ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Všetko, čo potrebujete vedieť o podlahovom kúrení

6.1.2023 12:48:34 |
Photo by Max Vakhtbovych: https://www.pexels.com/photo/minimalist-room-with-grey-walls-8146318/ | Počet zobrazení: 437x

Kedysi sa podlahové kúrenie využívalo prevažne v kuchyniach a kúpeľniach. Dnes je to jedna z možností vykurovania väčších priestorov a dokonca aj celého domu. Okrem toho, že je príjemné pod nohami, vyžaruje sálavé teplo, čo z neho robí energeticky efektívny spôsob vykurovania domácnosti, ktorý dobre funguje s obnoviteľnými zdrojmi energie.
 
Ak aj vy uvažujete o prechode na podlahové vykurovanie, máme pre vás niekoľko užitočných informácií, ktoré vám pomôžu definitívne sa rozhodnúť.

Čo je podlahové kúrenie? 

Podlahové kúrenie je forma vykurovania, ktoré je, na rozdiel od bežných vykurovacích systémov - radiátorov, umiestnené pod podlahou, aby sa rovnomerne vykúrila celá miestnosť. 
 
Existujú dva hlavné druhy sálavého podlahového vykurovania:
 
Teplovodné podlahové kúrenie
Tento systém je pripojený k vášmu systému ústredného kúrenia, ktorý je poháňaný kotlom alebo nejakou formou obnoviteľnej technológie (napr. tepelné čerpadlo). Systémy teplovodného kúrenia obsahujú rad rúrok položených tesne pod povrchom podlahy. Keď je systém zapnutý, voda cirkuluje potrubím, aby sa podlaha nad ním ohrievala.
 
Táto forma vykurovania sa zvyčajne odporúča pre novostavby. Je tiež vhodnejšia na vykurovanie väčších miestností. Hoci sú tieto systémy drahšie na inštaláciu ako elektrické, ich prevádzka je z dlhodobého hľadiska o niečo lacnejšia, vďaka čomu sú nákladovo efektívnejšie, pokiaľ ide o vykurovanie veľkých plôch.
 
Elektrické podlahové kúrenie
Systém elektrického sálavého podlahového vykurovania funguje prostredníctvom vykurovacích káblov. Inštalácia je rýchla a energeticky úsporná. Elektrické systémy sú tiež nákladovo efektívne aj čo sa týka inštalácie (v porovnaní s inými vykurovacími systémami), najmä ak vezmeme do úvahy dlhodobé náklady na elektrickú energiu. 
 
Elektrické systémy okrem toho nevyžadujú prakticky žiadnu priebežnú údržbu. Keď sú nainštalované, sú prakticky hneď pripravené na použitie.
 
Čo sa týka ďalších rozdielov, elektrický systém sa zahreje rýchlejšie ako teplovodný. Vďaka tomu je ideálny pre inštaláciu kúrenia v kúpeľniach, kde je žiadúca rýchla odozva. Je tiež vhodnejší pre inštaláciu len do jednej alebo dvoch malých miestností, najmä vtedy, ak máte starší, nezateplený dom a v najbližšej dobe neplánujete veľkú rekonštrukciu.
 
Na druhej strane, elektrické systémy majú tendenciu strácať teplo rýchlejšie ako teplovodné systémy po vypnutí.
 
Tip: Novostavba alebo rekonštrukcia by mali byť dôvod aj na zváženie riadnej izolácie. Práve rozdiel tepelných strát v zateplenom vs. nezateplenom dome je obrovský.

Podlahové kúrenie vs. radiátory 

Ústredné kúrenie je najbežnejšou formou vykurovania na Slovensku. Funguje tak, že čerpá zohriatu vodu z kotla do radiátora. Radiátor potom vyžaruje teplo na vykúrenie miestnosti.
 
Problém s radiátormi je však v tom, že ohriaty vzduch prúdi nahor a studený nadol. Ak teda máte na strope 27 stupňov, na podlahe je to len 18. Vykurovanie je tak veľmi nerovnomerné. 
 
Ak ústredné kúrenie funguje iba čiastočne alebo vôbec, budete musieť využiť elektrický ohrievač, čo môže zvýšiť váš účet za energiu. Alebo vás to z úsporných dôvodov prinúti obliecť si viac vrstiev oblečenia, čo je dosť nepohodlné.
 
