Odborná literatúra

Časopisy / Informatika / BZ! 05/2010

picture

BZ! 05/2010

 

Májové BZ! prináša veľa zaujímavostí zo sveta biznisu a zábavy. Zoznámime vás s technológiami budúcnosti, čiže nanotechnológiami. Pokiaľ hľadáte zaujímavý spôsob, ako sa kedykoľvek a kdekoľvek podeliť s kamarátmi o zážitky, pikoprojektory môžu byť tým správnym riešením. Ich vreckové vyhotovenie vám umožní premietať fotky, videá či iný obsah priamo na stenu a tak sa stane prezeranie vašich fotiek oveľa zábavnejšie.

Pozrieme sa aj na nový Apple iPad, ktorý v Amerike spôsobil absolútne šialenstvo a okamžite sa tisíce kusov predali z predajných pultov.

Ukážeme vám aj výstroj moderných vojakov. Tí majú na sebe množstvo snímačov, ktoré monitorujú a prenášajú do veliteľského štábu nielen informácie o aktuálnej taktickej situácii v blízkom a vzdialenom okolí, ale aj o zdravotnom stave a kondícii vojaka, aktuálnej polohe, stave jeho zbraňových systémov, ich prípadnom poškodení, množstve minutého streliva, eliminovaných nepriateľoch, chemickom a radiačnom ohrození. Asi ako v počítačovej hre. :)

Pre fanúšikov áut sme opäť pripravili rubriku auto-moto a nezabudli sme ani na nadšencov vedy.

Nechýba však ani množstvo ďalších noviniek a zaujímavostí z biznisu a zábavy.

Poďte sa s nami pozrieť čo všetko vám prináša májové vydanie BZ! :-)


Nanotechnológie
Nanotechnológie sú technologické metódy, ktorým sa predpovedá veľká budúcnosť. Sú to technológie, pri ktorých dochádza k zámernej manipulácii hmoty na atomárnej, resp. molekulárnej úrovni. Výsledkom takejto manipulácie sú konfigurácie, ktorých najmenší rozmer sa pohybuje na úrovni nanometrov, teda miliardtín metra čiže milióntin milimetra. Presnejšie, ich záujem sa sústreďuje na štruktúry s rozmermi od 0,1 nm až zhruba do 100 nm, teda od rozmeru atómu až po objekty veľké ako vírusy. Na porovnanie: ľudský vlas je oproti týmto štruktúram monštrum s priemerom 80 000 nm a dĺžkou, ktorá výrazne presahuje záujem nanotechnológií.

Doprajte si projektory do dlane
Keď prišiel pred pár rokmi na trh prvý pikoprojektor s technológiou LED osvetlenia z dielne 3M, nikto nedával tejto technológii veľa šancí na prežitie. Dnes sa karta otočila o 180° a každý známejší výrobca projektorov má vo svojom portfóliu aj mini- či pikoprojektor založený na technológii LED. Najmenšie projektory s technológiou LED na batérie označujeme ako pikoprojektory. Tieto miniatúrne projektory do dlane, ktoré svojou hmotnosťou nepresahujú hranicu 200 gramov a často dokonca majú hmotnosť menšiu ako 150 gramov, sú charakteristické istými špecifickými vlastnosťami – obmedzenou svietivosťou, nižším natívnym rozlíšením a nižšou vernosťou farieb či iba základnými vstupnými rozhraniami. No svoju úlohu – mobilnú projekciu – spĺňajú s prehľadom. Chcete aj vy pôsobiť pri svojich kancelárskych prezentáciách štýlovo a nevláčiť so sebou osobitný kufor na projektor? Stačí vytiahnuť z vrecka neuveriteľne malý pikoprojektor.

Digitálne technológie pre vojakov
Moderný vojak má na sebe množstvo snímačov, ktoré monitorujú a prenášajú do veliteľského štábu nielen informácie o aktuálnej taktickej situácii v blízkom a vzdialenom okolí, ale aj o jeho zdravotnom stave a kondícii, aktuálnej polohe, stave jeho zbraňových systémov, ich prípadnom poškodení, množstve minutého streliva, eliminovaných nepriateľoch, chemickom a radiačnom ohrození. Vojak môže hlasovo komunikovať s veliteľom alebo prostredníctvom kamery umiestnenej na prilbe posielať záznam aktuálnej situácie z bojiska. Po IP infraštruktúre možno posielať množstvo rôznorodých dát. Ozbrojené sily sa takto snažia získať informačnú nadvládu, ktorá je dnes určujúcim trendom v tejto oblasti.

iPad: Prvé skúsenosti
Americká spoločnosť Apple už v prvý deň uvedenia na trh predala v obchodoch viac ako 300-tisíc počítačov iPad. Je to podobný úspech, ako bol debut iPhonov v roku 2007. Za väčší test nového produktu sa však považuje zvyšok tohto roka, keď iPad budú hodnotiť zákazníci, ktorí nepatria k jadru fanúšikov firmy. Analytici očakávajú, že firma predá prvý milión iPadov do konca júna a v priebehu roka 2010 to bude zhruba 5 miliónov. Výbava pre amatérskych meteorológov.

Volkswagen Touareg - Znesiteľná ľahkosť bytia
Hybridný pohon je významná, ale nie jediná technická inovácia druhej generácie Volkswagenu Touareg. Toto opulentné SUV dokázalo navyše schudnúť viac než dvesto kilogramov.

Veda a technika
Vterné elektrárne, urýchlovače častíc, termoenergetické vlny, cukry zo slnečnej energie... Aj o tom sa dočítate v rubrike Veda a technika.

Májové vydanie magazínu BZ! nájdete v stánkoch a v hypermarketoch už 5. mája, iba za 1,90 eur :-)

  • Počet strán: 40
  • Vydal: DIGITAL VISIONS
  • Rok vydania: 2010
  • Formát: A4
  • Cena: 1,90 eur

Kontakt

Recenzie o publikácií:

Žiadne súvisiace položky