ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Stratený robot sa pýta na cestu

14.5.2009 12:05:23 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2037x

Roboty sú stále lepšie v nachádzaní cesty neznámymi oblasťami a vytváraní ich vlastných máp. Roboty, ktoré sa stratia v meste sa však nemusia spoliehať len na vlastné schopnosti.

 

Nemeckí odborníci na robotiku predviedli robota, ktorý sa vie priblížiť k človeku a spýtať sa ho na správny smer. Ich robot sa vďaka tejto taktike stal prvým strojom, ktorý dokáže nájsť správnu cestu aj v reálnom neznámom prostredí a nielen v špeciálne upravených oblastiach.

Martin Buss a jeho kolegovia z Technickej univerzity v Mníchove postavili robota pred univerzitu a povedali mu, že sa má dostať na námestie Marienplatz v centre Mníchova vzdialené približne 1,5 km.

Robot ACE (Autonomous City Explorer) nemal ani mapu Mníchova ani zabudovaný systém GPS. Rovnako ako stratený človek sa musel pýtať okoloidúcich na správny smer.

ACE používa na detekciu blízkosti človeka kamery a špeciálny softvér, ktorý je založený na pohybe a vzpriamenej chôdzi ľudí. Keď sa k človeku priblíži, jeho „hlava“ – dotyková obrazovka a druhá obrazovka, ktorá zobrazuje animované ústa – sa obráti k tvári vybranej osoby. Robot cez reproduktor synchronizovaný s animovanými ústami požiada človeka o pomoc. Ak je človek ochotný pomôcť dotkne sa displeja a rukou ukáže správny smer. Postavu človeka potom analyzuje špeciálny softvér a pred odchodom odporúčaným smerom sa človeku robot nezabudne poďakovať.

Ukázanie smeru na rozdiel od zadania informácie do robotu rieši problém rozdielnej ľavej a pravej strany pre robota a pre človeka.

Hoci to robotovi trvalo takmer 5 hodín a musel sa spýtať 38 ľudí, nakoniec sa na miesto určenia dostal. V skutočnosti vedci zistili, že robot si počínal počas svojej cesty stále lepšie, najmä v zaplnenej oblasti, kde sa stala problémom aj jeho vlastná popularita.

Pred tým, ako sa robot ACE dostal do zaľudnenej pešej zóny, stihol osloviť 12 ľudí, potom sa však pri ňom na pešej zóne pristavilo až 21 zvedavcov. Len raz dostal robot nesprávnu informáciu, ale veľmi rýchlo to zistil a ďalším opýtaním sa vrátil na správnu cestu.

„Robot musí teoreticky pokračovať po zlej trase, kým nedostane ďalšiu novú informáciu,“ povedala členka tímu vedcov Andrea Bauerová. „Preto pracujeme na systéme, ktorý by overoval presvedčivosť ľudskej informácie.“

Paul Newman, odborník na robotiku z Oxfordu je novým výskumom nadšený. „Je to ten najsprávnejší spôsob,“ myslí si. Navigácia a úprava prostredia sú často nemožné preto je „zapojenie človeka vhodným a jednoduchým riešením“.

Newman a jeho kolegovia už tento rok ukázali, že sofistikovaná systém na rozpoznávanie obrazu pomôže robotovi identifikovať známe miesta, ktorými prechádzal, aj napriek tomu, že napríklad nejaké auto opustilo parkovisko, alebo pár vozidiel pribudlo.

„Roboty vo svojom vnútri na navigáciu používajú matematiku, to však nie je spôsob, akým by mohli komunikovať s človekom,“ povedal Newman. „Ak horí v budove, nedáte požiarnikovi mapu nakreslenú robotom alebo matematický model, poviete mu ´tretie dvere napravo´.“

Newman si myslí, že ak sa roboty vytvárajúce mapy naučia komunikovať s človekom, umožní to ich využitie v reálnom svete.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,59
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.