Podujatia

Zažiť Čínu v Strednej Európe – na Slovensku

3.7.2008 - 31.7.2008 | Slovenské národné múzeum, Žižkova 16, Bratislava

V júli bude možné zažiť Činu na Slovensku - vďaka podujatiu, ktoré predstaví kultúrne dedičstvo Čínskej ľudovej republiky prostredníctvom fotografickej výstavy v Slovenskom národnom múzeu a dvoch vystúpení umeleckých čínskych skupín v Slovenskom národnom divadle.

Od roku 1999 Tlačová kancelária Štátnej rady ČĽR organizuje kultúrne putovné aktivity pod názvom Zažiť (spoznať) Čínu. Aktivity boli realizované vo viac ako 20-tich krajinách, ako napr. Francúzsko, USA, Nemecko, Rusko, Brazília, Argentína, Švajčiarsko, Kórea, Južná Afrika, či Mexiko. Vďaka tomuto projektu môžu mnohí ľudia na svete spoznávať a porozumieť Číne a jej kultúre.
Pri príležitosti Olympijských hier projekt pokračuje a tento rok sa rozšíril na podujatie Zažiť Čínu v Strednej Európe. Tlačové konferencie, výstavy, hudobné a tanečné vystúpenia v týchto dňoch prebiehajú v Čechách, na Slovensku a v Poľsku. V Bratislave sa čínska kultúra predstaví na výstave Svetové dedičstvo v Číne a počas predstavení Môj sen a Nadpozemská krása čínskej hudby.

Zažite Čínu v Slovenskom národnom múzeum
Výstava, prezentujúca na fotografiách kultúrne čínske pamiatky zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, bude sprístupnená verejnosti v Slovenskom národnom múzeu na Žižkovej ulici 16 v Bratislave od 3. júla 2008.
Návštevníci sa na výstave vďaka viac ako 130 veľkoformátovým fotografiám, filmovým dokumentom o čínskej krajine, kultúre, Olympijských hrách a informáciám na dotykovej obrazovke, oboznámia s prírodným a kultúrnym dedičstvom v Číne. Konkrétne pôjde o 24 kultúrnych, 6 prírodných, 4 zmiešané pamiatky a 1 kultúrnu oblasť. Medzi ne patria napríklad známy Veľký čínsky múr, Zakázané mesto, Letný palác, Mauzóleum prvého cisára dynastie Čchin, prov. Šen-si a jeho Terakotová armáda, tvoriaca posmrtný doprovod cisárovi atd. (viac viď v priloženom zozname). Čína sa aj z tohto dôvodu, počtom pamiatok zapísaných v Zozname UNESCO, radí na tretie miesto.
Zaujímavou je aj samotná koncepcia inštalácie výstavy, v strede ktorej sa nachádza stavba, ktorá predstavuje časť Veľkého čínskeho múru.
K výstave bol pripravený katalóg s fotografiami a popismi pamiatok, ktorý bude zadarmo k dispozícii návštevníkom.
Výstava bola realizovaná v minulých rokoch v ruskom Petrohrade, brazílskom Sao Paolo, v Ženeve, v Kapskom meste, či v Mexiko City. Tento rok ju majú možnosť vidieť slovenskí návštevníci počas celého júla v Slovenskom národnom múzeu do 31. júla.

Program

03. 07. 2008 19.00 h
Môj sen

Slovenské národné divadlo (nová budova)

Umelecký súbor čínskych handicapovaných umelcov bol založený v roku 1987. Od roku 2002 prostredníctvom svojich vystúpení odprezentoval čínsku kultúru vo viac ako 50 krajinách Ázie, Európy, Ameriky, Afriky a Stredomoria. Spevácko-tanečný program, ktorý bude vysokým umeleckým zážitkom aj vďaka silným vizuálnym efektom stvárni 55 umelcov na pôde Slovenského národného divadla.
04. 07. 2008 19.00 h
Nadpozemská krása národnej hudby

Slovenské národné divadlo (nová budova)

Ženská hudobná skupina známa pod menom Nadpozemská krása národnej hudby, ktorá vznikla v roku 2001, sa predstaví v piatok 4. júla v Slovenskom národnom divadle. Jej viac ako dvadsať členiek je odborne vzdelaných v oblasti hry na ľudové nástroje. Vo svojom repertoári má okrem čínskej národnej hudby aj svetoznáme klasické diela. Skupina skomponovala množstvo vlastných skladieb a súčasne prepracovala niekoľko originálnych čínskych a zahraničných diel do rôznych štýlov. Všetky členky kapely vedia hrať na čínske bambusové nástroje, spievať a tancovať.

Podmienky účasti


Kontakt