ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Genetické tajomstvo mlado vyzerajúcej pokožky

30.6.2009 21:05:06 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3754x

Genetická analýza ľudskej pokožky odhalila, čo spôsobuje, že vyzeráme staro. Okrem popretia spôsobov vyhladenia vrások môže byť výskum aj kvantitatívnym prístupom na overenie tvrdení výrobcov kozmetiky.

 

V minulosti sa kozmetické spoločnosti spoliehali na subjektívne hodnotenie vzhľadu pokožky a zmien v jej hrúbke, farbe a bielkovinovej stavbe a tak určovali efektivitu svojich produktov a zisťovali množstvo ingrediencií vedúcich k najlepšiemu výsledku.

„Bol to absolútny pokus a omyl,“ povedala Rosemary Osbornová zo spoločnosti Procter and Gamble. Výskumníci pokožky preto teraz začínajú na meranie prejavu tisícov génov v rôzne starej pokožke používať mikropolia DNA, ktoré sú bežné vo farmaceutickom priemysle. „Je to spôsob nájdenia doteraz neznámeho mechanizmu,“ povedal Fernand Labrie, ktorý študuje genetiku pokožky na Lavalovej univerzite v Kanade.

P&G nedávno porovnali prejavy génov vo vzorkách pokožky zo zadku a predlaktí 10 mladých a 10 starších žien. V staršej pokožke vedci zaznamenali pokles prejavov génov súvisiacich s cholesterolom a syntézou mastných kyselín. Prekvapivo však zistili opačné závery u génov prepojených so zápalom a inými zložkami imunitného systému, čo môže znamenať, že pri starnutí zohráva úlohu aj imunitný systém človeka.

Liečba starej pokožky nikotínamidom, ktorý pomáha pokožke udržať vlhkosť, utlmila prejavy génov spojených so zápalom. Takýto prístup zameraný na ovplyvnenie genetiky imunitného systému by podľa vedcov mohol jedného dňa ustrážiť vrásky.

Identifikácia „genetického podpisu“ mladšej pokožky by mohla byť tiež spôsobom testovania existujúcich kozmetických produktov. P&G napríklad meria genetický vplyv zložky zmrzliny nazývanej pal-KT. Predchádzajúce prístupy ukázali, že zvyšuje produkciu štrukturálnych bielkovín pokožky, napríklad kolagénu alebo laminínu. Génová analýza ukazuje, že tiež ovplyvňuje gény spojené s hojením rán.

P&G nie je jediná, aj firma L´Oréal tvrdí, že objavila rozdiely v odozve génov starej a mladej pokožky na fyzické opotrebovanie: zmeny v prejavoch génov nastali už 6 hodín po poškodení mladej pokožky, ale až 30 hodín u staršej pokožky. L´Oréal tiež tvrdí, že viac ako 25 génoch sa vo svojich prejavoch s vekom pokožky mení.

Ak by sa podarilo presadiť nové nástroje hodnotiace kvalitu pokožky, museli by výrobcovia kozmetiky svoje tvrdenia o účinnosti výrobkov podložiť dobrými dôkazmi.

„Ak chcete naozaj dôkazy v kozmetike, genetika je tým najlepším prostriedkom,“ povedal Labrie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,16
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.