ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nový dinosaurus je kľúčom k vtáčím krídlam

2.7.2009 18:37:05 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1706x

Nový druh dinosaura, ktorý objavili archeológovia v Číne, vrhol svetlo na evolúciu od nôh dinosaurov po kosti krídel súčasných vtákov.

 

Skamenelinu starú asi 160 miliónov rokov pomenovali Limusaurus inextricabilis. Objav prispieva k debate o vývine ruky z päťprstovej na ruku s tromi prstami u vtákov. Výskum publikovaný v časopise Nature uvádza, že pravdepodobne pretrvali stredné tri prsty.

Theropody - skupina dinosaurov, ktorá je predchodcom dnešných vtákov a do ktorej patril aj obávaný Tyranosaurus rex - mali na svojich rukách a nohách len tri prsty.

Dlho sa vedú spory o tom, ako sa z ruky s piatimi prstami mohla stať trojprstová končatina. Každý jeden prst sa skladal zo špecifického množstva kostí, alebo článkov.

Paleontológovia dlho tvrdili, že ide o prvé tri prsty, ktoré prežili až do éry súčasných vtákov, pretože tri prsty ostatných zvierat majú správny počet článkov. Biológovia však dokázali že u vtákov sa vyvíja všetkých päť prstov, prvý a posledný však veľmi rýchlo zaniknú. Ostatné tri kosti sa spoja a vytvoria zvyšok ruky ukrytý v strede vtáčieho krídla.

James Clark z Washingtnovej univerzity a Xing Xu z pekinského Inštitútu paleontológie a paleoantropológie stavovcov skúmali zlatú baňu paleontológov, kotlinu Junggar na severovýchode Číny. Vykopávky odhalili najstaršiu fosíliu patriacu do skupiny tyranosourov a najstaršieho rohatého dinosaura.

Teraz sa odborníkom podarilo odhaliť zvyšky primitívneho ceratosaura, terapody, ktorý mal často roh alebo hrebeň a zahnuté prsty bez pazúrov.

„Je to skutočne zvláštne zviera - nemá zuby, má zobák a veľmi dlhý krk a veľmi slabé predné končatiny,“ povedal Clark. „Pozreli sme sa bližšie na jeho ruky. Zistili sme, že sa týkajú jeden j veľkej otázky paleontológie.“

Dinosaurus má takmer neexistujúci prvý prst tvorený len jedinou maličkou kosťou a posledný prst chýba úplne. Nález je dôkazom, že moderná trojprstá ruka vznikla zánikom dvoch vonkajších prstov.

Tretí prsty tvoria štyri články, ktoré by mal mať druhý prst a predpokladá sa, že druhý prst stratil jednu kosť, aby sa pripodobnil prvému prstu, ktorý nájdenému dinosaurovi chýbal.

Proces presunu vzorov vyjadrenia génov z jednej končatiny alebo prstu na druhý sa nazýva aj „posun identity“ a u dinosaura sa znova prejavil, čo znamená, že konfliktné teórie o vtáčej ruke začínajú do seba pomaly zapadať.

„Je to úžasné. Prvýkrát vidíme rozpory teórií skutočne miznúť,“ povedal Jack Conrad z amerického Múzea histórie prírody.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,20
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.