ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Chytrí muži sú vraj zdravší

11.5.2009 10:58:47 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3230x

Výskum, ktorý spája väčšiu náchylnosť na choroby s nižším IQ, ukázal, že zdravie a inteligencia sú výsledkom spoločných genetických faktorov.

 

Lekári budú možno čoskoro popri krvnom tlaku a tepe srdca skúmať aj vaše IQ, aby zistili stav vášho zdravia.

Výskum 3654 veteránov Vietnamskej vojny ukázal, že muži s nižším IQ sú náchylnejší na zdravotné problémy – od hernie a zápalu ucha, až po šedý zákal – v porovnaní s mužmi, ktorých inteligencia je podľa testov väčšia.

Je to dôkazom, aj keď zatiaľ len prvým, že zdravie a inteligencia sú výsledkom spoločných genetických faktorov a nízka inteligencia môže znamenať škodlivé genetické mutácie.

„Je tu otázka pre epidemiológov: prečo inteligencia predpovedá veci, ktoré sa dejú tak ďaleko od mozgu,“ povedala Rosalind Ardenová z King´s College v Londýne, ktorá viedla výskum.

Jeden protiargument môže byť, že inteligentnejší ľudia robia zdravšie rozhodnutia. TO je podľa Ardenovej pravdepodobne pravda, jej tím ale zistil, že indikátory zdravého života ako nízky index telesnej hmotnosti alebo obmedzenie fajčenia nekorelovali s celkovým zdravím veteránov tak, ako niekoľko inteligenčných testov.

Vedci analyzovali údaje výskumu veteránov z rokov 1985 a 1986, ktoré robilo americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Účastníci sa podrobili testom fyzickej kondície a inteligencie.

Ardenovej tím chce nájsť viac dôkazov o spoločných genetických faktoroch zdravia a inteligencie. Ukázali už, že inteligentnejší muži majú zdravšie spermie a teraz chcú svoju teóriu overiť priamym genetickým testom.

„Podľa mňa je tento výskum fascinujúci,“ povedal Mark Prokosch, psychológ z ELon University v USA. Súhlasí s tvrdením, že nájdenie súvisu medzi škodlivými genetickými mutáciami, zdravím a inteligenciou zvýši pravdepodobnosť platnosti Ardenovej teórie. „Nemyslím si ale, že je tá súvislosť až také zjavná a presvedčivá.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,62
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.