Dopad Černobyľu na hmyz je nejasný
21.3.2009 00:37:20 | QBBC News | Počet zobrazení: 3197x
Aj dve desaťročia po výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle vraj spôsobuje radiácia zníženie počtu hmyzu.
Podľa vedcov pôsobiacich v uzavretej zóne okolo Černobyľu došlo „k veľkému poklesu v súvislosti s kontamináciou“. Tím vedcov zistil, že ohrozené sú najmä čmeliaky, motýle, lúčne koníky, vážky a pavúky.
Profesor Timothy Mousseau z Univerzity Južnej Karolíny a Anders Moller z Parížskej univerzity už v minulosti publikovali výskum a negatívnom vplyve radiácie na populáciu vtákov. „Chceli sme rozšíriť naše poznanie aj o hmyz, cicavce a rastliny. Výskum je len ďalšou časťou postupnosti,“ povedal Mousseau.
Mousseau pracuje v uzavretej zóne už takmer 10 rokov. Ide o kontaminovanú oblasť obklopujúcu elektráreň, ktorú po výbuchu evakuovali a ostáva človekom nedotknutá. Počas výskumu počítal množstvo hmyzu a pavúčích sietí. Popri tom vedci merali aj hladiny zamorenia. Všade zistili, že s rastúcou kontamináciou množstvo hmyzu klesá.
Podľa Mousseaua je technika spočítavania veľmi citlivá, pretože dokáže zohľadniť každú zmenu zamorenia. „Môžeme porovnať relatívne čisté územia s tými zamorenejšími,“ povedal.
Niektorí odborníci si ale myslia, že v uzavretej oblasti sú pre rozvoj fauny a flóry priaznivejšie podmienky, pretože je v nej takmer úplne vylúčená prítomnosť človeka. Sergej Gaščak z Černobyľského výskumného centra zistenia odmieta. Z rovnakých údajov vyvodil on opačné výsledky. „Prírode sa v Černobyle darí skutočne dobre, vďaka nízkej hladine ľudských vplyvov,“ povedal. „Príroda a život sa rozvíjali pod vplyvom radiácie, mechanizmy odolnosti a zotavovania sa teda u živočíchov zdokonalili a prispôsobili náročným podmienkam. Tesne po havárii prekročili hladiny radiácie výrazne prípustnú hranicu u všetkých organizmov, radiácia sa však už 10 rokov po nešťastí znížila 100- až 1000-násobne.
Verdikt je teda stále nejasný, vedci budú musieť rozšíriť svoj výskum, aby mohli teóriu podporiť potrebnými dôkazmi.