ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Pravda o vás je na Facebook-u

27.5.2009 13:49:02 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2078x

Je nerozumné hodnotiť knihu podľa jej obalu, nový výskum však hovorí, že s on-line profilmi ľudí to nie je celkom tak. Študenti, ktorí urobili lepší dojem na ľudí pri stretnutí v reálnom živote, rovnako pôsobili aj na ľudí, ktorí si prezreli ich profil v najväčšej internetovej sociálnej sieti Facebook.

 

„Ľudia, ktorí mali výrazný prejav a tón reči, boli tiež sociálne výrazní na Facebook-u. Publikovali množstvo obrázkov, albumov s fotografiami, mali početnejšiu konverzáciu s priateľmi,“ povedal Max Weisuch, psychológ z Tuftsovej univerzity v USA, ktorý viedol výskum.

Facebook je internetová sociálna sieť, ktorá má dnes viac ako 200 miliónov členov zobrazujúcich vo svojich vlastných profiloch informácie o svojich záujmoch aktivitách ako aj fotografie a reakcie na výroky iných ľudí.

Weisbuchov tím oslovil 37 univerzitných študentov aby prišli do jeho laboratória na krátky osobný rozhovor s iným účastníkom výskumu. Mali sa počas rozhovoru lepšie spoznať. Jeden z dvojice však bol v skutočnosti výskumník vydávajúci sa za študenta.

Potom výskumníci ohodnotili dojem z jednotlivých študentov založený na tóne reči, úsmeve, množstve vecí, ktoré o sebe odhalili a iných verbálnych aj neverbálnych faktorov.

Potom vedci stiahli profily študentov z Facebook-u a požiadali ďalších desiatich dobrovoľníkov, aby ich ohodnotili. Dobrovoľníci mali na to dostatok podkladov. Profily obsahovali v priemere 282 obrázkov a 868 správ od priateľov.

Najlepšie si počínali stránky, ktoré boli najvýraznejšie, s množstvom správ a obrázkov. Ich majitelia vyšli tiež najlepšie aj z hodnotenia osobných rozhovorov.

Ľudia, ktorí o sebe v rozhovore prezradili veľa, zdieľali aj viac informácií na internete. Niektoré veci je ale lepšie nechať v utajení. V celkovom hodnotení dosiahli menej bodov ako tí, ktorí o sebe až tak veľa neprezradili.

Môže sa zdať zvláštne, že ľudia získajú rovnaký pohľad na človeka na základe krátkeho rozhovoru aj internetových stránok, ktoré môžu byť produktom niekoľkých hodín a snahy o vytvorenie ideálnej osobnosti.

Catalina Tomaová z Cornellovej univerzity v USA tvrdí, že vďaka kontaktom s internetovými priateľmi aj v skutočnom živote sú ľudia na Facebook-u čestní. „Nemalo by význam klamať v profiloch, pretože tomu bráni sociálna sieť,“ povedala. Ľudia neklamú, pretože vedia, že by ich ľahko odhalili.

Na druhej strane majú ľudia na internete možnosť vyzdvihnúť svoje pozitívne charakteristiky a už menej rozprávať o negatívach, ktoré nie sú až tak zjavné.

V posledných rokoch Facebook zaujal aj množstvo ľudí, ktorí majú svoje študentské roky už dávno za sebou. „Myslím, že musíme byť opatrní pri zovšeobecňovaní výsledkov,“ povedal Weisbuch. Hoci sám na stránke Facebook svoj profil nemá, neznamená to, že ju nepovažuje za praktickú. „Keď si chcem niekoho najať, asi si najskôr pozriem jeho profil na Facebook-u.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,05
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.