ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Robotická ponorka dosiahla dno oceána

3.6.2009 16:27:37 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3841x

Robotická ponorka Nereus sa dostala na najhlbšie známe miesto oceána. 31. mája dosiahla dno Mariánskej priekopy v hĺbke 10 902 m. Znamená to, že Nereus je jediným fungujúcim zariadením, ktoré túto hĺbku dosiahlo a prvým, ktoré bolo na dne Mariánskej priekopy od roku 1998.

 

Vozidlo bez posádky je riadené na diaľku vodičmi z lode pomocou ľahkých lán. Tento systém dovoľuje hlbšie ponory a lepšiu manévrovateľnosť plavidla. Nereus má navyše možnosť fungovať ako autonómne voľne plávajúce zariadenie.

„S robotom Nereus môžeme preskúmať prakticky každé miesto v oceáne,“ povedal manažér projektu Andy Bowen z Woods Hole Oceanographic Institution. „Priekopy sú prakticky neprebádané a som si istý, že Nereus prinesie nové objavy. Verím, že je začiatkom novej éry objavovania oceánov.“

Priehlbina Challenger je najhlbšie známe miesto oceána a časť Mariánskej priekopy v blízkosti ostrova Guam v Tichom oceáne.

Toto miesto je o viac ako dva kilometre hlbšie, než je výška Mt. Everestu. V takej hĺbke je tlak 1100 násobkom tlaku na povrchu Zeme. do takejto ničivej hĺbky sa zatiaľ podarilo dostať len dvom prostriedkom.

V januári 1960 dno priekopy dosiahla jediná ľudská posádka v zložení Jacques Piccard a Don Walsh v švajčiarskom batyskafe známom ako Trieste.

Zariadenie sa skladalo z oceľovej gule s priemerom 2 metre, v ktorej sedela posádka, zavesenej pod 15-metrovou nádržou s benzínom, ktorá zabezpečovala vztlak. Počas 9-hodinovej misie strávili muži na oceánskom dne len 20 minút. Dosť na to, aby stanovili presnú hĺbku na 10 916 m.

Žiaden človek ešte nebol hlbšie. O 35 rokov však japonské zariadenie Kaiko bez ľudskej posádky hĺbkový rekord prekonalo. Počas svojej misie dosiahlo hĺbku 10 911 metrov. Dokázalo tiež získať zábery podmorského života.

Kaiko sa muselo pri svojich misiách spoliehať na kábel pripojený k materskej lodi dodávajúci riadenie a energiu. Zariadenie sa vo vodách oceána stratilo v roku 2003, keď sa kábel pretrhol.

Bežné stroje dnes dosahujú hĺbky do 6500 metrov, čo vedcom umožňuje skúmať 95% morského dna. Nereus by chcel tento podiel zvýšiť na 100%.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,96
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.