ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Osobné údaje a prečo na nich záleží

2.7.2020 15:22:16 | Redakcia portálu
https://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 1538x

Čo sú to osobné údaje a ako sa správne chrániť? Čo ak som sa stal obeťou a potrebujem pomoc, kam sa mám obrátiť? To všetko nájdeš v našom článku.

 

Ochrana osobných údajov je najdôležitejšia vec, na ktorú potrebuje myslieť každý už len pri kúpe nového počítača či mobilu. Preto si ihneď inštalujeme antivírusový softvér! Každopádne, nie je to iba o zablokovaní hackerov pomocou antivírusu, na internete sa stále pohybuje mnoho podvodníkov, ktorí sa snažia od nás vymaniť čokoľvek, čo im dáme. Vtedy nám ani antivírus nepomôže.
 
Čo sú to osobné údaje?
Osobné údaje majú flexibilný význam. Ich definícia je, že ide o informácie o človeku, ktoré určujú jeho identitu. Tým pádom sa môže jednať o rôzne veci. Každopádne, bežne tomuto výrazu chápe, ako základné identifikátory človeka: jeho meno, priezvisko, e-mailová adresa, telefónne číslo, ale aj banková karta a občiansky preukaz.
 
Ako podvodníci lákajú svoje obete?
Podvodníci na internete používajú hlavne metódu tzv. phishingu (z ang. : password a fishing)- v preklade doslova rybárčenie hesiel. Podvodníci zostavia stránku, ktorá na prvý pohľad vyzerať veľmi dôveryhodne, veľmi originálne a slušne, je v tom však chybička. Tieto stránky môžu mať rôzne zameranie, vždy však ide o jedno – a to dostať sa k tvojej bankovej karte. Pri registrácii budeš mat pravdepodobne povinné vyplnenie políška pre zadanie jej čísla, dátumu spotreby aj overovacieho kódu. Nikdy týmto stránkam never a radšej z nich ihneď odíď.
Druhý spôsob, ktorí sa veľmi využíva je lákanie na finančné odmeny, ponuku práce alebo aj hoaxné správy. Ide väčšinou o e-maily, SMS-ky, ktoré žiadajú o zadanie tvojich osobných údajov. Ich obsah znova môže byť rôzny, každopádne to vždy dopadne rovnako.
 
Čo spraviť ak som sa stal obeťou?
Fotografie a videá taktiež patria medzi osobné údaje. Pokiaľ ich niekto použije na ktorejkoľvek stránke bez tvojho vedomia, môžeš tohto užívatelia ihneď nahlásiť. Najprv sa ho posnaž skontaktovať a požiadať ho, aby obsah, ktorý nie je jeho stiahol. Ak ti toto nepomôže, môžeš sa obrátiť na majiteľa webu a informovať ho. Ak ani toto nie je cesta, môžeš sa obrátiť na Úrad ochrany osobných údajov, kde môžeš podať svoju sťažnosť.
Dôležité je uvedomiť si, že virtuálna krádež je rovnako podstatná a závažná ako krádež v reálnom živote. Nemôžeš to ignorovať ani nechávať napotom. Ihneď ako sa dozvieš, že ti bolo odcudzené číslo občianskeho alebo bankovej karty, okamžite karty zablokuj, aby k nim nemal nikto prístup!

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,47
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.