ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Trinásť faktov o piatku trinásteho

13.3.2009 16:47:46 | Q
Live Science | Počet zobrazení: 5844x

Trikrát do roka je piatok trinásteho len približne raz za jedenásť rokov. Prinášame vám dnes 13 faktov o tomto neslávnom dni, ktoré objavil matematik Thomas Fernsler z University of Delaware, ktorý sa číslom 13 zaoberá viac než 20 rokov.

 

1.
Britské námorníctvo vraj postavilo loď nazvanú „Piatok trinásteho“ alebo „HMS Friday“ (her majesty ship – jej veličenstvo loď), ktorá sa vydala na cestu v piatok, trinásty deň mesiaca a nikdy o nej viac nepočuli. Príbeh je však len legendou. „Nikdy neexistovala loď britského kráľovského námorníctva nazvaná HMS Friday ani loď nazvaná po inom dni v týždni,“ vyhlásilo britské Kráľovské námorné múzeum.

2.
Osudový let lode Apollo 13 začal 11. apríla 1970 o 13:13. Súčet číslic v dátume (4-11-70) je 13. Explózia, ku ktorej došlo počas letu, nastala 13. apríla. Posádka sa však bezpečne vrátila na Zem.

3.
Niektoré nemocnice nemajú izbu číslo 13 a v niektorých budovách chýba trináste podlažie.

4.
Strach z piatku trinásteho, jeden z najbežnejších vedeckých mýtov, sa nazýva paraskavedekatriafóbia alebo friggatriskaidekafóbia. Triskaidekafóbia je strach z čísla 13.

5.
Jeden z najlepších hráčov amerického futbalu Dan Marino nosil na drese číslo trinásť a do finále americkej ligy sa dostal len raz. Prehral v ňom vysokým rozdielom.

6.
Butch Cassidy, známy vlakový a bankový lupič, sa narodil v piatok 13.4.1866.

7.
Fidel Castro sa narodil 13.apríla 1926. V piatok.

8.
Americký prezident Franklin D. Roosevelt nikdy necestoval 13. deň v mesiaci ani nehostil pri jedle 13 hostí. Napoleon a Herbert Hoover mali tiež strach z čísla 13.

9.
Poverčiví stolovníci si môžu v Paríži objednať profesionálneho 14. hosťa - quatorziema.

10.
Mark Twain bol raz trinástym hosťom na večeri. Jeho priateľ ho na to upozornil a varoval ho. „Bola to smola,“ povedal neskôr Twain. „Mali jedlo len pre dvanásť hostí.“

11.
Woodrow Wilson považoval trinástku za svoje šťastné číslo, hoci jeho skúsenosti to nepotvrdzovali. Prišiel do Normandie na mierové rokovania v piatok 13. decembra 1918 a vrátil sa s dohodou, ktorú Kongres odmietal podpísať. Počas cesty po Amerike s cieľom získať podporu pre návrh mieru navyše dostal takmer osudný infarkt.

12.
Trinástka podľa numerológov dopláca na svoje miesto za číslom dvanásť, ktoré považujú za číslo plnosti - 12 mesiacov v roku, 12 znamení zverokruhu, 12 bohov Olympu, 12 úloh pre Herkula, 12 kmeňov Izraela, 12 Ježišových apoštolov, 12 vajec v tucte.

13.
Pečate na zadnej strane dolárových bankoviek obsahujú 13 schodov pyramídy, 13 hviezd nad hlavou orla a trinásť lístkov na halúzke olivy. Doteraz sa ešte nikto tieto symboly nepokúsil spojiť so súčasnou ekonomickou situáciou sveta.

Pôvod piatku trinásteho 

Odkiaľ ale táto povera pochádza? Nikto to nevie presne. Môže sa však datovať až do biblických čias (13. hosť na Ježišovej večeri - Judáš - ho zradil). V stredoveku považovali piatok aj číslo trinásť za zlé znamenie. Viera, že čísla ovplyvňujú naše životy - numerológia - však má dlhú históriu.

„Jej stopy môžete sledovať až k nasledovníkom Pytagora, ktorý sa snažil popísať svet zložený z čísel,“ povedal astrofyzik Mario Livio. Filozofi, ktorí študovali pod vedením Pytagora kombinovali čísla rozličným spôsobom a snažili sa pomocou nich vysvetliť všetky javy okolo seba. Dnes sa numerolória podľa vedcov stala para-vedou, niečo ako bezvýznamné predpovede astrológov.

Matematici sa zhodujú, že človek vždy dokáže veci vyjadriť pomocou čísel, ktoré si zvolí, záleží len od miery snaženia.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,40
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.