ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Viete, čo sú reflexné prvky a ako ich správne nosiť?

23.4.2022 10:09:25 |
Obrázok od Manfred Richter z Pixabay | Počet zobrazení: 533x

Každý účastník cestnej premávky by mal vo vlastnom záujme dbať na vlastnú bezpečnosť. Keď ide o bezpečnosť, móda musí ísť bokom. Reflexné prvky vám v mnohých prípadoch môžu zachrániť život, preto je potrebné ich nosiť správne. V opačnom prípade sú takmer zbytočné.
 
Ako na to?

Čo je reflexný prvok? 

Reflexné prvky sa vyrábajú z textilu alebo fólie, ktorá pri osvietení odráža svetlo. Väčšinou sú to žlté, biele, šedé, zelenožlté alebo oranžové fluorescenčné prúžky umiestnené na prednej, bočnej a zadnej strane tašiek a batohov alebo ako súčasť oblečenia, športových nohavíc, búnd, viest a mikín.

Aké možnosti reflexných prvkov máte? 

Výstražné materiály nájdete dnes aj na rôznych kúskoch oblečenia a doplnkoch. Niektorí výrobcovia dokonca využívajú ako reflexné prvky svoje logá, ktoré umiestňujú napríklad na batohy, tašky, športové aj pracovné oblečenie.
 
Aby ste boli v každej situácií dostatočne viditeľný, máte na výber z viacerých možností, napríklad:
– samodržiace pásiky na zápästie
– prívesky na popruhy tašiek
– ruksaky a tašky s našitými reflexnými prvkami
– reflexné vesty pre deti a dospelých
– reflexné prvky pre deti
– reflexné prvky na kočíky (samolepky, stužky)
– reflexné prvky pre zvieratá (reflexný obojok, reflexné vodítka)
– reflexné prvky na bicykel a motorku (odrazky)
 
Materiály a spôsoby, ako tieto prvky pripevniť na látku, sa líšia podľa výrobcu. Reflexné popruhy je možné na oblečenie prišiť, nalepiť dokonca aj nažehliť.

Deti na cestách 

Pri každodennom dochádzaním do školy môže aj na deti a študentov čakať množstvo nástrah. Aby bola cesta do školy bezpečnejšia, oblečenie, detské aktovky a školské batohy by mali byt' vybavené reflexnými prvkami.
 
Pevne umiestnené reflexné prvky na batohoch a taškách vám aj deťom uľahčia život, pretože si ich nikdy nezabudnú ani sa nestratia. 
 
Tip: Inšpirácie ako podporovať kreativitu u detí.

Zvýšite svoju bezpečnosť 

Chodcom by malo záležať na vlastnej bezpečnosti, aby si chránili život aj zdravie. Preto je dôležité, aby ste ako chodci na ceste boli viditeľní a aj vďaka reflexným prvkom zvýšili svoju bezpečnosť.
 
Okrem vlastnej bezpečnosti by ste mali dbať aj o bezpečnosť vašich blízkych. Poučte deti o bezpečnosti v doprave a taktiež pripomeňte dospelým dôležitosť reflexných prvkov pre ich vlastnú bezpečnosť. Povedzte im, že:
– reflexné prvky a predmety schovaný v zásuvke alebo v taške sú zbytočné
– na cestách by sa mali správať zodpovedne a predvídavo
– alkohol za volantom je pokútny
– vám na nich záleží
 
Pri reflexnom oblečení by mal ísť štýl a móda bokom, bezpečnosť je tu prioritou.

Čo hovorí zákon? 

Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky a cyklista jazdiaci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev nielen mimo obce, ale aj v obci. Reflexné prvky musia byť dobre viditeľné a nemal by ich zakrývať iný odev.
 
Reflexné prvky vám za zníženej viditeľnosti môžu neraz zachrániť život. Vďaka nim si vás vodiči automobilov všimnú aj v tme. Netreba však nič riskovať a je treba dbať o svoju bezpečnosť a prechádzať cez cestu tak, aby ste tým neohrozovali seba ani iných účastníkov premávky. Nikdy, preto nevstupujte na vozovku bez rozhliadnutia a taktiež sa snažte správne odhadnúť vzdialenosť a rýchlosť vozidla.

Ako správne nosiť reflexné prvky? 

Nie je umenie zaobstarať si reflexný prvok, ale vedieť ho užitočne využiť. Dôležité je, aby bol viditeľný a nezakrývali ho iné vrstvy oblečenia, prípadne batožina.
– reflexné prvky treba použiť na strane tela, ktorá je privrátená k vozovke
– reflexné predmety je ideálne umiestniť blízko ku kolenám, do úrovne pásu a na rameno
– cyklisti by si mali reflexné predmety umiestniť aj na prilbu a bicykle
– reflexné nálepky nalepte na podrážky topánok, bicykle, korčule, helmy, kolobežky, školské batohy aj kočíky
– deťom zabezpečiť oblečenie, školské tašky aj doplnky, ktoré sú vybavené reflexnými a fluorescenčnými bezpečnostnými prvkami
 
Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,93
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.