ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Piaty varovný stupeň je v poriadku

12.5.2009 17:50:11 | Q
Science | Počet zobrazení: 1423x

Vedci spojili doteraz známe poznatky o víruse H1N1 (víruse prasacej chrípky), ktoré sa zakladajú na údajoch získaných od ľudí, ktorí chorobu v Mexiku prekonali. Skúmali rozšírenie vírusu v populácii a jeho potenciál spôsobiť pandémiu. Ich výsledky podporujú rozhodnutie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zvýšiť globálny stupeň pandemického ohrozenia na 5 z možných 6 stupňov.

 

„Naše prvé analýzy predpokladajú, že pôjde o šírenie porovnateľné s pandémiami 20. storočia, v tejto chvíli je však veľmi ťažké odhadnúť vplyv choroby na zdravie ľudstva,“ povedal autor výskumu prof. Neil Ferguson z Imperial College v Londýne. Autori výskumu upozorňujú, že dostupné údaje sú stále nekompletné a okolnosti prepuknutia choroby ostávajú nejasné, tvrdia však, že tento typ výskumu môže položiť vedecký základ bezpečnostných rozhodnutí napríklad o zatváraní škôl v niektorých krajinách.

Autori môžu len odhadovať, že v Mexiku sa do konca apríla nakazilo 6000 až 32000 ľudí. K číslam dospeli porovnaním medzinárodných cestovných vzorov a zohľadnením potvrdených ochorení vo svete. Odhad znamená, že percento smrteľných prípadov sa pohybuje medzi 0,4 % a 1,4 %. Choroba sa zrejem rozšírila v polovici februára z dediny La Gloria, kde viac ako polovica ľudí trpela dýchacími problémami a choroba postihla viac ako 61% detí mladších než 15 rokov.

Vedci tiež určili prenositeľnosť vírusu alebo reprodukčné číslo, ktoré sa vzťahuje na počet nový prípadov, ktoré spôsobí nakazený človek. Použili tri rozdielne metódy na odhad tohto čísla a výsledky (medzi 1,4 a 1,6) sú podobné alebo nižšie ako podobné údaje pri pandémiách v rokoch 1918, 1957 a 1968. Autori výskumu tvrdia, že ich odhady prenositeľnosti sú nižšie než odhady počítačových simulácií, preto sú počítačové modely pre informovanosť politikov a tých, čo robia bezpečnostné opatrenia, dostatočné.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,90
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.