ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Betón a jeho využitie v exteriéri aj interiéri

16.1.2023 17:27:28 |
Photo by David Yu: https://www.pexels.com/photo/sky-building-construction-wall-1872165/ | Počet zobrazení: 338x

Betón je materiál, ktorý väčšina z nás dobre pozná, každý s ním prišiel nejakým spôsobom do kontaktu. V stavebníctve nie je žiadnou novinkou, používa sa ako stavebný materiál už tisíce rokov. Tvorí základ mnohých budov, využíva sa nielen na výstavbu exteriéru, ale teší sa čoraz väčšej popularite aj v interiéri.
 
Možno vás neprekvapí, že betón je dnes najrozšírenejším stavebným materiálom a druhou najpoužívanejšou látkou na svete hneď po vode. Jeho celosvetová spotreba v tonách je dvakrát vyššia ako spotreba ocele, dreva, hliníka a plastov dohromady. Čo je to teda vlastne betón?

Čo je betón? 

Betón je kompozitný materiál, ktorý vzniká zmiešaním spojivového materiálu (cementu alebo vápna) spolu s kamenivom (piesok, štrk, kameň, tehlové drviny atď.), vodou a ďalšími prímesami. Sila a kvalita závisia od pomerov zmesi. Betón sa ľahko vyrába a dá sa tvarovať do rôznych tvarov a veľkostí.
 
A za čo vďačí betón takej popularite a rozšírenosti? Jednak je to spôsobené veľkým výberom aplikácií, ktoré ponúka. Okrem toho hrá dôležitú úlohu aj jeho pevnosť, odolnosť, cenová dostupnosť a flexibilita. 

Používa sa vo všetkých druhoch budov - od obytných priestorov a stavieb domov až po viacposchodové budovy, na výstavbu ciest a mostov, na stavbu základov, stĺpov, nosníkov atd.

Možnosti využitia betónu 

Použitie betónu v stavebníctve
Betón je najbežnejšie používaný materiál v stavebníctve. Po zmiešaní sa dá vytvarovať do rôznych tvarov a potom stuhne do veľmi pevnej hmoty. Používa sa na:
 
1. Byty
Betón je bezpečnou možnosťou pri výstavbe bytov, pretože veľmi dobre znesie oheň aj nepriaznivé počasie. Taktiež nehnije a nie je citlivý na vlhkosť. Tu sú niektoré ďalšie výhody použitia betónu v bytovej výstavbe:
 
– Výber betónu ako stavebného materiálu pre stavbu bytov znamená dlhšiu životnosť a je menej pravdepodobné, že bude treba jeho častú opravu.
– Betón si vyžaduje menej údržby než vonkajšia drevená fasáda. Po inštalácii je exteriér nenáročný na údržbu, bude ho potrebné iba občas umyť.
 
2. Hospodárske budovy
Betón je dostupný v širokej škále farieb a povrchových úprav, čo znamená, že ho možno použiť pri rôznych projektoch komerčných budov. Architekti si ho vyberajú pre jeho rôzne možnosti dizajnu, energetickú aj nákladovú efektívnosť. 
 
Investori si pri kúpe komerčnej nehnuteľnosti môžu byť istí, že budovy z betónu budú pre nájomníkov a návštevníkov príťažlivé a ich prevádzka bude nákladovo efektívna. Budova z betónu je nenáročná na údržbu a vysoko energeticky účinná vďaka prirodzenej vlastnosti betónu zadržiavať teplo.
 
3. Mosty, cesty, apod.
Betón sa tiež používa ako základný stavebný materiál pre mosty, niektoré cesty, apod. Obľúbené sú aj betónové panely, ktoré sa môžu nachádzať napríklad na parkoviskách.
 
Vďaka svojej odolnosti a všestrannosti je to pravdeodobne, ako už početnosť využitia napovedá, najdôležitejší stavebný materiál vôbec.
 
