ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Úspechy na poli STU

24.6.2009 15:04:23 | * q
| Počet zobrazení: 1364x

Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave slávnostne uviedla anglické vydanie publikácie Obnoviteľné zdroje energie I. - Technológie pre udržateľnú budúcnosť.
Slovenská technická univerzita informovala tiež o získaní podpory z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na projekt Národného centra pre výskum a aplikácie obnoviteľných zdrojov energie.

Obnoviteľné zdroje energie I. - Technológie pre udržateľnú budúcnosť 

Cieľom vydania knihy bolo vyplniť zatiaľ prázdne miesto v oblasti, ktorá sa zaoberá problematikou zdrojov energie so zameraním práve na obnoviteľné zdroje energie. Krstným otcom publikácie je Dr.h.c. prof. Ing. Štefan Luby DrSc.
Prvý diel tejto vedecko-technickej publikácie môže slúžiť ako informačný, učebný a propagačný materiál. Kniha poskytuje cenné informácie tým, ktorí sa chcú tejto problematike v budúcnosti venovať, ako aj tým, ktorí by mali záujem o realizáciu projektu zameraného na obnoviteľné zdroje energie. Súčasťou knihy je CD, ktoré obsahuje aj druhé aktualizované vydanie v slovenčine.
Druhý diel tejto užitočnej knihy by mal vyjsť ešte v priebehu tohto roka.

picture
 
Národné centrum pre výskum a aplikácie obnoviteľných zdrojov energie 

Do projektu je zapojená Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Strojnícka fakulta a Stavebná fakulta.

Ciele centra sú:
- zosieťovanie špičkových vedeckých tímov vytvorením centra a zabezpečenie jeho dlhodobej udržateľnosti.
- dovybavenie výskumno-vzdelávacích kolektívov v centre excelentnosti špičkovými prístrojmi: čím sa dosiahne skvalitnenie a obstaranie nevyhnutnej prístrojovej techniky. Pôjde o dobudovanie laboratórií na 4 fakultách STU, ktoré sa zúčastňujú na projekte.
- dovybavenie centra excelentnosti výkonnou výpočtovou technikou.

Nosným predmetom výskumu v oblasti obnoviteľných zdrojov budú biomasa a slnečná energia.
V oblasti biomasy sa bude centrum orientovať najmä na štúdium kinetiky pyrolýznych procesov termického rozkladu polymérov z obnoviteľných zdrojov s následným návrhom technologických podmienok vhodných pre pyrolýzu a splyňovanie vybraných typov polymérnych materiálov a analýzou produktov pyrolýzy.
V oblasti využívania slnečnej energie sa bude centrum venovať optimalizácii prevádzky solárnych zariadení natáčaním za Slnkom a vyvedenie výkonu a akumulácia energie zo zariadení na báze obnoviteľných zdrojov energie.
Tretím zdrojom záujmu centra sú vodné zdroje.

picture
 
Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,50
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.