ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Odborná literatúra

Časopisy / Informatika / PC REVUE 8/2010

PC REVUE 8/2010

 

Augustové PC REVUE vám prináša opäť celú kopu zaujímavých tém. Koľko krát sa vám toto leto stalo, že ste zažili niečo výnimočné a priali ste si aby ste v tej chvíli mali vo vrecku fotoaparát? Napravte to, nabudúce buďte pripravení. Pripravili sme pre vás test tých najkompaktnejších fotoaparátov. A mysleli sme aj na vaše peňaženky. Kompaktnosť neobchádza ani stolové počítače. Tie sa dnes už transformujú do all-in-one zariadení a môžete ich mať doma aj vy. Osem takýchto all-in-one počítačov sme pre vás otestovali. Pre tých, ktorí zostávajú verní klasike, prinášame kompletný návod na skladanie počítača.

Horúce letné dni sa nesú v znamení odpočinku na pláži, či rôznych športových aktivít. Pri nich by vám mohol byť príjemným spoločníkom MP3 prehrávač. Test MP3 prehrávačov nájdete tiež v augustovom vydaní nášho magazínu.

Keďže po prázdninách sa vám určite nakopí množstvo fotografií z letných zážitkov, povieme vám aj o správnom zálohovaní fotografií, poradíme ako spravovať PC a HDD, pozrieme sa na niekoľko inteligentných mobilných telefónov, no nevynecháme ani pokračovanie článku Ako na produktovú fotografiu.


Aj do augustového vydania PC REVUE sme pripravili 12 redakčných videí. Sú orientované v súlade so zameraním augustového vydania PC REVUE na natáčanie 3D obrazu, na záchranu dát, ale aj históriu vývoja pamäťových médií. Pozreli sme sa aj na nedávny festival Bažant Pohoda ale aj predstavenie vozidla Audi A1 na slovenský trh. Z úplných verzií programov sme pre vás pripravili nástroj Ashampoo Snap 3, ktorý vám umožní jednoducho realizovať fotografie z obrazovky. Okrem fotografovania zvládne aj natáčanie videa z diania na obrazovke a problém nerobí ani to, ak si chcete napr. zachytiť obsah webovej stránky, ktorá je oveľa väčšia, ako sú rozmery vášho displeja. Pripravili sme aj úplnú verziu zálohovacieho programu Genie Backup Manager Home. Okrem bežnej zálohy vybraných súborov si poradí aj so zálohou registrov, vytvorené zálohy dokáže šifrovať 128-bitovým kľúčom a výsledok môžete ukladať na lokálne alebo internetové úložiská. Tretí do zbierky úplných programov, za ktorý by ste inak museli platiť, je Partition Manager 11. Ak chcete zmeniť partície na disku bez straty dát, tento program bude nápomocný. Na DVD REVUE nájdete aj veľmi očakávaný tretí diel populárnej série ťahových stratégií Disciples. Zaradili sme aj špeciálnu sekciu, ktorá vám pomôže pri spracovaní audia a videa. Pokiaľ ide o audio, upozorňujeme na úplnú verziu AVICXpress na vytváranie hudby pre začiatočníkov, pričom sme k tomuto programu pridali aj 20 hudobných slučiek, z ktorých môžete pri tvorbe vašej hudby vychádzať. Ale nájdete tu aj ďalšie obľúbené nástroje, ako je bezplatný GoldWave, Audiograbber alebo 30-dňová skúšobná verzia asi najlepšieho nástroja na spracovanie audia – Sony SoundForge Pro vo verzii 10. V oblasti videa sme sa sústredili na vaše dovolenkové zábery a okrem bezplatného, ale šikovného Microsoft Windows Movie Maker 2.6 u nás exkluzívne nájdete skúšobnú verziu EDIUS 5.5. A špecialitou je trojica videopozadí, ktoré môžete s výhodou využiť vo vašich filmoch. Ďalej u nás nájdete testovaciu verziu Adobe Lightroom, Corel Paint X3 ako i súpravu nástrojov na správu PC.

Pozrite sa spolu s nami, čo všetko prináša augustové vydanie PC REVUE :-)

Novinky
V tohtomesačných novinkách sme sa venovali tlačiarňam, doplnkovej výbave k počítačom, kamerám a možnostiam alternatívneho nabíjania mobilného telefónu alebo fotoaparátu. Pozrieme sa tiež na možnosti chladenia, myši, spôsoby vynovenia vzhľadu notebooku a pridali sme aj supervýkonný skener.

