ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Obrovské spermie víťazia už milióny rokov

19.6.2009 12:52:10 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3124x

Je spermia a je superspermia – gigantické reprodukčné bunky, ktoré sú niekoľkonásobne väčšie ako kôrovce, ktoré ich produkujú. Vedci zistili, že lastúrničky ich produkujú už takmer 100 miliónov rokov.

 

Bunky s nadmernou veľkosťou zvyšujú šance samčekov na oplodnenie samičky vo veľkej súťaži so spermiami iných samcov.

Doteraz si vedci mysleli, že reprodukčná stratégia „väčší je lepší“ nemôže pretrvať dlhšiu dobu, určite nie 100 miliónov rokov. „Očakávali sme, že vývoj týchto zvláštnych vecí sa zastaví v určitom bode a potom už nebude výhodou,“ povedala Renate Matzke-Karaszová z mníchovskej Ludwig Maximilians University, ktorá viedla výskum kôrovcov.

Samčeky investujú množstvo energie do vytvárania obrovských spermií a samičky musia mať vo svojom tele dostatočnú kapacitu na uloženie spermií pre neskoršie oplodnenie.

„Ukazuje sa to ako úspešná stratégia a to je zvláštne,“ povedala Matzke-Karaszová, ktorej tím vytvoril trojrozmerný obraz skamenelín milimetrový jedincov z obdobia kriedy z Brazílie. Je zriedkavé, aby skamenelina obsahovala vnútorné orgány, ich uchovaniu zrejme pomohol vápenatý pancier živočícha.

Obrázky vytvorené pomocou röntgenových lúčov ukázali jasne dve veľké spermiové pumpy nazývané Zenkerove orgány. Tieto sú náhradou orgánov, ktoré majú dnešné kôrovce využívajúce tretinu objemu svojho tela na reprodukciu. Samičky mali vo svojom tele vačky, ktoré sa naplnili spermiami a tak ich chránili.

Matzke-Karaszová povedala, že sa nedá určiť, aké dlhé boli ich pohlavné bunky, ale blízke druhy, ktoré žijú ešte aj dnes produkujú spermie dlhé aspoň tak, ako ich telo. Takáto dlhá história obrovských spermií ukazuje na intenzívnu sexuálnu konkurenciu medzi samčekmi. Samičky pred oplodnením vajíčka získajú spermie viacerých samčekov, vedci ale stále nevedia, čo zaručí úspech jedinej z nich.

„Bolo by zaujímavé zistiť, ktorú spermiu samička v skutočnosti použije,“ povedala Matzke-Karaszová. Plánuje v budúcnosti robiť testy otcovstva na základe analýzy DNA.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,09
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.