ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ako sa pripravujú pórovité látky?

17.2.2009 11:23:44 | * q
| Počet zobrazení: 4035x

Odpovedá Karol Jesenák,
Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského

 

Pórovitých látok je mnoho. Niektoré využívame takmer každý deň a niektoré majú zasa veľmi špecifické – verejnosti nie veľmi známe využitie. Napriek tomu, že pórovitých látok je veľa, mnohé z nich sa pripravujú veľmi podobným spôsobom.
Pravdepodobne najznámejší spôsob prípravy pórovitých „látok“ možno objaviť v kuchárskych knihách. Chlieb je asi najznámejšou pórovitou látkou a vytvorenie pórovitej štruktúry zabezpečujú kvasnice metabolizujúce cukor na oxid uhličitý. Druhý spôsob získania pórovitej potraviny je tepelný rozklad hydrogenuhličitanu sodného, ktorý prebieha pri pečení. Produkt rozkladu tejto látky obsiahnutej v kypriacom prášku do pečiva je tiež oxid uhličitý. (Poznámka pre „zelených“: Pečenie báboviek teda prispieva ku globálnemu otepleniu.)
Tak ako v predchádzajúcich prípadoch sa pripravuje aj mnoho iných pórovitých látok. Princíp spočíva v tom, že do nejakej plastickej alebo tekutej hmoty (napríklad polyméru) sa zavádza plyn zvonka alebo sa plyn uvoľňuje priamo z nej ako reakčný produkt nejakej rozkladnej reakcie. Následne plastická hmota stuhne, napríklad v dôsledku polymerizácie, vysychania alebo kalcinácie – teda tepelného spracovania. Známe biele bloky penového polystyrénu, používaného ako obalový materiál sa vyrábajú tak, že sa primárne pripraví polystyrén s obsahom kvapaliny s nízkym bodom varu a ten sa následne zahreje nad teplotu varu kvapaliny a teplotu mäknutia polystyrénu. Pórovitá štruktúra vzniká v dôsledku tlaku pár kvapaliny. Po ochladení zostáva táto štruktúra zachovaná. Výroba penového hliníka je tiež založená na princípe „kypriaceho prášku do pečiva“. Funkciu tohto prášku však zastáva veľmi nestála látka hydrid titanatý (TiH2), ktorá sa rozkladá za vzniku vodíka. Výroba penového hliníka je však na rozdiel od pečenia rožkov neporovnateľne náročnejšia.
Princíp inej metódy prípravy pórovitých látok sa zakladá na „spájaní“ malých častíc. Ak napríklad drobné sklenené častice na krátku dobu zahrejeme na teplotu tavenia skla, vzniká pevná pórovitá hmota v dôsledku stavenia častíc v zóne ich styku. Pórovité materiály možno získať aj iným spôsobom spájania malých častíc. Na tento účel sa môže použiť napríklad vysokotlaková kompresia. Jedna z často využívaných metód sa zakladá na odstránení kvapalnej zložky z rôznych látok. Čím je vyšší obsah kvapaliny v látke, tým pórovitejšiu látku môžeme získať. Preto je nutné na prípravu takýchto látok zvládnuť predovšetkým prípravu medziproduktu s čo najvyšším obsahom kvapaliny. Takúto látku môžeme získať napríklad zmiešaním ílu s vodou. Vytvorí sa pritom gél so štruktúrou podobnou domčeku z karát, kde sa v priestoroch medzi „kartami“ nachádzajú molekuly vody. Gély sa však môžu tvoriť aj anorganickými alebo organickými polymérmi. Odstránenie kvapaliny z takýchto látok je však obvykle spojené aj s kolapsom ich štruktúry. Prejavuje sa to na nižšej pórovitosti konečného produktu. Sú však metódy, ktorými sa tento problém dá vyriešiť.
Ďalší spôsob prípravy pórovitých látok sa zakladá na selektívnom rozpúšťaní jednej zo zložiek tuhej látky. Krasové vápencové pohoria sú príkladom vzniku takého produktu – samozrejme na inej rozmerovej úrovni. Anorganické pórovité materiály sa často pripravujú tak, že anorganická látka sa vo forme vodnej suspenzie nechá nasiaknuť do nejakej vhodnej organickej peny (napríklad polyuretátovej). Pri vypálení organická pena zhorí a zostáva anorganická látka, ktorá kopíruje štruktúru pôvodnej peny. Nakoniec možno uviesť jeden príklad „abstraktnej“ pórovitej látky. Nazýva sa Mengerova špongia podľa svetoznámeho rakúskeho matematika Karla Mengera (1902 – 1985). Toto abstraktné teleso vzniká opakovaným odoberaním časti kocky v tvare štvorcových výrezov. Treba však povedať, že táto „matematická hra“ nemá s prípravou skutočných pórovitých materiálov nič spoločné.



Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,12
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.