Test fotoaparátov
Vývoj kompaktných fotoaparátov uteká vpred míľovými krokmi. To, čo dnešné snímače dokážu, bolo pred pár rokmi nemysliteľné. Navyše výrobcovia už pomerne presne vedia, aké funkcie potrebuje bežný používateľ, a tak vedia pripraviť kompakty, na ktorých sa nám veľmi ťažko hľadajú chyby. Dnes už každý model v teste ponúka nepreberné množstvo scénických režimov, niektoré dokonca vedia nastaviť špeciálny režim na fotenie textu alebo zapnúť dvojitú stabilizáciu obrazu, ak chcete fotiť pri sviečkach (a nekaziť atmosféru bleskom). Podobne sa stáva štandardom, že používateľ môže robiť rôzne úpravy fotiek už priamo vo fotoaparáte.

Test All-in-one počítačov
Pred viac ako pol rokom sme zrealizovali na Slovensku prvý test tzv. nettopov, dnes už skôr označovaných ako all-in-one. Vtedy išlo o tak mladú kategóriu produktov, že sa v porovnávacom teste zišli sotva štyri produkty. Teraz je situácia iná, mnoho výrobcov si chce odkrojiť aj z nového koláča a zaujímavé novinky sa objavujú každý mesiac. All-in-one – všetko v jednom, takmer doslova a do písmena. Veľký, viac ako 20-palcový monitor (zväčša dotykový), v ktorého útrobách je ukrytý plnohodnotný počítač – základná doska, procesor, pevný disk, grafická karta, optická mechanika, ale aj všetky vstupno-výstupné rozhrania. Stačí pripojiť bezdrôtovú klávesnicu a myš a jediný kábel. Konkrétne ten napájací. Počítače all-in-one nie sú len štýlová záležitosť, v mnohých prípadoch ide o praktického pomocníka, ktorý šetrí miesto. Chcete sa spolu s nami pozrieť na aktuálne all-in-one na trhu v cene už od 666 eur? Tak neváhajte a prijmite pozvanie do testu ôsmich počítačov all-in-one.

Kompletný návod na skladanie počítača
Určite ste už mnohí riešili otázku, ako si zaobstarať počítač. V podstate máte na výber z viacerých možností. Pre tých, ktorí viac dôverujú odborným technikom ako sebe, sú tu autorizované spoločnosti venujúce sa tejto problematike. Samozrejme, aj v niektorých obchodoch s výpočtovou technikou vám PC poskladajú. No poskladať si ho môžete aj sami, nie je to nič ťažké. Aby sme sa mali čoho držať, ponúkame vám podrobný návod, doplnený fotografiami.

Test MP3 prehrávačov
Časy, kedy sa hudobné alebo multimediálne prehrávače vyrábali vo veľkom, sú preč. Výrobcovia sa stále snažia priniesť nejaké nové modely, ale už nie v takej miere ako pred štyrmi rokmi. V tomto teste sme sa pozreli na najnovšie modely na trhu vrátane možností „inovovaného“ prehrávača Apple iPod touch. Zabehnuté modelové série s upgradom nejakých funkcií ale najmä dizajnu je dnes akýmsi nepísaným štandardom. Je to trochu škoda, pretože tento segment má stále čo povedať a aj v ére mobilných telefónov s prehrávaním hudby, ide o zaujímavé zariadenia. Pre mnohých je lepšou alternatívou počúvať hudbu cez samostatné zariadenie, ako si vybíjať batériu v mobilnom telefóne, najmä pri dlhších cestách.

Zálohovanie fotografii
V dnešnom svete plnom fotografických zážitkov zachytených na pamäťových kartách vzniká s pribúdajúcimi dátami zásadný problém – ako a kde uchovávať tisíce fotografií, desiatky gigabajtov a miliardy pixelov. V tomto článku vám preto priblížime, ako riešiť problém s uchovávaním fotografií aspoň dočasne. Existuje hneď niekoľko alternatív. Môžete realizovať nekonečné „upgradovanie“ hardvéru vo vašom PC a neustále rozširovať či dokupovať pevné disky. Je to asi najrozšírenejší spôsob, pokiaľ sa fotografovaniu venujete len amatérsky alebo rekreačne. Druhý spôsob predstavujú populárne externé disky. Pri kúpe 500 GB disku a 12 Mpix fotografiách môžete rátať s úložným priestorom približne na 70- až 90-tisíc fotografií, čo už je celkom slušné úložisko aj pre rodinný album. S novými technológiami pribúdajú aj nové spôsoby zálohovania dát. V začiatkoch to bolo CD, potom DVD a dnes už máme možnosť zálohovať dáta aj na diskoch Blu-ray. Tento spôsob zálohovania je však nákladná záležitosť, aj keď počiatočná vyššia investícia sa veľmi rýchlo môže začať vyplácať.

