V komplexe Stonehenge bola objavená rozsiahla usadlosť
31.1.2007 14:35:14 | QNational Geographic | Počet zobrazení: 1856x
Vykopávky podporované časopisom National Geographic pri Stonehenge odkryli stopy veľkého starobylého sídla, ktoré mohli obývať stovky ľudí.
Archeológovia veria, že domy boli postavené a obývané staviteľmi priľahlého legendárneho monumentu na Salisburskej pláni v Anglicku.
Domy boli uhlíkovou metódou datované do obdobia 2600 – 2500 pred n.l., teda do rovnakej doby, v ktorej bol postavený Stonehenge. Domy vytvárajú najväčšiu neolitickú dedinu nájdenú v Británii, pár podobných domov bolo nájdených na Orknejských ostrovoch pri Škótsku.
Výskumníci tvrdia, že najnovšie objavy pomáhajú prijatiu teórie, že Stonehenge nestál osamotený ale bol súčasťou väčšieho náboženského komplexu, ktorý bol používaný na pohrebné rituály. Výskumy ukazujú, že bol pravdepodobne spojený s neďalekým obradným miestom Durrington Walls.
Účelom obradov v Durringtone bola oslava pozemského života a miestom, kde bol mŕtvy položený na rieku, ktorá ho mala odniesť do druhého života, Stonehenge bol pamätníkom a miestom posledného odpočinku niektorých tiel. Cesta k Stonehenge je obrátená k východu slnka v deň letného slnovratu, v Durringtone je cesta obrátená zasa k západu slnka v tú istú noc.
Parker Pearson, vedúci výskumného tímu, verí, že neolitickí ľudia prichádzali do Durringtonu veľkolepo oslavovať zimný slnovrat a konzumovali pri tom ohromné množstvo jedla (o čom svedčia nálezy veľkého množstva zvieracích kostí a keramiky). Po oslavách sa ľudia presúvali k rieke Avon, kde ukladali svojich mŕtvych na plavidlá smerujúce k Stonehenge, kde pochovali vybraných z nich.
V Stonehenge ako najväčšom pohrebisku v Británii tej doby je podľa odhadov uložený popol z približne 250 mŕtvych.