ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Levy tvoria svorky kvôli miestnym vojnám

29.6.2009 15:08:51 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2093x

Levy vytvárajú svorky, aby ochránili svoje územie pred inými levmi a nie kvôli zlepšeniu ich loveckých schopností.

 

Pritom sa podľa najnovšieho výskumu správajú ako pouličný gang, ktorý chráni svoju ulicu pred votrelcami. Čím väčší gang je, tým úspešnejšie levy sú. Je to poznatok, ktorý by mohol pomôcť pri ich ochrane.

Objav vysvetľuje, prečo levy ako jediné z mačkovitých šeliem žijú v skupinách. Vynikajú svojím spoločenským správaním.

V Afrike a Ázii tvoria levy svorky s rozličným počtom jedincov, v ktorých je vždy jeden či viac samcov a často mnoho samíc a mláďat. Ostávalo záhadou, prečo to robia. Teória bola, že zotrvávajú spolu kvôli spolupráci pri love. No hoci je často vidieť množstvo samíc spolupracujúcich pri zdolávaní veľkej koristi, neexistuje priamy súvis medzi veľkosťou svorky a jej úspechom pri love.

Ďalšou teóriou je, že sa levy zoskupujú kvôli ochrane územia. Robí to tak mnoho zvierat od hmyzu až po primáty, ktoré vo veľkom počte ľahšie ochránia svoj priestor a svoje zdroje.

A hoci sa mohlo zdať, že väčšia skupina má vždy lepšie podmienky na prežitie, teóriu nikto nepodrobil podrobnému prevereniu.

Zmenili to vedci z Minnesotskej univerzity, ktorí zhromaždili a analyzovali údaje o 38 rokoch života 46 levov v národnom parku Serengeti v Tanzánii. Hlavným zistením Anny Mosserovej a Craiga Packera bolo, že súťaživosť a konkurencia medzi svorkami levov výrazne vplýva na úmrtnosť a reprodukčnú schopnosť levíc.

Väčšie svorky s väčším počtom dospelých samíc nielen že mali viac mláďat, čo sa dalo očakávať, ale samice z nich zranili či zabili cudzie levy zriedkavejšie.

Svorky s väčším počtom samíc ľahšie získavali kontrolu nad svojím územím, a po pridaní ďalšej samice do svorky, sa jej pozícia na území ešte upevnila.

„Najdôležitejšie je si uvedomiť, že svorka vlkov je ako pouličný gang,“ povedal Packer. „Bojujú o svoj kúsok zeme. Čím väčší je gang, tým lepšie si svoje územie stráži. Najväčším rozdielom oproti človeku je, že gang tvoria samice.“

Vedci si myslia, že ich výskum potvrdzuje, že levy vytvárajú svorky kvôli ochrane ich vlastného územia. „Výhodu veľkej skupiny odborníci už dlho predpokladali, nikto ju však nedokázal,“ povedala Mosserová. „Svojou prácou, v ktorej uvádzame výsledky výskumu veľkého počtu levov počas dlhého obdobia, sme to dokázali.“

Jedným z prekvapivých zistení bolo, že levie samce hrajú pri interakcii svoriek oveľa väčšie rolu než sa predpokladalo.

Veľké koalície samíc v cudzej svorke sú často prekážkou, preto ich samce často napádajú s cieľom oslabiť konkurenčnú svorku a tým pomôcť tej vlastnej. „Samce sú tak dôležitejšie, než sme predpokladali,“ povedal Packer.

Územné výhody plynúce zo života v skupine mohli podľa vedcov viesť k vývinu sociálneho správania levov. „Potvrdzuje to len model platiaci pre množstvo živočíšnych druhov, napríklad mravcov, vtákov alebo šimpanzov,“ povedala Mosserová.

Zistenia výskumu by mali pomôcť ochrancom levov, ktorých počet klesol len v Afrike za posledných dvadsať rokov o tretinu. Levy vo svorkách bojujú o bezpečné útočiská, ktorých je čoraz menej a nachádzajú sa dnes už len v afrických národných parkoch.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,30
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.