S podlahovým kúrením je celá miestnosť vykurovaná rovnomerne a efektívne, takže s chladnými dňami sa môžete rozlúčiť. Sálavé podlahové vykurovanie neohrieva len podlahu. Horúci vzduch stúpa, takže si môžete byť istí, že systém vykúri celú miestnosť.
 
Zatiaľ čo radiátory je často potrebné nastaviť na vyššiu teplotu, podlahové kúrenie funguje efektívne už pri pri teplotách 25-30 stupňov. Je teda nielen lepšie pre vašu uhlíkovú stopu, ale aj milosrdnejšie k vašim účtom za energiu.

Výhody podlahových systémov 

Použitie systému podlahového vykurovania má mnoho výhod. Tu je niekoľko z nich:
 
Priestor a štýl
Podlahové kúrenie funguje pod podlahou, vďaka čomu je neviditeľné. To znamená, že váš nábytok môžete ozdobiť a usporiadať s oveľa väčšou tvorivou slobodou. V dôsledku toho budú izby pôsobiť priestrannejšie a budú vyzerať štýlovo, moderne a sofistikovane.
 
Flexibilita
Podlahové kúrenie môže byť podľa typu inštalované v akomkoľvek type nehnuteľnosti, na poschodí alebo na prízemí, v novostavbách, prístavbách aj renováciách, do jednej miestnosti alebo do celého domu – výber je úplne na vás. Je tiež kompatibilný s väčšinou typov podláh, vrátane dreva, kobercov, dlaždíc, laminátu aj vinylu.
 
Tip: Viete, ako si vybrať správny typ podlahy do jednotlivých častí domu?
 
Energeticky aj nákladovo efektívny
Pri podlahovom vykurovaní sa podlahy ohrievajú priamo, čo vedie k menšej strate energie. Sú tak energeticky účinné a ušetria vám v priemere 15-30 % na účtoch za kúrenie. 
 
Samozrejme, ak chcete znížiť účty za teplo čo najviac, treba teplovodné podlahové kúrenie využiť v kombinácii s nízkoteplotnými vykurovacími zdrojmi. Medzi tie patrí napr. tepelné čerpadlo či plynový kondenzačný kotol.
 
Udržateľný
Keďže podlahové vykurovanie je energeticky účinnejšie, je šetrnejšie aj k planéte. Inštalácia systému podlahového vykurovania vám môže pomôcť znížiť emisie uhlíka a následne znížiť aj vašu uhlíkovú stopu.
 
Bezpečný
Na rozdiel od radiátorov tu nie sú žiadne ostré hrany ani body varu, ktoré by malým deťom alebo starším ľuďom mohli potenciálne ublížiť. Aj keď vyhrievajú podlahy, nikdy nebudú príliš horúce alebo nepríjemné na chôdzu.
 
Bezúdržbový
Systémy podlahového vykurovania si vo všeobecnosti nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu. Po nainštalovaní by si nemali vyžadovať ani žiadny servis. Stačí kontrola rozdeľovačov raz za 3-5 rokov.
 
Kvalita ovzdušia
Sálavé teplo je oveľa lepšou alternatívou, pokiaľ ide o kvalitu vzduchu. Radiátory spôsobujú cirkuláciu vzduchu. Tým sa hromadí prach a špina, čo nie je vhodné pre ľudí s alergiami, deti ani domácich miláčikov. Na druhej strane podlahové kúrenie udržuje vzduch svieži a neprispieva ani k cirkulácii nečistôt.

picture

Obrázek Michal Křenovský z Pixabay

 
Nevýhody podlahového vykurovania 

Podlahové vykurovanie má veľa predností, ale je potrebné zvážiť aj niekoľko nevýhod:
 
Nutnosť vymeniť starú podlahu
Ak chcete nainštalovať sálavý vykurovací systém, budete musieť odstrániť a nahradiť existujúce podlahy. To je dôvod, prečo je najlepšie inštalovať systémy podlahového vykurovania ešte počas stavby alebo renovácie.
 
Čas inštalácie
Zvyčajne je potrebné na podlahový vykurovací systém naniesť hmotu, ktorá musí byť úplne suchá, kým na ňu môžete položiť podlahovú krytinu. Sušenie trvá asi deň alebo dva.
 
