ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Odborná literatúra

Časopisy / Informatika / PC REVUE 11/2010

picture

PC REVUE 11/2010

 

Novembrové vydanie PC REVUE prichádza s celou kopou zaujímavých tém na 136 stranách. V poslednom období sa konalo niekoľko zaujímavých výstav. V Amsterdame sa konala medzinárodná výstava profesionálnej audio-, video- a televíznej techniky IBC 2010. My vás touto výstavou prevedieme a v ďalšej exkluzívnej reportáži priblížime dianie na výstave Photokina. O porte USB 3.0 sa už povedalo a popísalo veľa. Je to nový port, ktorý sa už reálne objavuje v niektorých notebookoch alebo v základných doskách, rovnako sa začínajú objavovať aj zariadenia s možnosťou pripojenia na tento port. V našom magazíne si ho priblížime detailne. Nezabudli sme ani na fanúšikov najnovších výdobytkov IT technológii. Prinášame test notebookov s 3D displejom, test diskov SSD, predstavíme nové iPody či šikovné multifunkčné zariadenia. Aj do novembrového vydania DVD REVUE sme pripravili poriadnu dávku redakčných videí. Z produktových videorecenzií je to atramentová tlačiareň Epson B-510DN, určená pre podniky, a aj test multifunkčných atramentových zariadení značky Canon. Pozreli sme sa aj na notebook HP Mini 210 s orientáciou na nežné pohlavie, kancelárske tlačiarne Konica Minolta bizhub C280 a C220. Predstavujeme nové iPody a produktové novinky sme zaznamenali aj na tlačovke firmy Logitech. Zo zaujímavých programov sme pre vás pripravili exkluzívnu testovaciu verziu programov Kerio Connect a Kerio Control. Oba môžete bezplatne používať štvrť roka a za ten čas si určite overíte, že sú to veľmi dobré nástroje. Špeciálne zaraďujeme aj jubilejnú linuxovú distribúciu Ubuntu 10.10. Na DVD REVUE nájdete aj samostatný článok vo formáte PDF o tejto distribúcii. Špecialitou tohto vydania je nová rubrika s názvom PC REVUE Plus. Obsahuje články z oblasti spotrebnej elektroniky, ktoré šírime v elektronickej verzii. Na novembrové vydanie DVD REVUE sme pripravili aj programy v úplnej verzii. Tentoraz je to zálohovací nástroj Backup4all Lite 4.4, na vytváranie súborov PDF sme zaradili vynikajúci novaPDF Lite Desktop 7 a najnovšiu verziu programu na úpravu fotografie Zoner Photo Studio 13.


Pozrite sa spolu s nami, čo všetko vám prináša novembrové vydanie PC REVUE :-)

Novinky
Tento mesiac sme sa v novinkách venovali tlačiarňam, slúchadlám a MP3 prehrávačom. Miesto v novembrových novinkách si našlo aj príslušenstvo pre Apple iPod/iPhone, výbava pre chladenie, reproduktory, fototaparáty, počítačové skrinky, zvukové karty a navigátory GPS.

Ďalšia vlna fotoaparátov: Photokina
Výstava Photokina sa v Kolíne nad Rýnom koná len každé dva roky, preto sa zvyčajne celý fotografický svet veľmi teší na uvedenie prekvapivých noviniek. Ročník 2010 však v tomto ohľade mierne zaostal za očakávaniami, väčšina veľkých hráčov si svoje esá vystrieľala už pred výstavou, takže množstvo produktov predstavovaných v stánkoch sme už aspoň opisne poznali. Photokina je však výborná možnosť, ako si na jednom mieste vyskúšať a porovnať množstvo takýchto čerstvo oznámených produktov a priniesť našim čitateľom náš pohľad na smerovanie serióznej fotografickej techniky.

IBC 2010: Opäť v znamení 3D
Aj tento rok sa v Amsterdame konala medzinárodná výstava profesionálnej audio-, video- a televíznej techniky IBC 2010. Vždy v prvej polovici septembra sa tu ukáže každý veľký hráč vo svete profesionálnej videotechniky a odhalí najhorúcejšie novinky a najočakávanejšie technológie. Výstava IBC sa počas svojej existencie vyprofilovala na najdôležitejšiu udalosť v Európe a každoročne sa tu predstaví viac ako 1300 výrobcov alebo predajcov a navštívi ju takmer 50 000 návštevníkov zo všetkých kútov sveta.

