Ženy zvládajú choroby lepšie než muži

13.5.2009 12:53:00 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2701x

Muži už majú ospravedlnenie svojho strachu pred nádchou a nachladnutím – ich imunitný systém nie je taký silný ako ženský.

 

Kanadský výskum ukázal, že ženský pohlavný hormón estrogén posilňuje imunitný systém žien v boji proti infekciám. Estrogén ako enzým zrejme blokuje zápalový proces.

Vedci z McGillovej univerzity sa zamerali na enzým caspase-12, ktorý prerušuje zápalový proces, prvý spôsob obrany tela pred baktériami a vírusmi. Skúmali myši, ktorým gén tohto enzýmu chýbal a preto boli extrémne odolné voči infekcii.

Do skupiny samcov a samičiek myší implantovali ľudský gén enzýmu caspase-12, náchylnejšie na infekciu však potom boli len samce. Vedci usúdili, že prejavy ľudského génu blokuje u myší pohlavný hormón estrogén. Dokázali tiež presne určiť miesto, kde sa estrogén viaže na gén s cieľom potlačiť jeho aktivitu.

Maya Salehová, ktorá viedla výskum, povedala. „Naše výsledky ukazujú, že ženy majú silnejšiu odozvu na zápal než muži.“

Vedci si myslia, že u žien sa robustnejší imunitný systém vyvinul kvôli ich hlavnej úlohe pri rodení a starostlivosti o deti. Ich práca zvyšuje pravdepodobnosť posilnenia imunity človeka genetickými zásahmi.

„Ostáva však otázka: prijmú muži fakt, že ich imunitu budeme liečiť výhradne ženským hormónom?“ uzatvára Salehová.

originál článku