ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Odborná literatúra

Časopisy / Informatika / PC REVUE 07/2010

picture

PC REVUE 07/2010

 

Ako vždy, aj tento krát je pre vás pripravené PC REVUE, ktoré vás bude baviť počas prázdnin či dovoleniek. Opäť prinášame zaujímavý obsah. Pôjdeme na výstavu COMPUTEX 2010, kde sa pozriete na kopec nových produktov zo sveta IT. Ukážeme vám ako sa natáča 3D obraz a prinášame exkluzívne video z tenisových dvorcov Roland Garos, odkiaľ mohli diváci sledovať prvé 3D živé vysielanie tenisu. Pripravili sme aj seriál v ktorom trochu poodhalíme oponu v našej redakcii a pozrieme sa na to, ako PC REVUE fotí produkty. Všetko sa dozviete v článku Ako na produktovú fotografiu. Neopomenuli sme ani počítačových fajnšmekrov. Pre nich je pripravený test základných dosiek a test herných notebookov. Poradíme vám ako si udržíte svojho počítačového miláčika v čistote a pre vyznávačov internetových nákupov máme pripravených tiež zopár dobrých rád. Júlové vydanie PC REVUE vám bude zaručene dobrým spoločníkom počas prázdnin, či dovolenky. Prinášame totiž množstvo ďalších zaujímavých tém.


Do júlového vydania DVD REVUE sme pripravili viac ako 2 hodiny redakčných videí. Tie sú zamerané rovnako ako júlové vydanie PC REVUE na natáčanie 3D obrazu, netradične aj 3D tlač objektov, špeciálne reproduktory, počítač integrovaný do klávesnice, interaktívny projektor, ale aj na ovládanie vybraných softvérových aplikácií. Z úplných verzií sme pre vás pripravili úplnú verziu nástroja Ashampoo WinOptimizer 6, pomocou ktorého môžete optimalizovať operačný systém Microsoft Windows XP, Vista a 7. Opraví chyby v nastavení systému a zabezpečí plynulú prácu. Ďalej v úplnej verzii nájdete program HDDlife Pro2.9, ktorý sa postará o to, aby ste predčasne neprišli o cenné dáta. Poskytuje výsledky z monitorovania pevných diskov a predvída nebezpečné situácie. Na toto vydanie DVD REVUE sme zaradili niekoľko encyklopédií ako výbavu na vaše cesty po svete. Prvá z nich je encyklopédia Ázie, ktorá je v uvádzanej verzii určená len na domáce použitie. Prevedie vás svetom exotických krajín a nájdete v nej okolo 500 článkov. Ďalšia encyklopédia má názov Cestovateľský zemepis sveta so zameraním na Európu. Túto encyklopédiu uvádzame v skúšobnej verzii, ktorá má oproti úplnej skrátený obsah. A na júlovom vydaní nájdete aj encyklopédiu cudzích slov. Hoci je v češtine, dá sa dobre použiť. Pridali sme aj novú distribúciu Linuxu pod názvom PCLinuxOS a ešte čerstvú distribúciu Greenie Linux.

Pozrite sa spolu s nami, čo všetko vám prináša júlové vydanie PC REVUE :-)

Novinky
Tohtomesačné novinky sú orientované na USB flash disky, mobilné telefóny, je tu netradičný skener a pozrieme sa aj na najnovšie tlačové zariadenia. Špeciálnu časť sme venovali zariadeniam pre domáce kino a zvukovej výbave.

Reportáž COMPUTEX 2010
Computex je každý rok výstava, na ktorú si väčšina výrobcov PC techniky odkladá svoje tromfy v rukáve, aby ich mohla vytiahnuť v tom najžiarivejšom podaní. Preto ju pravidelne navštevujeme osobne a ani tento rok to nebolo inak – na pozvanie spoločnosti ASUS sme sa vybrali na Taiwan a pri tejto príležitosti sme nielen prešli haly Computexu, ale navštívili aj centrálu tohto gigantu. Prezreli sme si takisto stánky firmy Gigabyte a MSI. Na Computexe sme našli najnovšie produkty v oblasti mobilných počítačov, netradičnej výbavy v notebookoch a zamerali sme sa aj na počítačové komponenty.