Trhová medzera sa uzatvára: Tabletové počítače
O zariadení Samsung Galaxy Tab sme už informovali v našej reportáži z výstavy IFA a videli ste ho aj na videu. Teraz sme ho držali v rukách a môžeme vám sprostredkovať skutočné dojmy z jeho používania. Pozrieme sa však naň trochu z nadhľadu. Prečo vlastne je o tento typ počítačov zrazu taký záujem? Naozaj všetko naštartoval Apple iPad, keď vo februári tohto roka priniesol nový prúd do stojatých vôd v oblasti IT? Pravda je taká, že iPad prišiel v správnom čase, keď bol trh zrelý.

Ako je to naozaj s USB 3.0?
O porte USB 3.0 sa už povedalo a popísalo veľa. Je to nový port, ktorý sa už reálne objavuje v niektorých notebookoch alebo v základných doskách, rovnako sa začínajú objavovať aj zariadenia s možnosťou pripojenia na tento port. Už aj v našom magazíne sme predstavili externý 2,5-palcový disk, rámček na dva 3,5" disky, prehrávače médií, ale aj kľúče USB práve s týmto portom. Určite to však ešte nie je „masovka“ a najmä deklarovaná 10-násobná rýchlosť sa v našich testoch zatiaľ nikdy nepotvrdila. V čom je problém? Na túto otázku odpovieme v nasledujúcom článku, pričom zohľadníme aktuálnu situáciu na Slovensku.

Vyberte správny formát na obrázky
Grafické dáta v podobe najrôznejších obrázkov má na svojom počítači prakticky každý domáci používateľ. Po nástupe digitálnych fotoaparátov začali disky hostiť stovky až tisíce fotografií, ku ktorým sa pridávajú naskenované dokumenty, obrázky stiahnuté z internetu alebo grafické prvky rôzneho softvéru. Existuje obrovské množstvo formátov pre grafické súbory, ktoré používajú rozličné programy. Mnoho z nich je však pre bežného používateľa v úzadí a vzhľadom na ich funkciu sa nimi príliš nemusí zaoberať. Podstatné je preňho tie formáty, s ktorými prichádza priamo do styku a medzi ktorými sa musí rozhodovať pri svojom osobnom použití. Práve týmto formátom sa budeme v našom článku venovať. V mnohom sa totiž líšia a veľa ľudí netuší, kedy je vhodnejšie použiť jeden a kedy druhý. Vysvetlíme vám základné vlastnosti, ktoré treba poznať pri ukladaní a tlači, nastavenia kompresie a jej vplyv pri niektorých formátoch, vhodnosť pre rozličné typy obrázkov a mnoho ďalšieho.

Nakupujte na internete bezpečne a výhodne
On-line nakupovanie dnes zaznamenáva obrovský boom. Používatelia na internete nakupujú už takmer všetko – od kníh cez odev, elektroniku, potraviny, športové potreby až po tovar špecificky určený len pre minoritu zákazníkov. Najväčší problém pre potenciálnych zákazníkov dnes nie je nájsť niečo vhodné, ale skôr rozhodnúť sa, z ktorého elektronického obchodu tovar kúpiť. Aj na Slovensku existujú stovky, ak nie tisícky najrôznejších internetových obchodov. Ak si tento pomer premietneme na celý svet, nečudo, že používatelia sa pri voľbe toho správneho e-shopu cítia často neistí a váhajú. V tomto článku nájdete rady, na čo si dávať pozor od výberu tovaru v elektronickom obchode až po jeho prípadnú reklamáciu.

Šestica statočných: SSD pre vaše PC
Už dávnejšie tvrdíme, že konečne nastal čas na kúpu aspoň jedného disku SSD do každého PC. Ak totiž investujete do správneho modelu, zážitok z používania počítača sa posunie na úplne novú úroveň. Navyše pri súčasných cenách už disk SSD neznamená takú nepredstaviteľnú investíciu ako kedysi. Už si len správne vybrať...

Notebooky s 3D obrazom
Fenomén 3D obrazu si razí cestu aj medzi notebooky. Ak sme pred pár mesiacmi mali možnosť testovať prvé lastovičky či už na poli 3D televízorov, alebo 3D projektorov, tentoraz sme to zobrali systémovo a postavili do priameho súboja aktuálne tri dostupné notebooky s 3D zobrazením, ktoré sú reálne na Slovensku v predaji. Áno, mnohí výrobcovia výrobu 3D notebookov už avizovali, no v PC REVUE testujeme vždy iba to, čo je skutočne dostupné na slovenskom trhu. Začína sa teda éra 3D obrazu v notebookoch? Konštatujeme, že áno. A ak chcete byť medzi prvými, ktorí si ju užijú, začítajte sa do nasledujúcich riadkov.

