavu, určite si prídete v tomto prehľade na svoje.

Mixujeme hudbu a udržiavame systém v kondícii
Septembrový výber softvéru je opäť univerzálny a pripravili sme ho pre pokročilých používateľov, ale aj začiatočníkov. Do výberu sme zaradili programy na spracovanie audia, defragmentáciu disku, ale aj pokročilý nástroj na odinštalovanie aplikácií a udržanie dobrého zdravia systému. Novinkou je program Nero 9 Essentials, ktorý obsahuje len základné vlastnosti na napaľovanie a kopírovanie diskov CD a DVD. Čerstvá novinka na trhu zálohovacieho softvéru je aj Acronis Backup & Recovery 10 Workstation. Ostatné novinky detailne predstavujeme v článku.

Septembrové vydanie najčítanejšieho IT magazínu PC REVUE nájdete na stánkoch a v hypermarketoch už 3. septembra :-)

  • Počet strán: 120
  • Vydal: DIGITAL VISIONS
  • Rok vydania: 2009
  • Formát: A4
  • Cena: 3,95 eur

Kontakt

Recenzie o publikácií:

Žiadne súvisiace položky