Švajčiarsky nožík systémového administrátora
Súprava malých špecializovaných nástrojov Sysinternals je neoddeliteľná súčasť výbavy mnohých systémových administrátorov Windows. Tvoria ju desiatky jednoúčelových, ale o to viac pokročilých utilít, pomocou ktorých možno vyriešiť nejeden problém alebo získať detailný prehľad o sledovanom systéme. Či už patríte k ľuďom, ktorí sa správe počítačov so systémom Windows venujú profesionálne, alebo máte na starosti len počítače rodinných príslušníkov a známych, tieto nástroje by celkom určite nemali uniknúť vašej pozornosti.

Inteligentné mobilné telefóny
Telefón je pre niekoho módna záležitosť, pre iného zase rýdzo pracovný nástroj. Operátori poskytujú používateľom dostatok mobilných telefónov, ale tých naozaj inteligentných veľa nie je a treba sa poobzerať inde. Výrobcovia sa snažia pokryť celý trh vydávaním malých aj väčších zariadení s dotykovým displejom alebo klávesnicou QWERTY. V tomto teste predstavíme netradičné telefóny. Prvý model C5 z dielne Nokie s príťažlivou cenou si chce získať priaznivcov plnohodnotným operačným systémom, aj keď za cenu menších obmedzení v hardvérovej výbave. Špecialitou tohto testu sú modely Sony Ericsson Xperia X10 mini, pričom máme aj model s hardvérovou klávesnicou. V časoch, keď inteligentný telefón predstavuje „veľkú tehlu“ s dotykovým displejom, je to príjemné osvieženie. Za cieľ sme si dali práve porovnanie oboch podobných modelov, aby ste sa ľahšie mohli medzi nimi rozhodnúť. Už teraz prezradíme, že naozaj stoja za to.

Ako na produktovú fotografiu
Prvá časť nášho seriálu, ktorú sme zverejnili minulý mesiac, sa stretla s veľkým záujmom čitateľov. Vidieť, že kvalitné fotografovanie je atraktívna téma a praktické rady priamo z praxe prídu vhod. A my tak radi pokračujeme v odkrývaní tajomstiev, ako fotografujeme produkty. Počet fotografií stále rastie, pretože aj kvalitné fotoaparáty sa už dočkali masovejšieho rozšírenia. Zároveň rastie aj množstvo fotografií zverejnených na internete. Je prirodzené, že keď umiestnite na server internetovej aukcie kvalitnú fotografiu predávaného produktu, máte niekoľkonásobne väčšiu šancu, ako keď to bude fotka pripomínajúca „černocha v tuneli“, na ktorej nič nevidieť. Vďaka nášmu seriálu budete môcť fotiť naozaj skoro profesionálne a záleží len na vašich finančných možnostiach, kam sa až posuniete. Pre cenovo citlivejších používateľov zasa náš seriál ponúka príležitosť čo-to „odkukať“ a možno aj vyrobiť svojpomocne. V tejto časti vám ukážeme riešenia, ktoré sa používajú skôr vo fotoštúdiu, ale uvedieme aj viacero možností, ako fotografovať produkty v teréne.

Programy na správu PC a HDD
Kategória programov, ktoré sa svojimi funkciami radia medzi systémové, vyžaduje neraz hlbšie znalosti o ich ovládaní alebo o správe počítača. Výrobcovia už dlhší čas prinášajú svoje programy vo verziách prispôsobených aj menej skúseným používateľom. Je to najmä z toho dôvodu, že táto skupina používateľov takisto potrebuje nástroje na správu diskov, zálohu dát alebo zabezpečenie svojho počítača. K pokročilým funkciám sa ľahko dostanú cez sprievodcov a dobre zdokumentované vysvetlivky priamo pred použitím určitej funkcie alebo nástroja. My sme sa pozreli na najnovšie programy z rôznych oblastí a podrobne zhodnotili ich funkcie a prínos. Ak sa stane niečo nepredvídateľné s vašimi dátami, tieto programy veľmi oceníte.

Augustové vydanie najčítanejšieho IT magazínu PC REVUE nájdete v stánkoch a v hypermarketoch už 3. augusta :-)  • Počet strán: 112
  • Vydal: DIGITAL VISIONS
  • Rok vydania: 2010
  • Formát: A4
  • Cena: 3,95

Kontakt

Recenzie o publikácií:

Žiadne súvisiace položky
 
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.