Kód bežnej nádchy prelomený
12.3.2009 20:26:28 | QScience Daily | Počet zobrazení: 1757x
Vedci začali riešiť niektoré záhady bežnej nádchy poskladaním kúskov genetických kódov známych reťazcov ľudských rhinovírusov. Vedci z Marylandskej univerzity a Wisconsinskej univerzity dokončili postupnosti genómov vírusov a zoradili ich do „rodokmeňa“, ktorý ukazuje ich prepojenie, spoločné znaky a rozdielnosti.
Vedci tvrdia, že ich práca môže viesť k výrobe prvých efektívnych liečiv proti nádche.
„Efektívne lieky na nádchu sa nám ešte vyrobiť nepodarilo. Myslíme si, že za to môže nedostatok informácií o genetickom zložení vírusov,“ povedal Stephen B. Liggett. „Nádchu považujeme za mrzutosť, ktorá však môže oslabiť deti a starých ľudí a spôsobiť astmatický záchvat v každom veku. Najnovšie výskumy tiež ukázali, že nádcha v rannom veku detí, môže spôsobiť astmu v období dospievania.
Vedci zistili, že rhinovírusy človeka sú organizované v 15 malých skupinách, ktoré majú jedného predka, Objav týchto skupín vysvetľuje, prečo nelieči jeden liek každú nádchu. „Je však možné vytvoriť niekoľko liekov, zameraných na určitú skupinu vírusov. Výber lieku by bol založený na genetickej charakteristike konkrétneho vírusu,“ povedal Liggett.
Liggett dodáva, že hoci takéto lieky budú účinné, vedci sa snažia skúmať vzorky od pacientov a ich kompletný genóm, aby zistili, ako často vírusy chrípky počas jednej sezóny mutujú.
Vedci tiež zistili, že ľudský rhinovírus pri tvorbe proteínového produktu vynecháva jeden krok, čo pravdepodobne urýchľuje nachladnutie človeka. Je to nový poznatok, ktorý môže poslúžiť pri úprave metód liečby.
Výsledky analýzy ukázali, že niektoré vírusy vznikajú výmenou genetického materiálu, medzi dvomi rôznymi vírusmi, ktoré súčasne napadnú človeka. Takúto rekombináciu v minulosti vedci u ľudských rhinovírusov nepredpokladali. Počas obdobia nádchy tak môže rekombinácia vyústiť do veľkého množstva nových typov vírusov.
Vo vzorkách od pacientov s nádchou sa našlo viac ako 800 mutácií vírusu. Niektoré vírusy mutujú tak, že v určitých bielkovinách spravia malé zmeny, ktoré znemožnia funkčnosť protilátok. „Mutácie sme našli v každej oblasti genómu,“ povedal Liggett.
Vedúca výskumu, Ann Palmenbergová z Wisconsinskej univerzity, tvrdí: „Pri hromadení vzoriek od množstva pacientov nájdeme oblasti mutácie aj tie oblasti genetického kódu, ktoré mutácii nepodliehajú.. To nám ukáže, aký flexibilný vírus je a ako reaguje na prostredie, v ktorom sa nachádza, čo je dôležité pre návrh nových liečiv.
Ľudský rhinovírus je zodpovedný za polovicu astmatických záchvatov a súvisí aj s bronchitídou, zápalom nosných dutín, infekciami stredného ucha a zápalom pľúc. Priame a nepriame náklady na liečbu nádchy prestavujú ročne asi 60 miliárd dolárov.
Pre začatím výskumu vedci poznali genóm len 99 vírusov, ktoré boli považované za vzor pre všetky mutácie. Počas výskumu sa informácií objavilo viac aj z iných zdrojov.
„Vedeli sme, že spektrum rhinovírusov je širšie. Teraz musíme hľadať spôsoby, akými proti skupinám vírusov bojovať a ako predpovedať pôsobenie vírusu na pacienta,“ povedala Claire Leggettová, ktorá bola tiež zapojená do výskumu.