ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nový softvér spustí každú počítačovú hru

9.3.2009 18:27:05 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1285x

V rámci európskeho pokusu o zachovanie digitálneho kultúrneho dedičstva vzniká softvér, ktorý možno použiť na spustenie takmer ktorejkoľvek počítačovej hry z minulosti.

 

Európska únia podporila sumou 4,02 milióna eur projekt nazývaný KEEP ( z angl. Keeping Emulation Environments Portable), ktorý má cieľ vyvinúť nové spôsoby uchovania digitálnych objektov ohrozených nezadržateľným technologickým pokrokom.. Okrem hier bude slúžiť aj pre iné typy súborov a softvéru, ktoré tak budú dostupné aj po odchode hardvéru a softvéru, pre ktorý boli pôvodne určené.

Emulácia zahŕňa vytvorenie softvérového balíka, ktorý poskytuje funkcionalitu predchádzajúcej hardvérovej platformy, úložného média alebo operačného systému, čo umožní použiť starý softvér na novom hardvéri. Existujúce emulátory sa ale zvyčajne špecializujú a tiež sa postupom času stanú zastarané. KEEP by mal byt prvým všeobecným emulátorom, ktorý by mal s novými počítačovými platformami jednoducho spolupracovať.

Počítačový historik David Anderson z Portsmouthskej univerzity hovorí, že rýchlosť, s akou starnú digitálne technológie, znamená, že už programom z 90. rokov hrozí zabudnutie. Anderson bude na projekt KEEP pracovať s odborníkmi z Francúzska, Holandska. Nemecka a Česka.

„Prvý hardvér, ako hry, konzoly a počítače, sa už teraz objavuje v múzeách, ak však nedokáže návštevníkom spustením softvéru ukázať, ako fungovali, je to ako by ste ukázali hudobný nástroj a neponúkli hudbu,“ myslí si Anderson. „Pre ďalšie generácie by to bola kultúrna katastrofa.“

James Newman, jeden z vedúcich Britského národného archívu videohier. s ním súhlasí: „Nevážime si naše herné dedičstvo tak, ako knihy alebo filmy, myslíme si, že všetko treba prekonať.“ Dodáva, že najlepšie zbierky starých hier možno nájsť na portáli eBay alebo v rukách amatérskych zberateľov.

Podľa Newmana však nejde len o možnosť zahrať si staršie hry. Kým niektoré hry, napríklad Space Invanders, sú pomerne jednoduché, neskoršie hry pre konzoly vyžadovali stovky hodín hrania a nedajú sa ľuďom len tak vysvetliť.

Národný archív videohier sa snaží zachytiť kultúru a softvér starých hier. Jedným zo spôsobov je získavanie komentárov tvorcov počas hrania vlastnej hry. Výsledkom je bohatšia skúsenosť z hry. „Je fantastické získať pohľad na to, ako bola hry vytváraná, na jej malé chybičky a sledovať tvorcov ako sa vracajú k svojmu dielu,“ povedal Newman.

Národný archív videohier tiež získava reakcie fanúšikov, ktoré sa objavili v časopisoch alebo na internete.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,74
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.