ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nanočastice by mohli viesť k zániku chemoterapie

18.6.2009 15:55:51 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3843x

Nanočastice, ktoré navrhol prof. J. Manuel Perez a jeho kolegovia na University of Central Florida, by mohli jedného dňa nájsť a ničiť nádory, čo by pacientov oslobodilo od toxickej chemoterapie celého tela.

 

Perez a jeho tím použili pri výskume bunkových kultúr liek nazývaný Taxol, pretože je to jeden z najčastejšie používaných prípravkov chemoterapie. Taxol má bežne množstvo nežiaducich účinkov, pretože v tele okrem rakovinových buniek ničí aj zdravé tkanivá.

Nanočastice nesúce Taxol, ktoré navrhli v Perezovom laboratóriu sú modifikované tak, že dodajú liek len do chorej bunky, čo dovoľuje liečiť rakovinu bez poškodenia zdravých častí tela. Je to možné vďaka pridaniu vitamínového derivátu (kyseliny listovej), ktorý konzumujú rakovinové bunky vo veľkých množstvách.

Pretože nanočastice nesú tiež fluorescenčné farbivo a magnetické jadro z oxidov železa, ich pozíciu v tele možno pozorovať pomocou magnetickej rezonancie a optického snímkovania. Doktorom to dovoľuje sledovať reakcie nádoru na liečbu.

Nanočastice tiež môžu byť vyrobené bez lieku a použitá ako kontrastné agenty rakoviny. Ak by sa rakovina v tele nenachádzala, biodegratovateľné častice by sa nenaviazali na tkanivo a boli by zničené v pečeni. Ich železné jadro bude potom spracované ako bežné železo v ľudskom tele.

„V našej práci je jedinečné, že nanočastica má dvojitú rolu, slúži ako diagnostický aj terapeutický agent v biodegradovateľnom a biokompatibilnom vozidle,“ povedal Perez.

Perez strávil posledných päť rokov výskumom možností, ako môžu nanotechnológie pomôcť diagnostikovať, sledovať a liečiť rakovinu a infekčné choroby. Jeho práca je časťou rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti nanomedicíny.

Proces funguje asi takto: Rakovinové bunky nádoru sa pripoja na nanočastice pomocou bunkových receptorov, ktoré považujeme za „bránu“ alebo „prístav“. Nanočastice vojdú do bunky a uvoľnia svoj náklad oxidu železa, fluorescenčného farbiva a liekov, čo dovolí naraz aj sledovanie aj liečbu.

„Hoci máme len prvé výsledky, sú veľmi sľubné,“ povedal Perez. „Naša práca je dôležitým začiatkom, pretože ukázala možnosti použitia nanotechnológie nielen pri diagnostike, ale aj pri liečbe rakoviny už v jej prvých štádiách.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,56
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.