Ako zastaviť čas
7.2.2007 13:21:14 | QHow Stuff Works | Počet zobrazení: 255642x
Dal by sa zastaviť niečo také nemenné ako bežiaci čas? Pozrime sa na to z pohľadu fyziky.
Predstavme si, že sme v lietadle, ktoré letí na západ nad rovníkom. Na rovníku sú časové pásma široké niečo cez 1600 kilometrov, takže aby sme prešli každú hodinu do iného pásma, musíme letieť rýchlosťou niečo cez 1600 km/h. Ak vyštartujeme na poludnie, za hodinu preletíme do druhého časového pásma, kde bude znova poludnie.
Toto sa stane pri každom prechode do iného časového pásma. Takže celý výlet okolo sveta bude prebiehať v čase medzi poludním a jednou hodinou popoludní. To, čo sa v skutočnosti deje, je úprava pozície lietadla na Zemi vzhľadom k Slnku. Letí opačným smerom rýchlosťou rovnakou ako je rýchlosť rotácie Zeme, preto je Slnko vždy na rovnakom mieste na oblohe. Na poludnie je slnko vždy nad nami, takže počas letu bude stále nad naším lietadlom.
PR odkazy: Rýchla a jednoduchá zmena sídla
Ak sa vám viac páči západ Slnka, môžete si ho vychutnávať počas celej cesty ak vyštartujete večer. Čo ak by lietadlo mohlo ostať vo vzduchu niekoľko dní alebo týždňov? Zostali by sme v rovnakom čase navždy? Čas ostane rovnaký, ale dátum sa bude meniť. Pretože vždy, keď napoludnie prekročíte dátumovú hranicu, bude síce poludnie, ale poludnie druhého dňa. Medzinárodná dátumová hranica sa tiahne zo severného k južnému pólu cez Tichý oceán.
Je na opačnej strane Zeme ako poludník v Greenwichi. Pred zavedením dátumovej hranice zistil portugalský moreplavec Fernão de Magalhães (prvý človek, ktorý oboplával Zem), že pri návrate bol celý deň pozadu. Zo záznamov jeho posádky vyrátal, že počas trojročnej cesty videli o jeden západ slnka menej ako ľudia v jeho rodnej krajine.