ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Je Alzheimer výsledkom vyhorenia mozgu?

7.4.2009 18:17:21 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2355x

Zdraví mladí ľudia, ktorí majú génový variant najrizikovejší pre vznik Alzheimerovej choroby, pracujú svojim mozgom viac v oblastiach spojených s pamäťou aj keď ich mozog odpočíva.

 

Gén APOE kóduje bielkoviny, ktoré pomáhajú vytvárať, udržiavať a obnovovať nervové prepojenia. Jeden z jeho variantov, epsilon 4, sa považuje za najväčší rizikový faktor vzniku Alzheimerovej choroby, zvyšujúc riziko štvornásobne pri prítomnosti jednej kópie a až 12-násobne pri dvoch kópiách. Vedci presne nevedia, akým spôsobom epsilon 4 riziko zvyšuje, u ľudí, ktorí ho majú a objavila sa u nich Alzheimerova choroba, je zvyčajne hipokampus, ktorý sa zapája do pamäťových funkcií, menší.

Clare Meckayová z Oxfordu chcela zistiť, či epsilon 4 ovplyvňuje mozog aj v mladšom veku, preto skúmala vyšetrenia mozgu 18 dospelých ľudí, ktorí mali variant epsilon 4 a 18 ľudí, ktorí tento variant nemali. V snímacom zariadení dobrovoľníci nerobili nič, alebo plnili pamäťové testy.

Počas testov zaznamenali vedci väčšiu aktivitu v hipokampe ľudí s epsilon 4, hoci ich výkon bol takmer rovnaký, čo znamená, že sa na dosiahnutie rovnakého výkonu musel hipokampus viac snažiť.

Keď dobrovoľníci nič nerobili, vedci si všimli, že hipokampus je stále aktívnejší. „Skutočnosť, že máme rozdiely v hipokampe, je veľmi zaujímavá,“ povedala Mackayová.

Dalo by sa to interpretovať tak, že epsilon 4 spôsobuje prepracovanosť oblastí mozgu zodpovedných za pamäť v ranom veku, čo prinesie s vekom ich „vyhorenie“ a vedie k Alzheimerovej chorobe. Nedá sa však s istotou povedať, či zvýšená aktivita prispieva k neskorším symptómom ochorenia, alebo je len znakom neefektívnej práce mozgu.

Neurológ Michael Griecius zo Stanfordskej univerzity, ktorý skúma mozgovú aktivitu ľudí s Alzheimerovou chorobou, vraví, že ďalším krokom by malo byť porovnanie ľudí, ktorí majú variant génu a chorobu a tých, ktorých ochorenie napriek genetickým predpokladom obišlo. Tak by sme mohli na základe nových poznatkov varovať a chrániť najohrozenejších ľudí.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,24
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.