Zmeny na Slnku globálne otepľovanie nespôsobujú
13.5.2009 14:16:07 | QScience Daily | Počet zobrazení: 4441x
Vedcom sa konečne podarilo poprieť teóriu o vplyve Slnka na globálne otepľovanie.
Peter Adams z Carnegie Mellon University a Jeff Pierce z Dalhousie University v USA vyvinuli model na overenie kontroverznej hypotézy, že zmeny na Slnku ovplyvňujú globálne otepľovanie.
Hypotézou bolo, že zvýšená solárna aktivita znižuje oblačnosť zmenou kozmických lúčov. Preto sa na Zem dostáva viac slnečného žiarenie, čo spôsobuje oteplenie planéty. Niektorí skeptici klimatických zmien sa pokúšali touto hypotézou presvedčiť verejnosť, že príčinou globálneho otepľovania nie sú skleníkové plyny, hoci väčšina vedcov tvrdí opak.
Adams a Pierce oznámili, že prvé simulácie zmien tvorby atmosférických iónov a častíc v súvislosti so zmenami na Slnku ukázali, že zmeny v koncentrácii častíc, ktoré ovplyvňujú oblačnosť, sú 100-násobne menšie na ovplyvnenie klímy.
„Doteraz mohli podporovatelia hypotézy tvrdiť, že je pravdivá, pretože nikto nevytvoril počítačový model, ktorý by dokázal opak,“ povedal Adams. „Základným problémom hypotézy je, že solárne zmeny pravdepodobne menia pomer nových častíc v atmosfére o menej ako 30 %. Tieto častice sú tiež veľmi malé a potrebujú vyrásť, kým môžu ovplyvňovať mraky. Väčšina z nich dovtedy neprežije,“
Napriek nezodpovedaným otázkam si Pierce a Adams trúfli hypotézu zamietnuť. „žiadna počítačová simulácia niečoho tak zložitého, ako je atmosféra, nebude dokonalá,“ povedal Adams. „Zástancovia hypotézy budú chcieť pravdepodobne spochybniť naše výsledky, vplyv slnečných zmien je však taký malý, že len ťažko vidíme mpžnú zmenu vo výsledkoch simulácie.“