ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Odborná literatúra

Časopisy / Informatika / BZ! 07-08/2010

picture

BZ! 07-08/2010

 

Na prázdniny sme pre našich čitateľov pripravili kopec zaujímavých tém. Leto, čas letných dovoleniek je tu, hoci to tak vonku niekedy nevyzerá. Chystáte sa k moru, či k vode u nás na Slovensku? Nezabudnite si zobrať fotoaparát a zvečniť spomienky. V článku Ako na fotografovanie pri vode a pod vodou poskytneme niekoľko drahocenných informácií, ako urobiť vaše fotky netradičnými.
Radi trávite čas sledovaním filmov? Vytvorte si vo vašej obývačke zvuk ako v kine. Predstavíme vám systém, ktorý vám to jednoducho umožní.
V rámci letných dovoleniek odporúčame vyskúšať si aj geocaching. Stačí vám GPS navigátor a o zábavu máte postarané, nehovoriac o tom, že to môžete spojiť s rodinným výletom. Máme však pripravených oveľa viac tém. Poradíme ako variť zdravo a hravo a nechýbajú ani predstavenia najnovších produktov z oblasti spotrebnej elektroniky.


Poďte sa s nami pozrieť čo všetko vám prináša prázdninové dvojčíslo BZ! :-)

Ako na fotografovanie pri vode a pod vodou?
Konečne je tu leto, môžeme si užiť dostatok mora i slnka. V tomto článku sa pozrieme na veľmi žiadané fotografovanie a natáčanie pri vode a pod ňou. Vo všeobecnosti je použitie bežného fotoaparátu a kamery na pláži dosť rizikové. Hrozí problém s morskou vodou, ktorá pôsobí na chúlostivé časti elektronických zariadení skoro ako žieravina. Ťažkosti môže spôsobiť aj piesok alebo krém na opaľovanie, pokiaľ ho nosíte v jednej taške so svojou výbavou foto-video. Odporúčame preto tieto zariadenia nosiť napr. v igelitovom vrecúšku, ktoré poskytuje cenovo nenáročnú ochranu. Samozrejme, existujú aj špecializované puzdrá, ktoré sú vhodné hlavne v prípade, že svoju dovolenku strávite napr. na horách, kde by sa zariadenia mohli poškodiť pádom alebo dažďom.

Fotografujte a filmujte v HD kvalite - Canon EOS 550D
„Popustite uzdu vlastnej fantázii – fotografujte a filmujte v kvalite HD s fotoaparátom Canon EOS 550D.“ Tak znie oficiálny slogan sprevádzajúci uvedenie tejto digitálnej zrkadlovky, ktorá dizajnovo aj funkčne vychádza zo svojho predchodcu EOS 500D spred roka. Z najmarkantnejších zmien, ktoré prináša model 550D, spomeňme aspoň 18-megapixelové rozlíšenie, 63-zónové meranie expozície, 3" LCD displej s pomerom strán 3:2 a kompenzáciu expozície ± 5 EV. Tak ako sa na poli televíznych prijímačov presadzuje 3D obraz, v oblasti digitálnych zrkadloviek sa udomácňuje natáčanie videa. V súčasnosti až polovica z portfólia zrkadloviek firmy Canon dokáže natáčať video, a to dokonca vo full HD rozlíšení. Pri testovaní fotoaparátu sme používali objektív Canon EF-S 15 ÷ 85mm f/3,5-5,6 IS USM, ktorého ohnisková vzdialenosť po prepočte na 35 mm bola 24 ÷ 136 mm.

Zvuk v obývačke ako v kine
Philips uvádza na slovenský trh nové systémy domáceho kina. HTS9520 je predstaviteľ systému 5.1 so štyrmi satelitnými reproduktormi, centrálnym reproduktorom a subwooferom. Oproti doterajším systémom domáceho kina predstavuje hlavné zlepšenie systém označovaný ako 360Sound. V každom satelitnom reproduktore sú tri budiče – jeden predný a dva bočné. Zvuk sa tak šíri priestorovo, nemusíte sedieť na presne vymedzenom mieste.

Malý, šikovný a s Androidom - Sony Ericsson Xperia X10 mini
Po prvom zhliadnutí tejto novinky ešte na svetovej mobilnej výstave v Barcelone sme sa na tohto drobca extra tešili – malý, ľahučký (88 gramov) telefónik prichádza na trh totiž s operačným systémom Android vo verzii 1.6, čím sa stáva najmenším a najľahším Androidom na svete. Má síce zabudovanú batériu, čo je netradičné, no prichádza v plnom nasadení – s podporou HSDPA, Wi-Fi, GPS a mnohých ďalších skratiek. Sony Ericsson pridáva štvorrohové ovládanie a aplikáciu Timescape, ktorá združuje komunikáciu v sociálnych sieťach, čo je prudko návykové.

Geocaching – ihriskom je celá zemeguľa
Veľa užitočných zariadení, ktoré nás obklopujú v bežnom živote, sa dá využiť aj na šport a zábavu. Typickým príkladom sú navigátory GPS, ktorých najrozšírenejším herným využitím je geocaching. Názov je odvodený od dvojice slov geo (zem) a cache (skrýša). Vyslovuje sa ako [džíoukešin], no predpokladáme, že časom vznikne nejaká domestikovanejšia podoba tohto pojmu. Princíp geocachingu je veľmi jednoduchý. Hráč, prípadne skupina hráčov hľadajú skrýšu, presnejšie skrytú schránku, ktorá obsahuje rôzne predmety.

Varte zdravo a hravo
Nepoznám gazdinku, ktorá by nechcela mať veľkú, priestrannú kuchyňu a dostatok miesta na prípravu tých najchutnejších jedál. A nepoznám gazdu, ktorý by nechcel mať v kuchyni tie najmodernejšie kuchynské spotrebiče, ktoré varia, prihrievajú, pečú, grilujú, vyprážajú úplne samy (teda oni si to myslia). O ženách sa hovorí, že nemajú rady veľmi prešpekulované prístroje s kopou rôznych tlačidiel a programov. No pokiaľ sa im ukáže, čo tieto mašinky dokážu a ako ich treba obsluhovať, nemyslím si, že by ich aj naďalej tvrdošijne odmietali používať. A okrem toho budú mať z varenia a pobytu v kuchyni radosť (aspoň zopár dní). V minulosti nebolo veľmi na výber a žienky domáce boli šťastné, keď mohli variť na normálnom plynovom sporáku, a nie dvojplatničke. Rúra bola takisto plynová a odhadnúť správnu teplotu si vyžadovalo niekoľkoročnú prax alebo nadprirodzené schopnosti. Okrem toho sa nedbalo veľmi na zdravú výživu, a keď do módy prišli fritézy na vyprážanie, bravčový rezeň s hranolčekmi bol obľúbenou voľbou na sviatočný nedeľný obed.

Prázdninové dvojčíslo magazínu BZ! nájdete v stánkoch a v hypermarketoch už 2. júla, iba za 1,90 eur :-)

  • Počet strán: 48
  • Vydal: DIGITAL VISIONS
  • Rok vydania: 2010
  • Formát: A4
  • Cena: 1,90 eur

Kontakt

Recenzie o publikácií:

Žiadne súvisiace položky
 
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.