Môže vás zaujímať: Viete, ako správne položiť plávajúcu podlahu?
 
Cena
Cena podlahového vykurovania bude závisieť od mnohých faktorov, môže však pridať hodnotu nehnuteľnosti a z dlhodobého hľadiska vám ušetrí náklady na vykurovanie.
 
Náklady na inštaláciu
Treba sa zamyslieť aj nad nákladmi na inštaláciu. Je dôležité, aby ju správne vykonal kvalifikovaný odborník a elektrikár. To sa môže líšiť v závislosti od oblasti, v ktorej žijete a typu systému.
 
Na druhej strane, pri menších a jednoduchších projektoch môžete ušetriť značné náklady tým, že si ju nainštalujete sami.

Oblasti domu vhodné na inštaláciu podlahového vykurovania 

Systémy zahrievania sú navrhnuté tak, aby boli riadené pre každú miestnosť, čo z nich robí veľmi energeticky efektívnu možnosť doplnkového alebo primárneho vykurovania. Vďaka tomu, že vykurujete iba priestory, ktoré využívate, môžete počas ich používania výrazne znížiť úspory energie.
 
Kúpeľne
Dlaždice sú obľúbeným a elegantným druhom podláh, no treba sa zmieriť s ich jednou nevýhodou - sú studené na dotyk. Najmä na jeseň a v zime dokážu byť dláždené podlahy v našich kúpeľniach kvôli vlhkosti poriadne chladné. A pre nikoho nie je príjemné vystúpiť zo sprchy priamo na mrazivú podlahu. 
 
Aj preto sú kúpeľne skvelou voľbou na inštaláciu podlahového kúrenia. Vyhrievaná podlaha pomôže udržať v kúpeľni po celý rok teplo a pohodlie pre vaše nohy.
 
Kuchyne
Aj kuchyne majú zvyčajne studené dlaždice. Podobne ako v kúpeľni, aj podlaha v kuchyni môže na jeseň a v zime rýchlo chladnúť. Preto aj tu sú vyhrievané podlahy skvelou voľbou do kuchyne, ktorú treba zvážiť.
 
Spálne
O nutnosti pohodlia v spálni snáď ani netreba hovoriť. Každý si želá, aby bola táto časť domu čo najútulnejšia a nič neurobí miestnosť útulnejšou ako teplé prostredie.
 
Domáce kancelárie
Ani domáca pracovňa nemusí byť chladným a neprívetivým miestom vášho domu. Práve naopak, v pracovni dokážeme stráviť veľa hodín, a preto by sme si mali čas tam strávený čo najviac spríjemniť. Po inštalácii podlahového kúrenia sa vám už domácu kanceláriu nebude chcieť opustiť.Podlahové kúrenie funguje krásne aj v otvorených obytných priestoroch - spojených kuchynských, obývacích a jedálenských zónach. Podlahové kúrenie aj tu poskytuje konštantnú teplotu a rozdeľuje teplo rovnomerne po celom priestore.

Čo treba zvážiť pred inštaláciou podlahového kúrenia 

Ak teda rozmýšľate zaviesť si do domácnosti podlahové vykurovanie, zvážte pred definitívnym rozhodnutím nasledujúce faktory:
 
1. Podlahové vykurovanie je efektívnejšie (aj po stránke nákladov), ak je umiestnené nad izoláciou, pretože znižuje tepelné straty smerom nadol. Uistite sa, že aj zvyšok vášho domu je dobre izolovaný.


2. Kameň, porcelán, bridlica a keramika sú kompatibilné s podlahovým vykurovaním a majú aj dobrú tepelnú vodivosť, aby poskytovali kvalitný tepelný výkon. Hrubším kamenným podlahám bude trvať dlhšie, kým sa zohrejú, ale zato udržia teplo dlhšie.
 
3. Vo všeobecnosti platí, že podlahy, ktoré sú kompatibilné s podlahovým vykurovaním, môžu byť použité s obidvoma systémami.


4. Vyberte si systém, ktorý je štandardne dodávaný s dostatočnou zárukou.
 
A napokon, zvoľte tak, aby ste sa cítili vo vašej domácnosti vždy komfortne.
 
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,60
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.