ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Praváci vládnu svetu už dlho

25.5.2009 16:04:01 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1970x

Nález starých kostí ukázal, že ľaváci sa vo svete pravákov trápia už viac ako pol milióna rokov. Výskum druhu Homo heidelbergensis, predchodcu neandertálcov, ukazuje, že naši predkovia boli väčšinou praváci.

 

„Zistenie, že tak starý druh človeka má dominantnú pravú ruku, nám pomôže pri objavovaní počiatkov moderných znakov nášho rodu,“ povedala Marina Mosqueraová z Universitat Rovira i Virgili v Španielsku.

Ľudia sú jediný živočíšny druh, ktorý preferuje vykonávanie úkonov jednou dominantnou hornou končatinou. Určenie doby, v ktorej sa vyvinula dominancia pravej ruky, môže pomôcť pri skúmaní znakov, ktoré súvisia len s jednou stranou mozgu, ako napríklad jazyk alebo technológie. V snahe o zistenie prvých známok špecifického využívania jednej končatiny skúmali vedci množstvo starých lebiek a známok ľudského dotyku na starobylých nástrojoch.

Tieto metódy však nie sú dôveryhodné. Nástroje staré dva milióny rokov vyrobené z kostí zvierat obsahujú znaky, ktoré síce môžu indikovať použitie pravej ruky, ľaváci by však podľa Mosqueraovej mohli zanechať rovnaké stopy.

Vedci hľadali spoľahlivejšie dôkazy, preto skúmali zuby. Pravekí ľudia zrejme používali zuby ako tretiu ruku a pridržiavali si pomocou nich predmety, ktoré potrebovali rozrezať. Vtedy si mohli zuby náhodou poškrabať a vytvoriť tak na nich šikmé znaky.

Aby si neodrezali z nosa, hýbali ľudia nožom zrejme zhora nadol, preto si praváci na zuboch takto spôsobovali zranenia v jednom smere a ľaváci v druhom. Vedcom sa to potvrdilo pri testoch dobrovoľníkov, ktorí ale mali na zuboch chrániče.

Mosqueraovej tím potom analyzovali 592 znakov na 163 zuboch objavených v jaskyni Sima de los Huesos v Španielsku, ktoré pochádzali z pozostatkov jedincov druhu Homo heidelbergensis. Veľkú väčšina stôp spôsobili praváci. Z 19 pôvodných majiteľov zubov boli 15 praváci a žiaden ľavák. Na zuboch zo štyroch zvyšných ľudí boli škrabance vo zvislom smere, preto ich vedci nevedeli zaradiť.

Travis Picekering, antropológ z Wisconsinskej univerzity, súhlasí s tým, že znaky na zuboch sú dobrým spôsobom určenia preferencie jednej z horných končatín. „Väčšina hominidov bola dostatočne inteligentná na to, aby neriskovala odrezanie vlastného nosa,“ povedal.

Výskum je však spochybniteľný rovnako ako iné pokusy o analýzu správania pravekých ľudí na základe stôp na ich zuboch. V laboratóriu je síce možné vytvoriť šikmé stopy, znaky na pol milióna rokov starých zuboch však mohli vzniknúť úplne odlišným spôsobom.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,76
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.