Nová generácia prehrávačov Apple iPod
Takmer presne po roku tu máme opäť novú nádielku multimediálnych prehrávačov z rodiny Apple iPod. Ešte pred ich oficiálnym uvedením sme ich netrpezlivo očakávali, koniec koncov ako každý fanúšik pomýšľajúci zakúpiť si novšiu verziu niektorého z modelov. Ceny prehrávačov sú postavené trochu vyššie, než sme bežne zvyknutí, no kvalita vyhotovenia, originalita a funkcie stoja za to.

Atramentové multifunkčné zariadenia do kancelárie
Na trhu sa objavili nové modely multifunkčných zariadení Canon, a keďže ich výrobca prezentuje ako zlepšených nástupcov staršej generácie, detailne sme preverili ich možnosti v praxi. Hlavná zmena je farebné vyhotovenie, dizajn si zachováva krivky predchádzajúcich modelov. Čierna farba v lesklom podaní vyzerá efektne a hodí sa do reprezentačných kancelárskych priestorov, ale aj kdekoľvek do domácnosti. Nejde už len o zariadenie, ktorým možno občas niečo vytlačiť, ale o pomocníka v multimediálnej domácnosti.

Multimediálne mobilné telefóny
V tomto teste nájdete rôzne koncipované telefóny, ktoré tvoria prierez toho, čo je na trhu dostupné. Zamerali sme sa hlavne na dizajn modelov a ich možnosti. Preto tu nájdete telefóny rôznych značiek a z rozličných cenových hladín, no vďaka tomu sa budú dať porovnať jednotlivé možnosti modelov. Navyše získate predstavu o funkciách v danej cenovej hladine a o funkciách, za ktoré si treba priplatiť.

Notebook dostupný pre každého
Novembrové notebookové novinky opäť prinášajú modely, ktoré zaujmú dizajnom, ale aj nadštandardnou výbavou. Práve model ASUS N53JQ prináša nevšedné technické parametre a to v materiálovom vyhotovení, ktoré vyzerá veľmi dobre. Ak chcete nenápadný, ale vkusný počítač na cestovanie, ASUS UL20FT-2X086V je ten správny model do cestovnej tašky, ale hoci aj o ruky. Hmotnosť je minimálna a výbava dostatočná na stredne náročné využitie. HP Mini 210-1150ec neskrýva orientáciu na dámy, ktoré ocenia najmä vzhľad a kvalitné vyhotovenie. Ružová farba a originálny dizajn v tomto prípade bez problémov zastrú akékoľvek technické parametre. Za nízku cenu môžete mať doma vkusný počítač aj s biometrickou ochranou. Model MSI EX620X-045SK je určený nenáročným používateľom, ktorí si chcú na počítači pustiť hudbu, pozrieť film a používať internet či kancelárske aplikácie. Ak sú toto vaše činnosti, dostanete počítač za výbornú cenu a so slušnou výbavou. A ak sa zameriavate na multimédiá a pritom si potrpíte aj na štýl, máme pre vás úplne horúci tip – atraktívny 14-palcový zelený model Sony Vaio VPCEA3L1E.

Adobe Photoshop vs. GIMP
Ak plánujete začať kariéru grafika alebo len chcete prejsť na vyššiu úroveň, bude vás zaujímať otázka, ktorý program si máte zaobstarať. My sa v tomto článku pozrieme na dve možnosti: Adobe Photoshop a GIMP. Medzi týmito programami je dramatický cenový rozdiel. V našom článku sa vám priblížime ich odlišnosti a pomôžeme pri rozhodovaní sa.

Manažéry downloadu platené i zadarmo
V dnešnej dobe vyspelých verzií internetových prehliadačov, ktoré samy osebe postačujú na bežné sťahovanie dát z internetu, existuje množstvo ďalších potrebných programov a aplikácií, ktoré dopĺňajú základné možnosti prehliadača. Mnohí z nás už pri sťahovaní súborov z internetu narazili na hranice možností internetových prehliadačov. V takom prípade niekedy stačí nainštalovať malý doplnok do prehliadača, no čoraz častejšie sa pasujeme s problémom, ako si stiahnuť video, inštalačný súbor, alebo si potrebujeme uložiť na disk celé stránky a pracovať s nimi off-line. Na tieto príležitosti nám slúžia programy, ktoré sa svojou stavbou zameriavajú na riešenie týchto problémov. Ide o manažéry downloadu.

Novembrové vydanie najčítanejšieho IT magazínu PC REVUE nájdete v stánkoch a hypermarketoch už 3. novembra :-)

  • Počet strán: 136
  • Vydal: DIGITAL VISIONS
  • Rok vydania: 2010
  • Formát: A4
  • Cena: 3,95 eur

Kontakt

Recenzie o publikácií:

Žiadne súvisiace položky
 
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.