Použitie betónu v domácnosti
Betón možno použiť na množstvo účelov vo vašom dome aj okolo neho, v interiéroch aj exteriéroch. Príklady niektorých bežných použití betónu v dome:
 
1. Podlaha
Betón sa používa nielen ako podlahový materiál do garáže, ale aj priamo do domácnosti. Betónové podlahy vytvárajú atraktívny povrch s nízkymi nárokmi na údržbu. Starostlivosť o betónovú podlahu je jednoduchá záležitosť, vyžaduje si občasné utierania mydlovou vodou a zametanie.
 
2. Bytové doplnky
Hľadáte jedinečný vzhľad do kuchyne alebo do kúpeľne? Nechajte si kuchynské a kúpeľňové dosky vyrobiť z betónu. Materiál sa dá využiť aj pri úprave vaní, sprchových kútov a umývadiel.
 
3. Schodiská
Ak máte otvorené schodisko, zvážte zhotovenie schodiskových stupňov z betónu. Tento materiál vytvorí zaujímavý kontrast k drevu alebo kovu a schody vám vydržia mnoho rokov.
 
4. Steny
Ak chcete, aby vaše steny mali industriálny vzhľad, nechajte si ich dokončiť betónom. Ak chcete dosiahnuť príjemnejšiu a teplejšiu atmosféru, môžete si ich natrieť farbou. Obľúbená je aj povrchová úprava s mierne zrnitou textúrou či motívy imitujúce štruktúru dreva a kože.
 
5. Doplnky do exteriéru
Betón sa dá použiť aj na výrobu malých predmetov okolo domu. Môžu to byť rôzne sochy, misky, kvetináče, svietniky či lampy. Tento materiál je dostupný nielen v štandardnej „kamennej“ farbe. Nájdete ho aj v iných zaujímavých farebných prevedeniach a tónoch, ktoré môžu pekne ladiť s ostatnými odtieňmi vo vašej domácnosti.
 
Z betónu možno vyrobiť betónový plot aj samostatne stojaci kozub.
 
6. Ohnisko
Betón je obľúbeným materiálom na výrobu ohniska, či už ako súčasť dizajnu terasy alebo ako samostatná jednotka na záhrade. Počas chladnejších večerov si tak môžete užívať príjemný čas s rodinou a priateľmi.
 
7. Bazén
Tento materiál sa často vyberá aj na výrobu bazénov. Betón sa ľahko udržiava čistý a podľa potreby ho treba iba opláchnuť, aby sa zbavil nečistôt.
 
8. Jazierko
Dvor si môžete ešte viac zatraktívnit' vodným dekoratívnym jazierkom. A práve betón je vynikajúcou voľbou aj pre tento priestor. Po dlhom dni v práci alebo v škole budete mať miesto, kde si môžete oddýchnuť a zrelaxovať.

10 výhod využitia betónu 

– Je to odolný a cenovo výhodný stavebný materiál
– Betón má široké využitie
– Betón je trvalo udržateľnou voľbou a je energeticky úsporný
– Betón odolá poveternostným vplyvom a ľahko sa udržiava
– Betón nehorí, neplesnivie a nehnije
– Betónové steny a podlahy vytvárajú z domova miesto na oddych, relax a načerpanie nových síl v industriálnom štýle
– Betón sa vyrába z dostupných materiálov a zanecháva tak, ako mnoho prírodných materiálov iba malú environmentálnu stopu, pričom stále poskytuje vysokú odolnosť
– Betón je možné po čerstvom zmiešaní tvarovať do rôznych foriem
– Betón nie je citlivý na vlhkosť
– Betón poskytuje dlhšiu životnosť
 
Betón ako stavebný materiál je praktický, univerzálny, spoľahlivý a estetický. Je obľúbenou voľbou pre ľudí s obmedzenejším rozpočtom, ako aj pre tých, ktorí si potrpia na luxus a eleganciu. Má nízku spotrebu energie s minimálnym plytvaním, čo je obzvlášť príťažlivé pre klientov, ktorí uprednostňujú udržateľné eko-trendy.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,15
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.