Exkluzívne: Ako sa natáča 3D obraz
O 3D televízoroch ste sa na stránkach nášho magazínu dozvedeli už veľa. Je to horúca téma, viacero ľudí sa o to zaujíma, a ako sme videli aj na predajných miestach, často si tento spôsob sledovania obrazu ľudia skúšajú. Spoločnosť Panasonic na prestížnom turnaji French Open demonštrovala, ako sa 3D obraz natáča. Zo Slovenska sme sa na prezentácii na dvorcoch Roland Garros zúčastnili exkluzívne. Na konci mája pritom bolo možné sledovať 3D obraz úplne zadarmo (tzv. Free to Air) na televíznej stanici Eurosport so sídlom v Paríži. Televízny prenos realizovala spoločnosť Orange cez satelit. Každý, kto má satelitný tuner a 3D televízor, mohol takéto vysielanie aj sledovať. Pripomeňme, že 3D televízor od firmy Panasonic má satelitný tuner priamo zabudovaný. V reprezentačných priestoroch French Open sme mohli zistiť, aký je rozdiel medzi sledovaním klasického televízneho obrazu a toho priestorového. Práve pri takom dynamickom športe, ako je tenis, je podľa našich skúseností tento rozdiel zjavný. Voľné 3D vysielanie sa zatiaľ týkalo len tohto turnaja a slúžilo hlavne na demonštráciu tohto spôsobu vysielania obrazu. Spoločnosť Eurosport plánuje vysielať 3D zábery z boxu, cyklistiky a futbalu. Pripomeňme, že spoločnosť Sony bude poskytovať 3D obraz z futbalových majstrovstiev sveta.

Ako na produktovú fotografiu
V sérii článkov trochu poodhalíme oponu v našej redakcii a pozrieme sa na to, ako PC REVUE fotí produkty. Takýto seriál si žiadali viacerí z vás, veríme, že sa vám bude páčiť. Hneď na začiatku treba konštatovať, že nejde o profesionálne fotenie, skôr používame princíp, ktorý za výhodnú cenu prináša výsledky použiteľné v oblasti tlače. Zatiaľ sa nevenujeme fotografovaniu osôb, fotíme predovšetkým IT produkty, mesačne ide približne o 50 produktov. Pre množstvo z nich existujú profesionálne vytvorené fotografie od firiem, ale je dosť produktov, pre ktoré fotky neexistujú. Takisto často nie je k dispozícii fotografia presne vystihujúca niektorú podstatnú vlastnosť, prípadne chceme mať viacero rôznych produktov fotených z jedného uhla (často na porovnávacie testy).

Test základných dosiek
Spoločnosť AMD v posledných rokoch patrí medzi inovátorov aj na poli čipových súprav a najnovšia generácia to len potvrdzuje. Rad „osemstoviek“ totiž ako prvý prináša integrovanú podporu zbernice SATA 6 Gb/s, takže výrobcovia dosiek už konektivitu takýchto zariadení nemusia riešiť dodatočnými čipmi, čo znižuje náklady na výrobu dosiek. Dlho očakávané čipové súpravy AMD 870, 880G, 890GX a 890FX dopĺňajú nedávno uvedené šesťjadrové procesory Phenom II X6 a grafické čipy Radeon HD 5000, čím sa kompletizuje platforma Leo. V našom teste sme sa veľmi detailne pozreli na sedem najnovších kariet a spolu s nami si budete môcť vybrať pre seba tú pravú.

Test herných notebookov
Existuje pomerne veľká skupina používateľov, ktorá očakáva od svojho notebooku skutočne brutálny výkon. Patria do nej najmä hráči, ktorí nechcú nosiť na LAN party veľkú „kasňu“, ale chcú sa pochváliť a zahrať si najmodernejšie hry v plných nastaveniach na najvýkonnejších notebookoch súčasnosti. A práve tieto predpoklady spĺňa desiatka modelov, ktoré si prišli zmerať sily do nášho porovnávacieho testu herných notebookov. Väčšina má určité spoločné znaky – ide o nízku výdrž pri práci na batérie, niekedy až neuveriteľný výkon, veľké displeje, kvalitné rozlíšenia a najmä vynikajúce výkony grafických kariet. Tam, kde sa výkon grafík bežných notebookov končí, tieto notebooky iba začínajú. Pozrite sa na to, ako tieto modely obstáli v našom teste.

