ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Originálna hudba bez konca

4.6.2009 13:56:29 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2311x

Vedci z University of Granada (UGR) vyvinuli počítačový program Inmamusys, ktorý dokáže vytvárať hudbu ako odozvu na emócie poslucháča. Pomocou techník umelej inteligencie umožňuje program neustále hranie vždy originálnej hudby inšpirovanej emóciami.

 

Miguel Delgado, Waldo Fajardo a Miguel Molina sa rozhodli vytvoriť softvér, ktorý by dovoľoval vytvárať hudbu človeku, ktorý o komponovaní nič nevie. Systém sa nazýva Inmamusys čo je skratka pre Inteligentný multiagentový hudobný systém a dokáže skladať hudbu v reálnom čase. Ak by bol prototyp úspešný, znamenalo by to revolúciu v hudbe produkovanej na verejných priestranstvách.

Molina povedal, že repertoár zariadení na verejných miestach je obmedzený, kým ich nástroj vytvára príjemnú a neopakujúcu sa hudbu pre každého, kto prechádza okolo.

Snáď každý má skúsenosť s opakujúcou sa hudbou na úradoch, v nemocniciach, školách alebo obchodných domoch. Vedci sa preto rozhodli vytvoriť inteligentný systém, ktorý dokáže hudbu vytvárať automaticky a bude zaručovať ten správny stupeň emotívnosti (aby sa hudba hodila do prostredia) a originality (aby sa hudba nikdy neopakovala).

Inmamusys má nevyhnutné znalosti pre skladanie hudby vďaka technikám umelej inteligencie. Pri návrhu a vytváraní systému vedci pracovali na abstraktnej reprezentácii konceptov nevyhnutných pre spracovanie emócií a pocitov. Vytvorili modulárny systém, ktorý okrem iného zahŕňa aj dvojvrstvovú multiagentovú architektúru.

Výskum použitý na posúdenie systému ukázal, že ľudia dokážu rozoznať hudbu tvorenú počítačom. S umelým skladateľom však hudbu dokáže zložiť aj človek bez akéhokoľvek hudobného vzdelania, stačí len zvoliť typ hudby.

Molina prezradil, že za jednoduchosťou systému je zložité rozhranie ktoré dovoľuje počítaču imitovať ľudské vlastnosti ako napríklad kreativitu. Hudba však okrem kreativity vyžaduje aj určité znalosti. Molina hovorí: „K hudbe vždy nejakým spôsobom prispeje človek, aj keď nie celkom chápe, ako. Do vzniku hudby je v skutočnosti zapojených množstvo procesov, ktoré stále všetky nechápeme. Niektoré sú tak zložité, že ich človek ani nedokáže analyzovať napriek obrovskej sile súčasných počítačov. Hoci umelá inteligencia už v niektorých oblastiach nahrádza ľudské myslenie, najťažšie je reprodukovať kreativitu.“

Komerčný vývoj prototypu zmení nielen spôsob, ktorým sa uberá výskum vzťahu medzi emóciami a počítačmi, spôsob interakcie s hudbou a štruktúru kompozície hudby budúcnosti. Spôsobí tiež znižovanie nákladov.

Podľa vedcov „je hudba často prítomná v prostredí našej práce a oddychu a na mnohých miestach majú automatické prehrávače hudby. Tie musia počítať s platbami za autorské práva. Náš systém tieto náklady úplne vylučuje.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,06
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.