ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Dopad Černobyľu na hmyz je nejasný

21.3.2009 00:37:20 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3172x

Aj dve desaťročia po výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle vraj spôsobuje radiácia zníženie počtu hmyzu.

 

Podľa vedcov pôsobiacich v uzavretej zóne okolo Černobyľu došlo „k veľkému poklesu v súvislosti s kontamináciou“. Tím vedcov zistil, že ohrozené sú najmä čmeliaky, motýle, lúčne koníky, vážky a pavúky.

Profesor Timothy Mousseau z Univerzity Južnej Karolíny a Anders Moller z Parížskej univerzity už v minulosti publikovali výskum a negatívnom vplyve radiácie na populáciu vtákov. „Chceli sme rozšíriť naše poznanie aj o hmyz, cicavce a rastliny. Výskum je len ďalšou časťou postupnosti,“ povedal Mousseau.

Mousseau pracuje v uzavretej zóne už takmer 10 rokov. Ide o kontaminovanú oblasť obklopujúcu elektráreň, ktorú po výbuchu evakuovali a ostáva človekom nedotknutá. Počas výskumu počítal množstvo hmyzu a pavúčích sietí. Popri tom vedci merali aj hladiny zamorenia. Všade zistili, že s rastúcou kontamináciou množstvo hmyzu klesá.

Podľa Mousseaua je technika spočítavania veľmi citlivá, pretože dokáže zohľadniť každú zmenu zamorenia. „Môžeme porovnať relatívne čisté územia s tými zamorenejšími,“ povedal.

Niektorí odborníci si ale myslia, že v uzavretej oblasti sú pre rozvoj fauny a flóry priaznivejšie podmienky, pretože je v nej takmer úplne vylúčená prítomnosť človeka. Sergej Gaščak z Černobyľského výskumného centra zistenia odmieta. Z rovnakých údajov vyvodil on opačné výsledky. „Prírode sa v Černobyle darí skutočne dobre, vďaka nízkej hladine ľudských vplyvov,“ povedal. „Príroda a život sa rozvíjali pod vplyvom radiácie, mechanizmy odolnosti a zotavovania sa teda u živočíchov zdokonalili a prispôsobili náročným podmienkam. Tesne po havárii prekročili hladiny radiácie výrazne prípustnú hranicu u všetkých organizmov, radiácia sa však už 10 rokov po nešťastí znížila 100- až 1000-násobne.

Verdikt je teda stále nejasný, vedci budú musieť rozšíriť svoj výskum, aby mohli teóriu podporiť potrebnými dôkazmi.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,11
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.