ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Ako sa lepšie sústrediť na učenie?

20.10.2022 13:57:30 | Redakcia portálu
https://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 410x

Učenie na skúšky je pre viacerých veľmi stresujúce a únavné obdobie. Pre úspešné zvládnutie je dôležité byť zodpovedný, dôkladne študovať a sústrediť sa. Niet sa čomu čudovať, že po dlhodobom čítaní alebo hľadení do počítača sa študenti začnú cítiť unavene. Učenie však nemusí byť iba o únave, demotivácii a prokrastinácii. Skúškové obdobie sa dá zvládnuť aj lepšie a efektívnejšie, poradíme vám ako. 
 

 

Vhodný termín na skúšky
Termíny skúšok sa oznamujú vždy vopred, aby študenti mali možnosť dobre si ich rozplánovať a dôkladne sa na ne prichystať. Nepodľahni lenivosti a začni sa učiť, čo najskôr, aby si stihol tie najskoršie termíny. Rozumne si rozplánuj, kedy ktorú skúšku budeš robiť, aby si sa vyhol časovej tiesni a zbytočnému stresu. 
 
Pravidelný odpočinok 
Aby si sa vedel dostatočne sústrediť a pamätal si všetko, čo si prečítaš, tvoj mozog potrebuje pravidelne odpočívať. Mozog nedokáže fungovať na plné obrátky, pokiaľ nebude dostatočne regenerovaný. Ak sa budeš učiť nepretržite, je možné, že sa rýchlo unavíš, nebudeš sa vedieť na učivo poriadne sústrediť a nič si nezapamätáš. 
Zvoľ systém, ktorý ti bude vyhovovať, napríklad 45 minút sa uč a potom 15 minút odpočívaj. 
 
Vhodné miesto na učenie
Každému študentovi môže vyhovovať iný priestor na učenie - v pohodlí domova, v knižnici alebo študovni. Podstatné je, aby ťa tam nič neobťažovalo a mohol sa v pokoji učiť. 
Mobil si počas učenia radšej vypni alebo nastav na tichý režim, aby ťa nevyrušoval. 
 
Zdravá strava 
Celé skúškové obdobie sa nedá prežiť iba na kofeíne. Energetické drinky, káva alebo čaj sú vhodné na nabudenie, zvýšenie energie, ale nikdy nenahradia zdravú, vyváženú stravu. Nezabúdaj tiež na pravidelný pitný režim. 
Ak sa budeš cítiť unavený a sústredenie bude upadať, daj si radšej banány, vlašské orechy, mandle alebo horkú čokoládu. 
 
Učenie počas noci 
Termíny skúšok si naplánuj rozumne, tak aby si stíhal. Niektorí študenti si nechávajú učenie na večerné až nočné hodiny. V tomto čase sa telo automaticky chystá na odpočinok a spánok. Myseľ väčšinou ulietava inými smermi, než by si chcel, teda sa menej sústredíš a aj si menej zapamätáš. Najlepšie je zvoliť si čas na učenie počas dňa, keď si odpočinutý, dobre najedený a máš dostatok enrgie. 
 
Odmena 
Priebeh učenia vie spríjemniť odmeňovací systém. Napríklad po prebratí jedného učiva, prečítaní stránky a pod. Si môžeš dopriať svoju obľúbenú sladkosť alebo si dať pauzu a pozrieť svoj obľúbený seriál. 
Naplánuj si svoj cieľ este pred skúškovým. Vyber si, akú odmenu chceš sám sebe dopriať, keď ukončíš úspešne všetky testy. Bude ťa to motivovať a budeš sa viac tešiť na ukončenie skúškového obdobia. 
 
Pri učení je podstatné bvyť dostatočne najedený a hydratovaný. Dopraj si kvalitný spánok a nezabúdaj odpočívať, resp. dávať si pauzy aj počas učenia. Zvoľ si taký priestor na učenie, aby ti vyhovoval a aby ťa tam nikto nerušil. Poznámky si pred učením zorganizuj, doplň, over, aby si sa z nich vedel dobre naučiť. 
Skúškové obdovie vie byť náročné, vyčerpávajúce a únavné, preto je tiež dobré po takej ťažkej práci sa niečím odmeniť. 
 

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,29
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.