Záhada Napoleonovej smrti vyriešená
22.1.2007 17:31:46 | QNational Geographic | Počet zobrazení: 43304x
Jedna z najväčších záhadných vrážd histórie je zrejme vyriešená.
Okolo smrti Napoleona Bonaparteho bolo takmer dvesto rokov množstvo pochybností aj napriek tomu, že sa našli originály zápisov z pitvy, ktoré potvrdzujú, že francúzsky vládca podľahol rakovine žalúdka. Moderná medicína potvrdila, že táto diagnóza je (aj napriek dohadom o otrávení) viac ako pravdepodobná aj preto, že rovnakou smrťou zomreli jeho otec aj jedna z jeho sestier.
Napoleon sa narodil v roku 1769 na francúzskom ostrove Korzika. V roku 1804 sa vyhlásil za vládcu Francúzska. Dokázal ovládnuť polovicu Európy, bol porazený, väznený, obnovil svoju vládu, zažil konečnú porážku pri Waterloo a dostal sa do exilu na ostrove Sv. Heleny, kde v roku 1821 zomrel. Okolnosti jeho smrti boli odvtedy predmetom debát.
Niektorí experti sa domnievajú, že európske mocnosti sa mohli obávať opätovného Napoleonovho návratu a preto ho pomaly otrávili pridávaním arzénu do vína a jedla.
Štúdie ukázali vysoké množstvo arzénu prítomné v Napoleonových vlasoch, kritici ale tvrdia, že vtedajšie lieky a prípravky na vlasy obsahovali niekedy aj túto toxickú zložku.
Na vyriešení záhady pracoval tím vedcov, ktorí analyzovali písomnosti Napoleonových lekárov, lekárske záznamy členov rodiny a výpovede svedkov, ktoré sa objavili. Výskumníci nenašli v historických materiáloch nič, čo by ukazovalo na otrávenie arzénom (napr. krvácanie v srdci). To, čo ale našli, boli silné príznaky rakoviny žalúdka: rýchla strata hmotnosti, žalúdok zaplnený zrnitou hmotu svedčiacou o črevnom krvácaní a niečo, čo možno považovať za skutočný dôkaz. Doktori zaznamenali na žalúdku Napoleona veľkú ranu, ktorú súčasní vedci porovnaním s mnohými prípadmi rakoviny žalúdka s istotou označili za rakovinový nádor.
Čo ale spôsobilo rakovinu?
Vedci dnes odmietajú genetickú predispozíciu, pretože nemožno dokázať, že Napoleonov otec mal v žalúdku zhubný nádor a žiaden z Napoleonových súrodencov okrem jeho sestry podobnou smrťou nezomrel.
Napoleonova choroba mohla byť skôr spôsobená prítomnosťou baktérie Helicobacter pylori, ktorá môže spôsobiť zápal žalúdka a zvýšiť pravdepodobnosť rakoviny. K zvýšeniu rizika mohla prispieť aj vtedajšia vojenská strava, v ktorej bol nedostatok čerstvého mäsa, ovocia a zeleniny.
Jeho nepriateľom ale veľmi nezáležalo na pôvode choroby, už sa viac nemuseli báť jeho návratu k moci. Aj keby sa mu podarilo utiecť z exilu do svojho sídla, nebol by schopný prevziať velenie. Aj pri súčasnej starostlivosti by so svojou chorobou mohol žiť maximálne rok.