ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Pitná voda z vlhkého vzduchu

9.6.2009 00:05:14 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1900x

Púšť je príliš suchá, nevidieť žiadnu rastlinu. Vzduch ale obsahuje vodu a vedci objavili spôsob, akým z vlhkého vzduchu získať pitnú vodu. Systém je založený obnoviteľnej energii a preto je autonómny.

 

Vyschnutú zem pretínajú pukliny, krajina je svedkom nedostatku vody. Aj na takomto mieste bez jazier, riek alebo podzemnej vody sa však vo vzduchu nachádza značné množstvo životodarnej kvapaliny. Relatívna vlhkosť vzduchu v púšti Negev v Izraeli bola napríklad minulý rok 64%, čo znamená, že v každom kubickom metri vzduchu je 11,5 mililitra vody.

Vedci z Frauenhoferovho inštitútu medzipovrchového inžinierstva a biotechnológií v Štutgarde v spolupráci s firmou Logos Innovationen objavili spôsob, akým získať z vlhkého vzduchu pitnú vodu. „Proces je založený výhradne na obnoviteľných formách energie ako termálne kolektory alebo fotónky, čo znamená, že metóda je energeticky úplne autonómna. Nájde teda uplatnenie v oblastiach bez elektrickej infraštruktúry,“ povedal vedúci výskumného oddelenia inštitútu Siegfried Egner.

Princíp zariadenia by sa dal opísať asi takto: hygroskopický soľný roztok stekáý jednotkou tvaru veže a absorbuje vodu zo vzduchu. Tá sa potom dostáva nasávaním do nádrže pár metrov nad zemou, v ktorom je vákuum. Energia solárnych kolektorov zohrieva soľný roztok zriedený absorbovanou vodou. Vďaka vákuu je bod varu vody nižší ako pri normálnom atmosférickom tlaku. Je to efekt známy z pohorí - s klesajúcim atmosférickým tlakom nad dolinami vrie voda aj pri menej ako 100 °C. Odparená voda bez soli kondenzuje a riadene steká potrubím. Gravitácia vodného stĺpca opäť vytvára vákuum, takže nie je potrebná vákuová pumpa. Roztok soli s obnovenou koncentráciou potom prechádza opäť systémom.

„Koncept je vhodný pre rôzne veľké riešenia. Od zariadení pre jedného človeka, po vysoké veže zásobujúce vodou celé hotely,“ povedal Egner. Prototyp už úspešne absolvoval testy v laboratórnych podmienkach. Teraz ho čakajú tie ostré.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,28
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.