BIOS
BIOS je v mnohých ohľadoch veľmi zaujímavá súčasť počítačov. Kým pokročilí používatelia pomocou neho dokážu nastavovať základné vlastnosti hardvéru, začiatočníci o ňom zvyčajne ani netušia. Používateľ, ktorý stojí na akomsi pomedzí medzi začiatočníckymi a pokročilými znalosťami o počítači, vníma BIOS s určitým rešpektom a jeho nastavení sa veľmi často bojí. Už samo rozhranie pôsobí oproti grafickému rozhraniu bežných programov pomerne desivo a pri zlom nastavení hrozí, že počítač vôbec nezačne načítať operačný systém, v horšom prípade vôbec nenaštartuje, čo znemožní vrátiť sa k pôvodným nastaveniam. Nemožno sa preto čudovať tomu, že veľa používateľov sa BIOS-u snaží čo najviac vyhýbať a v momente, keď je nevyhnutné v ňom niečo zmeniť, cítia sa veľmi neisto. Práve pre týchto používateľov je určený náš článok. Pomocou neho môžu poodhaliť závoj tajomstva nad týmto základným vstupno-výstupným systémom a definitívne sa tak zbaviť strachu z jeho jednotlivých nastavení. Oddávna totiž platí, že najväčší strach vyvoláva to, o čom nič nevieme. A v prípade BIOS-u práve teraz nastal čas situáciu zmeniť.

Udržujte počítač v čistote
Kým v minulosti boli na čistenie počítačov špecializované firmy, v súčasnosti si už dokážete veľmi dobre pomôcť aj sami. S rozrastajúcim sa počítačovým príslušenstvom a novými spôsobmi ich ošetrovania sa čisteniu počítača a jeho príslušenstva venuje čoraz viac pozornosti. Stačí sa len zamyslieť, koľko baktérií sa nachádza na myši a klávesnici, a to nielen doma, ale aj v zamestnaní, najmä tam, kde sa robí na zmeny. Je pritom bežný jav, že s jednou myšou a klávesnicou pracujú viacerí používatelia. To, že na pracovisku je iný prístup k čistote ako doma, spomínať azda ani netreba. A práve klávesnice, myši a ergonomické podložky sú hlavné zdroje baktérií.

Test 3G mobilného pripojenia
Dávno sú preč časy, keď vysokorýchlostný internet znamenal iba DSL, lokálnych Wi-Fi operátorov či káblový spôsob pripojenia. Dnes môžeme pokojne hovoriť aj o mobilnom vysokorýchlostnom alebo širokopásmovom pripojení. Slovensko je v čomsi zvláštna krajina – napriek tomu, že sme maličký štát a z pohľadu implementácie nových technológií by sme veľkým nadnárodným operátorom nemali stáť vôbec za úvahu, často sme využívaní ako „testeri“ nových technológií a naše územie slúži ako veľké technologické laboratórium pre veľkých operátorov. Má to jednu zásadnú výhodu – môžeme si tu užívať také spektrum technológií mobilného a internetového pripojenia, ktoré nám môžu naši okolití susedia iba v tichosti závidieť. Flarion (Flash-OFDM), HSDPA 14,4 Mbit/s, optické pripojenie s rýchlosťou 70 Mbit/s či káblový operátor ponúkajúci 120 Mbit/s priamo do bytu zákazníka. Dnes je však doba mobilná, a preto sme sa rozhodli nájsť najrýchlejší spôsob mobilného pripojenia.

Júlové vydanie najčítanejšieho IT magazínu PC REVUE nájdete na stánkoch a v hypermarketoch už 2. júla :-)

  • Počet strán: 120
  • Vydal: DIGITAL VISIONS
  • Rok vydania: 2010
  • Formát: A4
  • Cena: 3,95 eur

Kontakt

Recenzie o publikácií:

Žiadne súvisiace položky
 
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.