ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prispievajú cyklóny ku globálnemu otepľovaniu?

23.4.2009 13:45:41 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2729x

Vedci z Harvardskej univerzity zistili, že tropické cyklóny vstrekujú ľad do vyšších vrstiev stratosféry, čím prispievajú ku globálnemu otepľovaniu.

 

Zistenie je potvrdením prepojenia zriedkavých javov počasia s globálnym otepľovaním a poukazuje na mechanizmus, ktorým môžu búrky ovplyvniť zmenu klímy. Mnohí vedci si myslia, že globálne otepľovanie zvyšuje silu cyklónov.

„Vodná para je dôležitý skleníkový plyn, preto zvýšenie jej množstva v stratosfére spôsobí oteplenie zemského povrchu,“ tvrdí David M. Romps z Harvardu. „Naše zistenie, že tropické cyklóny sú zodpovedné za množstvo oblakov v stratosfére otvára možnosť, že tieto búrky môžu ovplyvniť globálnu klímu, rovnako ako aj klimatická zmena preukázateľne mení frekvenciu a intenzitu tropických cyklónov.“

Romps a jeho kolega Zhiming Kuang sa zaujímali o predchádzajúce odhady zvýšenia množstva vodnej pary v stratosfére o 50% za posledných 50 rokov. Vedci si však nie sú istí, či k tomuto nárastu skutočne došlo. Odborníci z Harvardu skúmali možnosť, že k nárastu výraznou mierou prispeli tropické cyklóny.

Pomocou údajov z infračervených satelitov získaných v rokoch 1983 až 2006 analyzovali Romps a Kuang vrcholy mrakov spojené s tisíckami tropických cyklónov, z ktorých sa mnohé udiali v blízkosti Filipín, Mexika a Strednej Ameriky. Ich analýza ukázala, že počas búrky môžu tenké stĺpce oblakov stúpať atmosférou tak prudko, že sa dostanú až do stratosféry.

„Je všeobecne známe, že globálne otepľovanie vedie k zmene frekvencie a intenzity tropických búrok,“ píšu autori vo svojej správe. „Existuje však aj opačný súvis.“

Do spodnej vrstvy stratosféry – tropopauzy - sa za normálnych okolností dostane len veľmi málo vody. Táto vrstva sa nachádza 9 až 17 km nad zemským povrchom a je najstudenšou vrstvou atmosféry Zeme, ktorá vytvára bariéru vode stúpajúcej do stratosféry. Vodná para sa tu tak ochladí, že veľká časť z nej zmrzne a spadne opäť dolu.

Ak však veľmi tmavé mraky, napríklad z tropických cyklónov, ktoré atmosférou stúpajú rýchlosťou 75 km/h, preletia tropopauzou veľmi rýchlo, môžu sa dostať až do stratosféry, kde sa ľad roztopí a vyparuje stále vyššie.

„To znemená, že tropické cyklóny môžu hrať úlohu pri riadení vlhkosti stratosféry,“ povedal Kuang.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,64
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.